İskoçya ÜNİVERSİTELERİ

Yurt dışında eğitim alabileceğiniz ülkeler

İskoçya Üniversiteleri Hakkında Bilgi Alın
İskoçya üniversiteleri geniş bir program yelpazesi sunmaktadır. İskoçya üniversiteleri; genel eğitimden alana özel branşlaşmaya kadar sundukları eğitim programlarının çeşitliliği, akademik mükemmelliği ve gerçekleştirdikleri araştırmalar ile bilinmekte olup, dünya standartlarında bir eğitim sağlamakta ve geleceğin profesyonellerini yetiştirmektedir. Aynı zamanda endüstri ile güçlü bağları bulunan İskoçya üniversiteleri, öğrencilere; staj olanakları, dünya klasmanında lider pozisyonda olan öğretim üyeleri ile araştırma projelerinde çalışma imkânı, üniversite öğrenimi sonrası profesyonel eğitim programları ve kariyer rehberliği sağlamaktadır. Ülkedeki en iyi üniversiteler aşağıda listelenmiştir. İskoçya ve İskoçya üniversiteleri hakkında ücretsiz ön bilgilendirme almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


İskoçya Üniversiteleri

İskoçya üniversiteleri, her yıl 180 farklı ülkeden yaklaşık 70.000 uluslararası öğrenciyi kendine çekiyor ve bunun altında İskoçya’nın dünyaca ünlü bir eğitim sistemine, birinci sınıf üniversitelere ve yaratıcı düşünürler yetiştirmek konusunda yetkinliğe sahip oluşu yatıyor. İskoçya dünya üzerindeki en eski ve en prestijli üniversitelerin bazılarına ev sahipliği yapıyor. St Andrews Üniversitesi, Glasgow Üniversitesi ve Edinburgh Üniversitesi gibi eğitim ve araştırma konusunda son derece başarılı İskoçya üniversiteleri, tüm Birleşik Krallık’ta öğrenci memnuniyetinin en yüksek olduğu eğitim programlarından bazılarını sunuyor.

İskoçya Üniversite Eğitim Sistemi

İskoçya’da 19 özerk üniversite bulunuyor ve bu 19 üniversitenin tamamı İskoçya Fon Konseyi tarafından finanse ediliyor. Dünyanın geri kalanında olduğu gibi İskoçya üniversitelerinde de lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere derece düzeyinde eğitim programları bulunuyor ve bazı programlar doğrudan mesleki eğitim üzerine olabilmekle birlikte, İskoçya üniversitelerinde okutulan programların çoğunluğunun kapsamı akademik konulardan meydana geliyor.

İskoçya’da faaliyet gösteren üniversite kolejleri, genel anlamda mesleki eğitime odaklanıyor ve programlar, öğrencilerin mesleki eğitimin ardından belirli bir endüstride istihdam edilmesini sağlayan çalışmaları kapsıyor. Bu programlar, üniversitelerde okutulan programlara kıyasla daha kısa sürede tamamlanabiliyor ve öğrenim süresinin sonunda öğrenciler Yüksek Ulusal Sertifika ve Yüksek Ulusal Diploma almaya hak kazanıyor. Üniversite kolejleri, işverenler ve üniversitelerle yaptıkları iş birliği ve ortaklık anlaşmaları aracılığıyla öğrencilere istihdam imkânı sağlamanın yanı sıra öğrencilerin üniversitelerde eğitimini alabildiği derece programlarına da geçiş olanağı sunuyor.

İskoçya Üniversite Eğitim Süresi

İskoçya üniversitelerinde okutulan programlar, 12 seviyeden meydana gelen SCQF (İskoçya Kredi ve Yeterlilik Çerçevesi) sistemine tabi olup, 9. seviyede bulunan lisans programları genellikle 4 yıl gibi bir süre içinde tamamlanabiliyor. Öğrencilerin her bir akademik dönem içinde 30 kredilik ve her bir akademik yıl içinde 60 kredilik ders almaları bekleniyor. 1 kredi yaklaşık 10 saatlik çalışmaya ve 60 kredi ise 600 saatlik bir çalışmaya karşılık geliyor. 11. seviyede yer alan yüksek lisans programları genellikle 1 ila 2 yıl içerisinde ve 12. seviyede yer alan doktora programları ise genellikle 2 ila 3 yıl içerisinde tamamlanabiliyor.

İskoçya Üniversiteleri Başvuru Tarihleri

İskoçya üniversitelerine başvuru Birleşik Krallık’ın geri kalanında olduğu gibi UCAS (Universities and Colleges Admissions Centre - ‘Üniversite ve Kolej Kabulleri Merkezi’) sistemi üzerinden yapılıyor. Bir sonraki akademik yılda eğitim almaya başlayabilmek için bir önceki yıl içerisinde UCAS üzerinden başvuru yapmak gerekiyor. UCAS sistemi başvurular için genellikle Mayıs ayının ortasında açılıyor. Eylül ayının başında öğrencilerin başvuru ücretlerini ödemeleri ve başvurularını UCAS’a göndermeleri gerekiyor. Ocak ayının son haftası başvurular için son tarih olarak geçiyor.

İskoçya'da Masraflar

İskoçya’da yaşam masrafları tıpkı dünyanın geri kalanında olduğu gibi bölgeye ve şehre göre değişirken, eğitim ücretleri de üniversiteye ve eğitim programına göre değişiyor. Yaşam masraflarında Dundee, Aberdeen, Glasgow ve Edinburgh gibi büyük şehirlerin başı çektiği, Inverness, Perth ve Stirling gibi şehirlerin ise büyük kentleri takip ettiği görülüyor.

İskoçya'da Eğitim Maliyetleri

İskoçya üniversitelerinde eğitim maliyetleri, üniversiteye göre ve eğitim programının türü ve kapsamına göre değişiklik gösteriyor. Dünya üniversite başarı sıralamalarında yüksek sıralarda bulunan ve öğrenci kabulü açısından seçici davranan Edinburgh Üniversitesi, Glasgow Üniversitesi ve St Andrews Üniversitesi gibi İskoçya üniversitelerinde eğitim ücretlerinin ülkedeki diğer üniversitelere daha yüksek bir seviyede seyrettiği görülüyor. Uluslararası öğrencilerin İskoçya üniversitelerinde eğitim alabilmek için ödemeleri gereken yıllık eğitim ücretleri, lisans programları için ortalama £10.000 ila £30.000 aralığında bulunurken, tıp, veteriner tıbbı, dişçilik, klinik çalışmalar ile ilgili alanlardaki programların yıllık eğitim ücretleri ortalama £35.000 ila £55.000 aralığında yer alıyor. Yüksek lisans programlarının yıllık eğitim ücretleri ortalama £15.000 ila £30.000 aralığında yer alırken, yine tıp, veteriner tıbbı, dişçilik, işletme ile ilgili alanlardaki programların yıllık ücretlerinin £50.000’a kadar çıkabildiği görülüyor.

İskoçya'da Yaşam Masrafları

İskoçya’da yaşam masrafları, bölgeye, şehre ve nasıl bir yaşam tarzı benimseyeceğinize göre değişiklik gösteriyor. Bununla birlikte aylık yaşam masrafları Edinburgh için ortalama £730 ila £1.170 aralığında, Aberdeen için ortalama £800 ila £1.000 aralığında, Dundee için ortalama £920 ila £1.200 aralığında ve Glasgow için ortalama £850 ila £1.100 aralığında yer alıyor. İskoçya’nın geneli için fatura giderleri aylık ortalama £45 ila £70 aralığında, telekomünikasyon giderleri aylık ortalama £30 ila £45 aralığında, ulaşım giderleri aylık ortalama £80 ila £170 aralığında, gıda ve yemek giderleri aylık ortalama £170 ila £290 aralığında, giyim giderleri aylık ortalama £40 ila £90 aralığında ve sosyal yaşam, ilgi alanları, spor faaliyetlerine ilişkin giderler ise aylık ortalama £45 ila £85 aralığında bulunuyor.

İskoçya'da Konaklama Masrafları

Dünyanın geri kalanında olduğu gibi İskoçya’da da konaklama giderleri yaşam masraflarının en büyük kısmını oluşturuyor. İskoçya üniversiteleri uluslararası öğrenciler için yurt imkânları sağlamakta olup, aylık bazda yurt ücretleri üniversiteye göre değişmekle birlikte, İskoçya üniversitelerinin geneli için ortalama £430 ila £1.030 aralığında yer alırken, özel yurtlarda bu aralığın çok daha yüksek bir seviyede olduğu görülüyor. Kira giderleri yine kentten kente farklılık göstermekle birlikte, Edinburgh, Aberdeen, Dundee ve Glasgow kentleri için aylık ortalama £400 ila £1.400 aralığında bulunuyor.

İskoçya'da Üniversite Okumanın Avantajları Nelerdir?

St Andrews Üniversitesi, Glasgow Üniversitesi ve Edinburgh Üniversitesi gibi akademik ve eğitim mükemmelliği ile tanınan İskoçya üniversiteleri, dünya üniversite başarı sıralamalarında ilk 100’de yer alıyor. Her yıl 180 farklı ülkeden yaklaşık 70.000 uluslararası öğrenciyi kabul eden İskoçya, öğrenci memnuniyetinin de en yüksek olduğu üniversitelerden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Universities UK tarafından yapılan bir araştırma, İskoçya üniversitelerinde eğitim alan uluslararası öğrencilerin %91’inin öğrenim deneyiminden memnun olduğunu ve uluslararası mezunların %86’sının İskoçya üniversitelerinde okumayı tavsiye ettiğini gösteriyor.

İskoçya’nın eşsiz doğası son derece iyi muhafaza ediliyor ve okulunuz ister bir şehir üniversitesi ister bir kampüs üniversitesi olsun, İskoçya üniversiteleri neredeyse tamamı, oldukça geniş yeşil alanlara sahip. Bu durum, öğrencilerin ders çalışmak, spor yapmak, dinlenmek ya da yalnızca doğanın keyfini çıkarmak için geniş yeşil alanlara erişiminin olduğu anlamına geliyor. Ek olarak İskoçya, büyük Avrupa şehirlerine oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Londra’ya ulaşım uçakla yalnızca 1 saat ve Paris’e ulaşım uçakla 2 saatten kısa sürüyor. Ülkenin hemen her köşesinde bulunabilecek düzenli uçuşlar ve havalimanları, Avrupa’nın her yerine rahat ulaşım sağlıyor. 

İskoçya’nın hemen her şehrinde tüm yıl boyu düzenlenen çeşitli festivaller, bu ülkeyi yaşamak ve eğitim almak için ideal adreslerden biri hâline getiriyor. TRNSMT Müzik Festivali’ndeki en büyük müzik etkinliklerinden, dünyanın en büyük sanat festivali olan The Edinburgh Festival Fringe’e kadar her yıl 350’den fazla festival düzenleniyor ve dolayısıyla ülkede her zaman yeni ve heyecan verici bir etkinlik bulmak mümkün.

İskoçya'da Üniversiteye Nasıl Girilir?

İskoçya üniversitelerinde sunulan lisans ve yüksek lisans programlarına başvurmak isteyen aday uluslararası öğrencilerin belirli akademik ve dil yeterlilik koşullarını yerine getirmeleri gerekiyor. Bu yeterlilik koşulları, üniversiteye ve eğitim programına bağlı olarak değişmekle birlikte, genel akademik ve dil yeterlilik koşulları şu şekilde:

Genel Akademik Yeterlilik Koşulları (Lisans)

 • 12 Yıllık Temel Eğitimini Tamamlamış Olmak
 • 4 Yıllık Lise Diploması
  • Türk Lise Diplomasının İskoçya’da ilgili makamlarca değerlendirilmesi gerekmektedir.
 • Yüksek Not Ortalaması
  • İskoçya üniversiteleri, 4 yıllık lise diplomasına ek olarak uluslararası öğrencilerin, başvuruda bulunacakları eğitim programı ile ilişkili 5 adet Advanced Placement (AP) dersi almış ve sınavlarına girmiş olmalarını talep etmektedir.

ya da

 • Türkiye'de 4 yıllık lisans derecesi eğitimi veren üniversitelerden birine kabul edilmiş ve lisans programının ilk yılını tamamlamış olmak
  ya da
 • International Baccalaureate (IB) Diploması
  ya da
 • GCE A-Level / International A-Level Diploması
  ya da
 • SAT/ACT Sınav Puanı

Tıp, dişçilik, veteriner tıbbı ve bazı mühendislik bölümleri için, uluslararası öğrencilerin belirli makamlar tarafından düzenlenen sınavlara katılması gerekebilir.

Genel Akademik Yeterlilik Koşulları (Yüksek Lisans)

 • 4 Yıllık Lisans Derecesi Diploması
 • Yüksek Not Ortalaması
 • Başvurulan bölüme özel kabul koşulları doğrultusunda GRE/GMAT sınav puanı istenebilir.

Genel Dil Yeterlilik Koşulları

İngilizce Yeterlilik Belgesi

 • IELTS, PTE Academic, CAE/CPE, TOEFL iBT gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının puanları ile alınan İngilizce yeterlilik sertifikası

İskoçya'da En İyi Üniversiteler

2023 yılı dünya üniversite başarı sıralamalarına göre en iyi 10 İskoçya üniversitesi;

 1. University of St Andrews
 2. The University of Edinburgh
 3. University of Glasgow
 4. University of Strathclyde
 5. Heriot-Watt University
 6. University of Aberdeen
 7. University of Dundee
 8. University of Stirling
 9. Glasgow Caledonian University
 10. Queen Margaret University, Edinburgh
POPÜLER
Burs İmkanı

The University of Edinburgh

28 beğeni Kalite Puanı: 86

İskoçya

Şehir: Edinburgh
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 199
Lisans Ücreti: 24.500 GBP

Master Programı: 193
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 15

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Glasgow

16 beğeni

İskoçya

Şehir: Glasgow
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 102
Lisans Ücreti: 25.290 GBP

Master Programı: 170
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 12

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Aberdeen

6 beğeni

İskoçya

Şehir: Aberdeen
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 71
Lisans Ücreti: 20.800 GBP

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 38

POPÜLER
Burs İmkanı

University of St Andrews

6 beğeni

İskoçya

Şehir: St Andrews
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 65
Lisans Ücreti: 28.190 GBP

Master Programı: 77
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 4

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

The University of Edinburgh

28 beğeni Kalite Puanı: 86

İskoçya

Şehir: Edinburgh
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 199
Lisans Ücreti: 24.500 GBP

Master Programı: 193
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 15

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Glasgow

16 beğeni

İskoçya

Şehir: Glasgow
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 102
Lisans Ücreti: 25.290 GBP

Master Programı: 170
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 12

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Aberdeen

6 beğeni

İskoçya

Şehir: Aberdeen
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 71
Lisans Ücreti: 20.800 GBP

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 38

İskoçya'da Eğitim Alabileceğiniz Popüler Bölgeler

İskoçya'da Eğitim Alabileceğiniz Popüler Şehirler

İskoçya'nın En İyi Devlet Üniversiteleri

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Aberdeen

6 beğeni

İskoçya

Şehir: Aberdeen
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 71

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 38

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Glasgow

16 beğeni

İskoçya

Şehir: Glasgow
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 102

Master Programı: 170
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 12

POPÜLER
Burs İmkanı

The University of Edinburgh

28 beğeni Kalite Puanı: 86

İskoçya

Şehir: Edinburgh
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 199

Master Programı: 193
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 15

İskoçya'nın En İyi Özel Üniversiteleri

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023İskoçya Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp