Tıp Alanındaki Mühendislik Bölümleri

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Tıp mühendisliği, biyomedikal muhendisliği
EĞİTİM YAZILARI

16/03/2023

1357 Görüntülenme


Tıp Alanındaki Mühendislik Bölümleri

Mühendislik, problemleri çözmek için bilim ve matematiğin uygulanmasıdır. Mühendisler işlerin nasıl yürüdüğünü anlar ve bilimsel keşifler için pratik çözümler yaratır. Bilim insanları ve mucitler, genellikle insanlığın durumunu ilerleten yenilikler için övgü alırlar, ancak bu yenilikleri dünyaya sunmada aracı olan mühendislerdir. Mühendislik tarihi, insan uygarlığı tarihinin ayrılmaz bir parçasıdır. Giza Piramitleri, Stonehenge, Parthenon ve Eyfel Kulesi bugün mühendislik mirasımızın anıtları olarak karşımıza çıkıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte ise mühendislik alanları giderek daha da genişliyor. Tıp, bu alanlardan yalnızca bir tanesi. Tıp alanında da birden fazla mühendislik bölümü bulunuyor.

Mühendislik Türleri

Tıp alanındaki mühendislik bölümlerine geçmeden önce, kısaca diğer mühendislik alanlarından biraz bahsedelim. 

Makine mühendisliği, bir projenin performanslarını izlemek için makine, ekipman ve bileşenlerin yanı sıra kontrol sistemleri ve araçlarının tasarımını, imalatını, muayenesini ve bakımını içerir. Buna araçlar, inşaat ve tarım makineleri, endüstriyel tesisler ve çok çeşitli alet ve cihazlar dahildir.

Elektrik mühendisliği, elektrikli ve elektronik cihazların, makinelerin ve sistemlerin tasarımını, test edilmesini, imalatını, yapımını, kontrolünü, izlenmesini ve muayenesini içerir. Bu sistemler, mikroskobik devrelerden ulusal enerji üretim ve iletim sistemlerine kadar çeşitlilik göstermektedir.

İnşaat mühendisliği, otoyollar, demiryolları, köprüler, tüneller, barajlar ve havaalanları gibi büyük altyapı projelerinin tasarımını, yapımını, bakımını ve denetimini içerir.

Havacılık ve uzay mühendisliği, uçak ve uzay araçlarının yanı sıra uçak gövdeleri, enerji santralleri, kontrol ve yönlendirme sistemleri, elektrik ve elektronik sistemler, iletişim ve navigasyon sistemleri gibi parça ve bileşenlerin tasarımını, üretimini ve test edilmesini içerir. 

Nükleer mühendislik, nükleer radyasyonun üretimini, kontrolünü ve tespitini içeren ekipman, sistem ve süreçlerin tasarımını, imalatını, yapımını, çalıştırılmasını ve test edilmesini içerir. Bu sistemler arasında elektrik santralleri ve gemiler için parçacık hızlandırıcılar ve nükleer reaktörler, radyoizotop üretimi ve araştırma yer alıyor. Nükleer mühendislik aynı zamanda insanları radyasyonun potansiyel olarak zararlı etkilerinden korumayı ve izlemeyi de içerir.

Genel hatlarıyla mühendislik alanları ve işleyiş şekilleri böyledir. Daha birçok mühendislik çeşidi vardır ancak bu, bir sonraki blog yazımızın konularından biri.

Tıp Alanındaki Mühendislik Bölümleri: Tıp Mühendisliği

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte Tıp alanında  birçok yeni mühendislik alanı ortaya çıkmıştır. Karmaşık sağlık sorunlarına çözüm bulmak, çok çeşitli disiplinlerdeki uzmanların yaratıcılığını gerektirir. Tıp alanındaki en önemli mühendislik bölümlerinden biri olan Tıp Mühendisliği bölümü, en zorlu sorunlardan bazılarını ele almak için biyomühendislik, elektrik mühendisliği, bilgisayar bilimi, kimya, moleküler ve kanser biyolojisi, klinik tıp, fizik, farmakoloji ve nanoteknoloji uzmanlarını bir araya getirir. Tıp mühendisliği onlarca yıldır var olan bir alandır, ancak dönüşmeye ve gelişmeye devam eden bir alandır. Bu zorlu alan, mühendisliğin yaklaşımını ve yeniliğini tıp ve sağlık hizmetleri alanına uygulamayı ifade eder.

Bir tıp mühendisi olmak için kişilerin, hem mühendisliğin teknik temellerini hem de biyoloji, kimya, matematik, istatistik modelleme, bilgisayar programlama dahil olmak üzere tıp ve yaşam bilimlerini net bir şekilde anlamaları gerekir. Problem çözme ve analitik becerilere ek olarak, tıp mühendislerinin güçlü yaratıcılık ve iletişim becerilerine ihtiyaçları vardır. Bu sosyal beceriler çok önemlidir çünkü tıp mühendislerinin sağlık ve araştırma alanlarında birçok farklı meslek ve kişilik tipiyle çalışabilmesi gerekir.

Tıp Mühendisi Ne İş Yapar?

Her mühendislik alanında olduğu gibi tıp mühendisliği, bir diğer ismi ile biyomühendislik çok çeşitli kariyer yollarını ve fırsatlarını kapsar ve büyüyen bir uzmanlık alanıdır. Biyomühendislerin uzmanlık alanları arasında biyoenstrümantasyon, biyomalzemeler, biyomekanik, klinik mühendislik, rehabilitasyon ve sistem fizyolojisi yer alır. Çoğu biyomühendis, tıbbi ekipman ve üretimin yanı sıra araştırma ve geliştirme alanlarında çalışır. Hastanelerde, laboratuvarlarda, üretim yerlerinde ve daha fazlasında bulunabilirler.

Tıbbi Ekipmanların Yönetimi

Tıp mühendisleri, tıbbi ekipmanın düzgün çalıştığından emin olmak için hastaneler ve klinikler tarafından düzenli olarak istihdam edilmektedir. Bir makinenin hastalar ve onu çalıştıran teknisyenler için oluşturabileceği riskleri anlamanın yanı sıra bakımdan ve güvenlik gereksinimlerinin karşılanmasını sağlamaktan sorumludurlar. Üzerinde çalıştıkları ekipman, nebülizatör gibi küçük cihazlardan x-ray görüntüleme sistemleri gibi daha büyük kritik makinelere kadar uzanır. Bu tür bir roldeki bazı tıp mühendisleri, ekipman arızalarını veya geri çağırmaları izleyen ve araştıran kurumlar ile çalışabilir.

Mezun Olduktan Sonra Tıp Mühendislerinin Çalışma Alanları

Tıbbi cihazların üretimi, bakımı ve performansı ile ilgilenen tıp kurumları, tıp mühendisliğinde uzmanlar talep etmektedir. Mezun olan öğrenci aşağıdaki alanlarda da iş bulabilmektedir:

  • Hastanede tıbbi ekipmanların yönetimi,
  • Tıbbi ekipmanın uygun teknik gerekliliklerle uyumlu hale getirilmesi,
  • Yeni tıbbi ekipman tasarlamak ve geliştirmek,
  • Mevcut ekipmanı yeni bir tıbbi bakış açısına göre geliştirmek,
  • Tıbbi ekipmanın ayarlanması ve güvenliği,
  • Uluslararası standartları karşılamak için farklı uzmanlıklardan mühendislik ekipleriyle hastanelerin ve sağlık merkezlerinin tasarımına denetim ve katılım,
  • Biyomekanikte araştırma ve geliştirme,
  • Sağlık yönetimi sektöründe etkin olabilmek için mühendislik kadrosunu en iyi şekilde eğitmek,
  • Rehabilitasyon mühendisliği.

Mühendislik Neden Önemlidir?

Mühendislik binlerce yıldır şu ya da bu şekilde insanlık tarihinin bir parçası olmuştur. Elbette bilim ve matematik bilgimiz ve anlayışımız arttıkça mühendislik uzmanlığımız ve yetkinliğimiz de gelişmektedir. Bugünün mühendisleri, gerçek dünyadaki zorluklara en son çözümleri ve inovasyonu uygulamak için yerleşik bilimsel ilkelerin yanı sıra en gelişmiş teknolojileri kullanıyor.

Mühendisliğin insanlık tarihi üzerindeki önemini, ulaşım sistemlerini tasarlamaktan evlerimize elektrik sağlamaya kadar, bunu okumak için kullandığınız cihaza kadar her yerde görebilirsiniz. Mühendislik her yerdedir. Bilimsel bilgimiz gelişmeye devam ettikçe mühendislik de bu yeni bilgiyi alıp çevremizdeki dünyaya uygulamanın yollarını bulacaktır.

Mühendislik Sizi Nereye Götürebilir?

Mühendislik sizi tam anlamıyla dünyanın dört bir yanına götürebilir, yabancı ülkelerdeki projelerde çalışmak için seyahat etmenin yanı sıra talep gören ve iyi ücretli bir kariyer seçimi olabilir. Akademi ile mesleki disiplin arasındaki çizgide yürüyen mühendislik, sosyal becerileri ve akademik bilgiyi pratik bir uygulamayla birleştirir. Ayrıca danışmanlık, teknik yazı, üretim, lojistik, ticaret ve daha pek çok alanda potansiyel fırsatların kapılarını açar.

 Tıp Alanındaki Mühendislik Bölümleri Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Sydney

14 beğeni Kalite Puanı: 87

Avustralya

Şehir: Sidney
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 87
Lisans Ücreti: 43.500 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER
Burs İmkanı

Stanford University

46 beğeni Kalite Puanı: 98

Amerika

Şehir: Stanford, California
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 97
Lisans Ücreti: 87.833 USD

Master Programı: 45
Statüsü: DEVLET
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

42 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 31
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER ANLAŞMALI
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

POLI Design

1 beğeni

İtalya

Şehir: Milano
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK

Master Programı: 20
Statüsü: DEVLET

POPÜLER
Burs İmkanı

Université PSL

16 beğeni Kalite Puanı: 85

Fransa

Şehir: Paris
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 3
Lisans Ücreti: 2.770 EUR

Master Programı: 45
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER

The University of North Carolina, Chapel Hill

10 beğeni

Amerika

Şehir: Chapel Hill, North Carolina
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 72
Lisans Ücreti: 18.680 USD

Master Programı: 57
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 28

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp