Üniversite Başvuru Denemesi (Essay) Nasıl Yazılır?

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
üniversite başvuru denemesi, essay, essay nasıl yazılır, essay nedir, başvuru denemesi
EĞİTİM YAZILARI

26/10/2022

1470 Görüntülenme


Üniversite Başvuru Denemesi (Essay) Nasıl Yazılır?

Yurtdışında üniversite başvurusu yapmak için bir başvuru denemesi (essay) yazmaya çalışyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Bu yazımızda, üniversite başvurusu için bir denemenin (essay) nasıl yazılması gerektiğine değineceğiz.

Üniversite Başvuru Denemesi (Essay) Nedir?

Yurtdışında pek çok üniversite, yaptığınız başvurunun bir parçası olarak, tarafınızdan yazılmış bir deneme (essay) göndermenizi de ister. Bu deneme (essay) için sizden bir soruya cevap vermenizi veya bir istemi yanıtlamanızı isteyebilirler. 

Bir başvuru denemesi (essay), aslında başvuru yapmak istediğiniz üniversitelere kendi karakterinizi, kişilik özelliklerinizi ve düşünme metodolojinizi gösterebilmeniz için size sunulan en iyi fırsatlardan biridir. Dolayısıyla başvuru denemenizi (essay) bir külfetten ziyade, elinize geçen bir avantaj olarak görmelisiniz. 

Başvuracağınız üniversiteye nasıl katkılar yapabileceğinizi açıklamak ve sizinle birlikte aynı üniversiteye başvuran aday öğrenciler arasında öne çıkmak için bu denemeden (essay) faydalanabilirsiniz.

Neden Bir Üniversite Başvuru Denemesi (Essay) Yazmalısınız?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yurtdışında pek çok üniversite her bir aday öğrenciden bir deneme (essay) yazmasını istemektedir. Yurtdışındaki üniversitelerde pek çok kabul görevlisi, hangi öğrencilerin üniversiteye kabul edilebilecek nitelikte olup olmadığına karar verebilmek için aday öğrencilerin başvuruları ile birlikte gönderdiği denemeyi (essay) göz önünde bulundurmaktadır. 

Yurtdışındaki üniversiteler için bir deneme (essay), sizle, yani aday öğrenci ile doğrudan iletişim kurmanın ve aday öğrencinin kendi sözcüklerini kullanarak açıkladığı hâli ile nasıl biri olduğunu anlamanın bir yoludur. 

Denemeniz (essay) aynı zamanda, üniversiteye iletecek olduğunuz başvurunuzu, ders notlarınızın, sınav puanlarınızın ve diğer bilgilerin de ötesinde kişiselleştirebilmeniz için büyük bir fırsattır ve kabul görevlileri için karar verme aşamasında büyük fark yaratabilme potansiyeline sahiptir.

Üniversiteler Başvuru Denemelerinde (Essay) Neleri Görmek İster?

Üniversiteler, iyi yazı yazıp yazamadığınızı ve elbette yardımcı fikirler ile mantıklı bir argüman oluşturup oluşturamadığınızı görmek ister. Hatta bazı üniversiteler, aday öğrencinin üniversiteye uygun olup olmadığına karar verebilmek için de aday öğrencinin yazdığı denemeden faydalanmaktadır. 

Bu durumda, üniversite başvurusu için deneme (essay) yazan bir öğrenciye verilebilecek en iyi tavsiye, aday öğrencinin kendisine sorulan sorunun bağlamından uzaklaşmadan soruyu yanıtlaması ve bu soruyu yanıtlarken kendi sözcük ve ifadelerini kullanmasıdır.

Üniversite Başvuru Denemesi (Essay) Nasıl Yazılır?

Bir Yerden Başlayın

Bir deneme (essay) yazmanın en zor kısmı, muhtemelen boş bir sayfaya dakikalarca bakmaktır. İnanması güç gelebilir ama çağımızın en verimli yazarları dahi yazdıkları hemen her eserde bu "tıkanma" evresinden geçiyor. Bu nedenle, başlıkta da dediğimiz gibi fazla düşünmeden bir yerden başlayın. 

Örneğin, kendinize yirmi dakikalık bir süre ayırıp, bu süre dahilinde en çok gurur duyduğunuz başarılarınıza, sizi en çok utandıran deneyimlerinize, yaşamınızı değiştiren anlara, en iyi hatırladığınız anılarınıza, en sevdiğiniz insanlara dair ya da hoşunuza giden herhangi bir konu hakkında kısa bir liste oluşturarak pratik yapmaya başlayabilirsiniz. 

Bu listeleri oluştururken, aşırı detaycı düşünmemeye çalışın. Bunu bir antrenman gibi düşünün ve bu antrenmanı her gün en az bir kere yapmaya gayret gösterin.

Erken Başlayın

Baskı altındayken pek az insan iyi deneme (essay) yazabilir. Bu nedenle üniversite başvurunuz ile birlikte denemenizi (essay) iletmeniz gereken son tarihten en az birkaç hafta önce çalışmaya başlayın. 

Her ne kadar tavsiyemiz bu yönde olsa da elbette denemeniz üzerinde her gün çalışmanıza gerek yok, ancak denemenizi yeniden gözden geçirmek, düzeltmek ve yazdığınız ilk taslak metni, yapıcı geri bildirim alabileceğiniz bir tanıdığınıza göstermek ve fikrini alabilmek için yeterli zamanı ayırdığınızdan emin olun. 

İlk taslak metniniz ne kadar erken hazır olursa, neticede elde edeceğiniz ürün, diğer bir deyişle denemeniz de o denli kaliteli olacaktır. 

Herkesin Sık Sık Yazı Yazdığı Konular Üzerine Deneme Yazmaktan Kaçının

Denemeniz, yaşadığınız özgün deneyimleri ve hakiki duyguları esas alırsa, yazması o denli kolay ve okuması da o kadar heyecan verici olacaktır. Başvurunuzu göndereceğiniz üniversitedeki kabul görevlisinin ne okumak isteyeceğini tahmin etmeye çalışmakla uğraşmayın. 

Meseleye başkaları ile paylaşmaya can attığınız, bambaşka bir açıdan yaklaşmadığınız müddetçe, başvuru denemenizi herkesin sık sık üzerine yazı yazdığı gündem konuları hakkında yazmaktan kaçının.

En İyi Tavrınızı Takının

En iyi ve üniversite kabul görevlilerinin görmeyi en çok istediği türden denemelerin, görevlilerin başvurunuzun geri kalanını okuduğunda ulaşamayacağı bilgileri bulabildiği denemeler olduğunu biliyor muydunuz? 

Yazacağınız deneme (essay), üniversiteye göndereceğiniz başvuruda fazla bahsi geçmeyen ama kabul görevlilerinin dikkatini çekmek isteyeceğiniz bir başarı, bir ilgi alanı, bir hobi veya eşsiz bir yaşam deneyiminden söz etmek için çok iyi bir fırsat olabilir.

Yazarken Kendinize Güvenin ama Tevazuyu da Elden Bırakmayın

Bu şekilde hissetmiyor olsanız dahi kendinizden emin ve kendinize güvendiğinizi gösteren bir üslup kullanın. Denemenizin etkililiğini ve çarpıcılığını azaltacak sözcük ve ifadeler kullanmayın. 

Bununla birlikte, başvurunuzu göndereceğiniz üniversitenin, örneğin denemenizin uzunluğu ve formatı gibi aday öğrencilerin yazacak olduğu denemeler hususunda belirttiği yönergelere uymayı da unutmayın. Denemeniz belirtilen sözcük sınırının çok altında olmamalı ve bu sınırı aşmamalıdır.

Tekrar, Tekrar ve Tekrar Okuyun

İster deneme (essay), ister makale, ister tez yazıyor olun, yazma sürecinde son okumanın önemini ne kadar vurgulasak azdır. Denemenizi imla ve noktalama hatalarından arındırabilmek için yazım denetimi yapmayı ve belirtilen sözcük sınırının üzerine çıkmamak için sözcük sayınızı kontrol etmeyi unutmayın.

Son taslağınız hazır olduğunda, denemenizi bir kenara koyun ve birkaç gün okumayın. Birkaç günlük sürenin sonunda denemenizi yeniden okuduğunuzda, imla ve noktalama hatalarını ve gözünüze hoş görünmeyen ifadeleri saptamanız çok daha kolay olacaktır. Akabinde, denemenizi mutlaka bir başkasına okutun.

Kendinizi Üniversite Kabul Görevlilerinin Yerine Koyun

Her gün onlarca üniversite başvuru denemesi (essay) okuyan bir kabul görevlisi olsaydınız, yazmış olduğunuz bu denemeyi okumak hoşunuza gider miydi? Denemenize yazmış olduğunuz giriş bölümü, bir başka kişinin denemenizi okumayı sürdürmesi için umut vaat ediyor mu? Denemeniz akıcı mı? Açık ve anlaşılır mı? İmla ve noktalama hatası var mı? Mantık sınırları dahilinde bir sonuca bağlanıyor mu? Deneme, insanları denemenin yazarını daha yakından tanımaya teşvik ediyor mu? Bu soruları mümkün olduğunca tarafsız bir şekilde yanıtlamaya çalışın. Zira bu soruları denemenizi okuyacak olan kabul görevlisinin de soracağından emin olabilirsiniz.Üniversite Başvuru Denemesi (Essay) Nasıl Yazılır? Hakkında Sıkça Sorulan Sorularİletişim Formu

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak ister misiniz? Bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Adınız Soyadınız
Eposta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

Tüm bloglarda arama yapın.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

California Institute of Technology

35 beğeni Kalite Puanı: 91

Amerika

Şehir: Pasadena
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 33
Lisans Ücreti: 63.402 USD

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 7

POPÜLER
Burs İmkanı

Harvard University

72 beğeni Kalite Puanı: 97

Amerika

Şehir: Cambridge, Massachusetts
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 56
Lisans Ücreti: 56.550 USD

Statüsü: ÖZEL
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

44 beğeni Kalite Puanı: 97

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 148
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

University of Warsaw

4 beğeni

Polonya

Şehir: Warsaw
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 9

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER ANLAŞMALI
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Florida International University

29 beğeni

Amerika

Şehir: Miami
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 86
Lisans Ücreti: 38.414 USD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 162

POPÜLER
Burs İmkanı

Chulalongkorn University (CU)

1 beğeni

Tayland

Şehir: Bangkok
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 17
Lisans Ücreti: 76.000 THB

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp