Üniversite Hazırlık Programları: Pathways

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Üniversite Hazırlık Programları: Pathways
EĞİTİM YAZILARI

27/12/2023

308 Görüntülenme


Üniversite Hazırlık Programları: Pathways

Pathway programları, yurt dışında eğitim almak isteyen ve bu doğrultuda uluslararası öğrenci statüsünde olan öğrencilerin, kendi ülkelerinden farklı ülkelerdeki yükseköğretim sistemlerine geçiş yapmalarına yardımcı olmak amacıyla tasarlanmış özel eğitim programlarıdır. Bu programlar özellikle dil, akademik ya da kültürel farklılıklar nedeniyle bir üniversite lisans programı için doğrudan kabul koşullarının tamamını karşılayamayan öğrencilere yönelik olarak sunulmaktadır.

Pathway Programları Kimler İçindir?

Pathway programları;

 • Bir lisans programının doğrudan kabul için gerekli akademik koşulları yerine getirmeyen,
 • İngilizce dil yeterlilik düzeylerini geliştirme ihtiyacı olan,
 • Okumaya gittikleri ülkenin öğretim ve öğrenim tarzını tanımak isteyen,
 • Üniversite yaşamına daha kademeli bir geçiş yapmak isteyen

öğrenciler içindir.

Pathway Programlarının Faydaları Nelerdir?

Pathway programlarının temel amacı öğrencileri yükseköğrenime hazırlamaktır. Bu programlar öğrencilerin yabancı bir ortamda üniversite düzeyinde çalışma yapabilmeleri için ihtiyaç duyacakları dil yeterliliğini, akademik becerileri ve kültürel anlayışı geliştirmeye odaklanmaktadır. Bu doğrultuda, Pathway programlarının öğrenciler için pek çok faydası bulunmaktadır.

Dil Yeterliliği

Birçok Pathway programı, ana dili farklı olan öğrenciler için yoğun İngilizce dil eğitimi içermektedir. Bu dil eğitimi ise öğrencilerin okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerini üniversite eğitimi için gereken düzeye getirmeyi kapsamaktadır.

Üniversite Düzeyinde Dersler

Pathway programlarının büyük bir kısmı, öğrencilerin üniversite öğrenimleri boyunca çalışmayı hedeflediği alan ile ilgili akademik dersleri de içine alır. Söz konusu olan bu dersler, öğrencilerin üniversiteye giriş için akademik gereklilikleri karşılamalarına yardımcı olur ve bazı durumlarda ders kredisi olarak da sayılabilir.

Yeterlilik ve Beceri Geliştirme

Pathway programlarının süresi, öğrencilerin ihtiyaçlarına ve üniversitenin program yapısına bağlı olarak, birkaç ay ile bir yıl arasında değişiklik gösterebilir. Öğrenciler, bu süre esnasında, Pathway programları kurlar ve seviyeler hâlinde yapılandırıldıklarından, öğrencilerin sahip oldukları beceri, anlayış ve yeterlilikleri kademeli olarak geliştirme olanağına sahip olurlar. Pathway programlarının başarı ile tamamlanması, öğrencilerin bir üniversite lisans programına doğrudan geçiş yapmasını mümkün hâle getirebilir.

Yabancı Kültüre Uyum Sağlama

Akademik ve dil yeterliliklerinin geliştirmenin yanı sıra, Pathway programları öğrencilerin ev sahibi ülkenin kültürel ve sosyal normlarına alışmalarına da yardımcı olur, zira kültüre ve dile uyum öğrencilerin üniversitedeki başarısı için büyük önem taşımaktadır.

Pathway Programları Neleri Kapsar?

Pathway programlarının genel kapsamı, öğrencilerin seçtiği derece programına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Öte yandan bu programlar tipik olarak;

 • İngilizce Modülü
  • Öğrencilerin yükseköğrenimde başarılı olabilmeleri için ihtiyaç duydukları becerileri geliştirmelerine yardımcı olan yoğun İngilizce dil eğitimi.
 • Akademik Modül
  • Essay yazma, eleştirel düşünme, üniversite düzeyinde araştırma yapma ve diğer akademik becerilerin geliştirilmesini kapsayan akademik eğitim.
 • Alana Özel Ders Modülü
  • Öğrencilere seçtikleri lisans programının konu alanındaki temel kavram ve teorilerin tanıtıldığı alana özel dersler.

olmak üzere üç modülden meydana gelmektedir.

Pathway programları, öğrencilerin başvurdukları lisans programına ve öğrencinin bireysel ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Bununla birlikte, Pathway programları tipik olarak bir veya iki yıl sürmektedir. Tıpkı eğitim süresi gibi Pathway programlarının ücreti de üniversiteye, programın süresine ve öğrencinin uluslararası statüde olup olmadığına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Öte yandan Pathway programlarının ücretleri çoğu zaman lisans veya yüksek lisans programlarından daha makul düzeydedir. 

Pathway programları, lisans eğitimine hazırlanmanın oldukça iyi bir yoludur. Yukarıda da değindiğimiz gibi bu programlar öğrencilerin akademik becerilerini ve dil yeterliliklerini geliştirmelerine yardımcı olur ve öğrencilere yükseköğrenime dair bir anlayış kazandırırken, üniversite yaşamına da kademeli bir geçiş sağlar. Karar vermekte zorlanıyorsanız ücretsiz ön bilgilendirme almak için bizimle iletişime geçebilir ya da danışmanlığımızı ziyaret edebilirsiniz.Üniversite Hazırlık Programları: Pathways Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Toronto

43 beğeni Kalite Puanı: 89

Kanada

Şehir: Toronto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 141
Lisans Ücreti: 61.720 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Burs İmkanı

ETH ZURICH – Swiss Federal Institute of Technology

31 beğeni Kalite Puanı: 93

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 730 CHF

Master Programı: 49
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Sydney

14 beğeni

Avustralya

Şehir: Sidney
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 87
Lisans Ücreti: 43.500 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Toronto

43 beğeni Kalite Puanı: 89

Kanada

Şehir: Toronto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 141
Lisans Ücreti: 61.720 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER

University Of Twente

3 beğeni

Hollanda

Şehir: Enschede
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 20
Lisans Ücreti: 9.625 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 12

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

68 beğeni

Almanya

Şehir: Münih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 57
Lisans Ücreti: 162 EUR

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023Bilgi Alın Arayın Whatsapp