Uluslararası Öğrenciler İçin En İyi Üniversiteler

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
The London School of Economics and Political Science (LSE), University of Sydney, Imperial College London, UCL, Monash University, University of Queensland, King’s College London, University of Adelaide, Carnegie Mellon University, University of Rochester
Ozel

04/01/2024

626 Görüntülenme


Uluslararası Öğrenciler İçin En İyi Üniversiteler

Eğitimini yurt dışında sürdürmeye karar vermek, genel itibarıyla bir öğrencinin neredeyse tüm hayatını değiştirmesini gerektiren bir deneyim için atılan ilk adım olarak düşünülür. İster kariyer hedeflerinizi geliştirmek, ister yeni bir ülkeye gitmek ya da dünyanın dört köşesinden gelen insanlarla taşımak isteyin, yurt dışında eğitim almak önünüzdeki yıllarda size yaşamınızı olumlu yönde etkileyecek pek çok avantaj sunacaktır. Eğitiminizi yurt dışında sürdürmek konusunda kararlıysanız, doğal olarak uluslararası öğrenciler için en iyi üniversitelerin de hangileri olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Dünya üniversite başarı sıralamalarında kullanılan ölçütlerden biri olan uluslararası öğrenci oranı, sıralamaya giren üniversitelerin dünyanın her yerinden öğrencileri çekme yetisini gösteren bir değerdir. Bu değerin yüksek olması bir yükseköğrenim kurumunun dünyanın her köşesinden uluslararası öğrencileri kendine o denli çekebildiği anlamına gelir. Bu yazımızda, yurt dışında hangi ülkede eğitim alacağınız konusunda size yardımcı olabilmek için, dünya üniversite başarı sıralamalarında en yüksek uluslararası öğrenci oranına sahip olan üniversiteleri ele alacağız.


University of Sydney

1850 yılında kurulan Sydney Üniversitesi, Avustralya'nın ilk üniversitesi olup, dünyanın da önde gelen üniversitelerinden biridir. Sydney, New South Wales'da bulunan üniversite, William Charles Wentworth ve Charles Nicholson tarafından tüm toplumsal sınıflara yüksek eğitim sağlama vizyonuyla kurulmuştur. Üniversitenin ana kampüsü Camperdown/Darlington'da yer almakta olup, ikonik Quadrangle ve Great Hall gibi tarihi binalarıyla ünlüdür. Yıllar içinde üniversite birden fazla kampüsü ve çok çeşitli fakülteleri kapsayacak şekilde genişlemiş, akademik mükemmelliği ve araştırma çıktılarıyla sürekli olarak dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almıştır. Sydney Üniversitesi, tarihi boyunca önemli akademik ve toplumsal gelişmelerin ön saflarında yer almıştır. Yedi Avustralya Başbakanı, iki Nobel Ödülü sahibi ve çeşitli alanlarda birçok liderin de aralarında bulunduğu çok sayıda önemli mezun vermiştir. Üniversite aynı zamanda eşitlik ve sosyal adaletin teşvik edilmesinde de öncü olmuş, 1881 yılında kadınları erkeklerle aynı şekilde kabul eden ilk üniversitelerden biri olmuştur. Başlıca başarıları arasında tıp, mühendislik ve çevre bilimi gibi alanlarda çığır açan araştırmalar yer almaktadır. Üniversitenin araştırmacıları, tıbbi teknoloji ve tedavilerdeki ilerlemeler, iklim değişikliği araştırmaları ve sürdürülebilir uygulamalardaki yenilikler de dahil olmak üzere küresel bilgi birikimine önemli katkılarda bulunmuştur. Bu başarılar, Sydney Üniversitesi'nin mükemmelliğe ve toplumsal etkiye adanmış lider bir kurum olarak itibarını pekiştirmiştir.


İncele

Imperial College London

Imperial College London; bilim, mühendislik, işletme ve tıp alanlarında uzmanlaşmış bir kamu araştırma üniversitesidir. Federal University of London’ın bir parçası iken kuruluşunun 100. yılı olan 2007 yılında Imperial, tam olarak bağımsız bir kimliğe kavuşmuştur.

Oxford ve Cambridge'i de içine alan altı seçkin İngiliz üniversitesinden oluşan "Golden Triangle" in bir parçası kabul edilir. Imperial College dünya standartlarındaki bilim, mühendislik ve tıp programları ile tanınır ancak son yıllarda Imperial College İşletme Fakültesi ve Beşeri Bilimler departmanı ile de ciddi anlamda itibar kazanmıştır.

Ana kampüsü South Kensington’da olan Imperial’ın Chelsea, Hammersmith ve Paddington da dahil olmak üzere merkezi Londra’da pek çok kampüsü bulunmaktadır. Toplam 525,233 m2lik kullanılabilir alanıyla İngiltere’deki tüm yüksek öğretim kurumlarından daha büyük bir alana sahip olan Imperial College London, dört ana akademik birimde organize olmuştur: Toplamda kırkı aşkın departman, enstitü ve araştırma merkezleri bulunduran üç fakülte ve Imperial College Business School.

Imperial yaklaşık olarak 13,500 tam zamanlı öğrenciye ve 3,330 akademisyen ve araştırma görevlisine ev sahipliği yapar ve 2009/10 akademik yılındaki £694 milyonluk gelirinin £297 milyonunu araştırma fonlarından ve sözleşmelerinden elde etmiştir. Bugüne dek Imperial’ın mezunları ve eski veya mevcut eğitim üyelerinin arasından Nobel ödülü almaya hak kazanan 14 kişi, Fields Medal kazanan da iki kişi olmuştur. 

Okul, "Golden Triangle" dışında, Imperial Association of Commonwealth Universities, the Association of MBAs, the European University Association, the G5, the IDEA League, the League of European Research Universities, Oak Ridge Associated Universities ve Russell Group üyesidir. 


İncele

Monash University

Monash Üniversitesi 1958 yılında kurulan bir devlet araştırma üniversitesi olup 8 adet kampüsü ve 10 fakültesi ile Avrupa'nın en iyi üniversitelerinden biridir. Ayrıca, eyaletteki en eski ikinci üniversitedir.

Dünya sıralamalarında ilk 100 içerisindedir ve prestijli Grup Sekiz'in (Avustralya'nın önde gelen üniversitelerinin oluşturduğu bir birlik - Go8)  üyesidir. 

Üniversite, 6 farklı kampüste faaliyet göstermektedir. Bu kampüsler, Victoria eyaletinde Berwick, Caulfield, Peninsula, Clayton, Gippsland ve Parkville şeklindedir. Üniversitenin, Güney Afrika gibi dünyanın farklı lokasyonlarında da ders vermektedir. 

Üniversitenin 100'den fazla araştırma merkezi, 17 tane ortak araştırma merkezi 55,000'den fazla lisans öğrencisi ve 25,000'den fazla yüksek lisans öğrencisi bulunmaktadır.


İncele

King's College London

Birleşik Krallık'taki en eski ve en prestijli üniversitelerden biri olan King's College London, 1829 yılında Kral George IV ve Wellington Dükü tarafından kurulmuştur. Anglikan kilisesi tarafından fazla radikal ve seküler olarak algılanan Londra Üniversitesi'ne (şimdiki University College London) karşı bir denge unsuru olarak kurulmuştur. Başkent Londra'nın merkezinde, Thames Nehri yakınlarındaki Strand'de yer alan ana kampüsünde hizmet vermekte olan King's College London'ın hastanesi 1840 yılında açılmış ve üniversitenin tıp eğitimindeki günümüze kadar varan etkisinin başlangıcı olmuştur. 1902 yılında İngiltere'de kız öğrenci kabul eden ilk üniversitelerden biri olan King's College London, 20. yüzyılda Guy's ve St Thomas' Hastanelerinin Birleşik Tıp ve Dişçilik Okulları ve Psikiyatri Enstitüsü gibi çeşitli kurumları bünyesine katarak önemli ölçüde genişlemiştir. Her iki Dünya Savaşı sırasında da üniversite binaları önemli ölçüde hasar görmüş, ancak savaş zamanı eğitim ve araştırmalarında çok önemli bir rol oynamıştır. Özellikle radarın geliştirilmesine ve D-Day çıkarmasının planlanmasına katkıda bulunmuştur. 20. yüzyılın sonlarında ve 21. yüzyılın başlarında King's, Somerset House East Wing'in satın alınması da dahil olmak üzere yeni fakülteler ve binalar ekleyerek büyümeye devam etmiştir. King's College London, özellikle beşeri bilimler, hukuk, fen bilimleri ve sağlık bilimlerindeki araştırma ve öğretim mükemmelliği ile ünlüdür. Çeşitli uluslararası sıralamalarda dünya çapında en iyi üniversiteler arasında yer almaktadır. Üniversite, Desmond Tutu (Barış Ödülü) ve Maurice Wilkins (Tıp) gibi Nobel ödüllülerin yanı sıra edebiyat, bilim, siyaset ve sanat gibi çeşitli alanlarda etkili isimlerin de aralarında bulunduğu seçkin mezunlar ve öğretim üyelerinden oluşan geniş bir topluluğa sahiptir.


İncele

The University of Adelaide

Adelaide Üniversitesi, 1874 yılında Güney Avusturalya'nın Adelaide kentinde kurulan ve Avusturalya'nın en eski üçüncü üniversitesi olan, araşırma odaklı bir devlet üniversitesidir. Yıllık araştırma geliri 180 milyon doların üzerinde olan Adelaide üniversitesi, Adelaide kentinin ilk üniversitesi olmanın yanı sıra, yer çekimi dalgaları, Higgs bozonu temel parçacığı, yüksek enerji nötrinolar gibi keşiflerde rol üstlenmiştir. Avusturalya'nın ve dünyanın en iyi araştırma üniversitelerinden biri olan Adelaide Üniversitesi, Avusturalya'nın en prestiji okullarının yer aldığı Group of Eight'in üyelerinden biri olup, mezunlarının istihdam edilebilme oranının yüksek oluşu, Adelaide Üniversitesi öğrencilerini küresel iş pazarında bir adım öne çıkarmaktadır. Mezunlarının arasında Avusturalya'nın ilk kadın başkanı, uzayda yürüyen ilk Avusturalyalı astronot gibi önemli bireylerin yer aldığı Adelaide Üniversitesi, günümüze kadar 16 rektör, 20 rektör yardımcısı, 110 Rhodes Scholar mezun yetiştirmiştir.


İncele

Carnegie Mellon University

1900 yılında Carnegie Technical Schools olarak kurulan ve 1912'de Carnegie Institute of Technology olarak eğitim vermeye devam eden Carnegie Mellon University, 1967'de Mellon Institute of Industrial Research ile birleştikten sonra bugünkü adını alarak modern üniversite statüsüne kavuşmuştur. ABD’nin Pensilvanya eyaletindeki Pittsburgh şehrinde bulunan Carnegie Mellon Üniversitesi, şehir merkezine birkaç kilometre uzaklıktaki ana kampüsü ile Doha, Katar ve Silikon Vadisi'ndeki kampüsleri ve 20'den fazla araştırma ortaklığı da dahil olmak üzere altı kıtada birçok alanda derece veren uluslararası bir üniversiteye dönüşmüş olan özel bir araştırma üniversitesidir. Tamamı disiplinlerarası programlar sunan yedi kolej ve bağımsız okullardan oluşan üniversitenin geçmiş ve şimdiki öğretim üyeleri ve mezunları arasında 20 Nobel Ödülü, 13 Turing Ödülü, 11 Akademi Ödülü, 142 Emmy Ödülü, 52 Tony Ödülü sahibi ve 23 Amerikan Bilim ve Sanat Akademisi üyesi ile 22 Amerikan Bilim Geliştirme Derneği (AAAS) üyesi bulunmaktadır. 100'den fazla ülkeden 14.500'ün üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapan Carnegie Mellon Üniversitesi, bünyesinde lisans ve yüksek lisans alanında pek çok eğitim programı sunmaktadır.


İncele

University of Rochester

Rochester Üniversitesi, kökenleri 1796 yılında kurulan Babtist Hamilyon Kilisesi'ne kadar giden New York şehrinde kurulmuş özel bir araştırma üniversitesidir. Üniversite, Ulusal Bilim Vakfı'nın 2020 yılında yapmış olduğu araştırmalara göre, ARGE çalışmalarına 397 milyon dolardan daha fazla bütçe ayırmıştır. Rochester Üniversitesi'ndeki lisans öğrencilerinin %77'si araştırmalara katılmaktadır ve sanal gerçeklikten paleomanyetik alana kadar 60'ın üzerinde çalışabilecekleri araştırma merkezi bulunmaktadır. Başarılarıyla anılan Rochester Üniversitesi'nin mezunları, MacArthur ve Guggenheim burslarını, Pulitzer Ödüllerini ve Nobel Ödüllerini kazanmış önemli isimlerden oluşur.


İncele

Uluslararası Öğrenciler İçin En İyi Üniversiteler Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

75 beğeni Kalite Puanı: 79

Almanya

Şehir: Münih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 57
Lisans Ücreti: 162 EUR

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Sydney

14 beğeni Kalite Puanı: 87

Avustralya

Şehir: Sidney
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 87
Lisans Ücreti: 43.500 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

41 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 117
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Yale University

33 beğeni Kalite Puanı: 96

Amerika

Şehir: New Haven, Connecticut
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 82
Lisans Ücreti: 83.880 USD

Master Programı: 63
Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 5

POPÜLER
Burs İmkanı

Cornell University

18 beğeni Kalite Puanı: 91

Amerika

Şehir: New York
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 79
Lisans Ücreti: 88.150 USD

Master Programı: 74
Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 12

POPÜLER
Burs İmkanı

Utrecht University

15 beğeni

Hollanda

Şehir: Utrecht
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 13
Lisans Ücreti: 10.910 EUR

Master Programı: 108
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp