Aachen Teknik Üniversitesi’nde Okumak

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
RWTH Aachen, TU9, Almanya, Almanya'da Okumak, Almanya'da Üniversite Okumak
EĞİTİM YAZILARI

21/08/2023

980 Görüntülenme


Aachen Teknik Üniversitesi’nde Okumak

Aachen Teknik Üniversitesi'nde eğitim almak oldukça tatmin edici ancak bir o kadar da zorlu bir deneyim olabilir. RWTH Aachen, Almanya'nın en büyük ve en eski teknik üniversitelerinden biri ve özellikle bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarındaki araştırma ve eğitimiyle ünlü.

 

Kuruluş Yılı:

10 Ekim 1870

Yer:

Aachen

Öğrenci Sayısı:

47,000+

Öğretim Üyesi Sayısı:

550+

Eğitim Programı Sayısı:

180+

Dünya Üniversite Başarı Sıralamaları:

 • QSWUR: 147
 • THEWUR: 99
 • USNWUR: 199
 • SRARWU: 201 - 300

 

Aachen Teknik Üniversitesi’ne dair ilginç bilgiler;

 • RWTH Aachen 1870 yılında “Königliche Rheinisch-Westfälische Polytechnische Schule Aachen” - “Rhein-Westphalia Aachen Kraliyet Politeknik Okulu” adı ile kurulmuş.
 • 1965 yılında okulun adı RWTH Aachen olarak değiştirilmiş.
 • Üniversitenin sloganı: “Toplum için Yenilik”.
 • Üniversitenin mezunlar derneği 100,000’den fazla üyeye sahip.
 • 47,000’den fazla öğrencisiyle Almanya’nın en büyük teknik üniversitelerinden biri.
 • Mezunları ve fakülte üyeleri arasında 1 astronot ve 11 Leibniz Ödülü sahibi bulunuyor.
 • Enerji ve İklim Araştırmaları Enstitüsü, Materyal Araştırmaları Enstitüsü ve Robot Bilimi Enstitüsü de dahil olmak üzere, pek çok dünyaca ünlü araştırma kurumuna ev sahipliği yapıyor.
 • Üniversitenin mezunları tarafından kurulan 1.000’den fazla yeni şirket ile yenilik ve girişimcilik için önemli bir merkez görevi görüyor.
 • 130’dan fazla ülkeden gelen yaklaşık 15,000 uluslararası öğrencisi ile uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen teknik üniversitelerden biri.

Almanya’nın en başarılı 9 araştırma ve teknik üniversitesinin oluşturduğu TU9’un önemli üyelerinden biri olan RWTH Aachen, özellikle mühendislik, teknoloji ve fen bilimleri alanlarında hem Almanya’nın hem de Avrupa’nın en tanınmış üniversiteleri arasında yer alıyor. RWTH Aachen, yüksek eğitim standartları ve akademik mükemmelliğe olan bağlılığı nedeniyle, uluslararası öğrencilerin eğitim alabileceği en iyi üniversitelerden biri. RWTH Aachen, öğrencilerinden çok çalışmalarını bekliyor, ancak alanında en iyi olan öğretim üyelerinden eğitim alma fırsatı sunuyor.

Araştırma faaliyetleri, Aachen Teknik Üniversitesi’nde büyük yer tutuyor. Öğretim üyeleri kadar öğrencilerinde araştırma faaliyetlerine katılmaları bekleniyor ve üniversite öğrencilerin araştırma projeleri için çok çeşitli destekler sunuyor. Ek olarak, RWTH Aachen dünyanın dört bir yanından gelen öğrencileriyle, canlı ve çeşitliliğin çok olduğu bir öğrenci topluluğuna sahip ve farklı kültürlerden gelen insanlarla tanışma ve etkileşim kurma fırsatı sunuyor.

Almanya'nın batısında yer alan Aachen, zengin bir kültüre sahip tarihi bir şehir ve Belçika ile Hollanda sınırlarına yakın konumuyla Avrupa'yı keşfetmek için harika bir merkez ve RWTH Aachen dünya çapındaki diğer üniversiteler ve şirketlerle olan işbirliği sayesinde öğrencilere değişim programları ve stajlar için çok çeşitli fırsatlar sunuyor. Öte yandan RWTH Aachen, başta mühendislik ve teknoloji şirketleri olmak üzere sanayi ile güçlü bağlara sahip ve üniversitenin öğrencileri mezun olduktan sonra oldukça iyi iş olanaklarına sahip oluyor. 

Üniversite, uluslararası öğrencileri desteklemek amacıyla Almanca dil kurslarından konaklamaya kadar pek çok farklı konuda yardım için çok çeşitli hizmetler sunuyor. Bunlara ek olarak, Aachen şehri çok sayıda kültürel etkinlik, eğlence faaliyetleri ve canlı bir gece hayatı ile yüksek bir yaşam standardı sunuyor ve ayrıca öğrencilere karşı dostane ve misafirperver tutumuyla biliniyor.

 

 

Kafanızda soru işareti kalmasın…

 • Aachen Teknik Üniversitesi’nde okumak kaç TL?
  • Konaklamaya İlişkin Giderler (Örn. elektrik, ısınma, su, televizyon lisansı, internet vs.): Aylık ortalama €470
  • Gıda ve Genel Giderler: Aylık ortalama €400
  • Sağlık Sigortası: Aylık ortalama €110
  • Üniversite Ücretleri: Aylık ortalama €52
  • Kitaplar ve Ders Materyalleri: Aylık ortalama €100
  • Toplam: Aylık ortalama €1,132
 • Aachen Teknik Üniversitesi’nde okumak için YKS gerekli mi?
  • Evet. Üniversiteye başvururken YKS yerleştirme sınavı sonucunuzu göndermeniz ve üniversite yerleştirme sınavı sonucunuzda; Türkiye'de bir üniversiteye yerleştirildiğinizin belgelenmesi ve üniversitenin adının, girdiğiniz fakültenin, bölümün ve puan türünüzün de belirtilmesi gerekiyor.
 • Aachen Teknik Üniversitesi kaç yıl?
  • Aachen Teknik Üniversitesi’nde eğitim süresi eğitim programına bağlı olarak değişebiliyor. Tipik olarak, Aachen Teknik Üniversitesi de dahil olmak üzere Almanya'daki lisans programları 6-7 yarıyılda, yani yaklaşık üç ila üç buçuk yılda tamamlanabiliyor. Yüksek lisans eğitiminin tamamlanması ise genellikle 1 ila 2 yıl sürüyor.
 • Aachen Teknik Üniversitesi’nde okumak için YKS’den kaç puan almak gerekir?
  • Almanya’daki üniversitelere başvururken öğrencilerin yerine getirmeleri gereken temel koşullardan biri, öğrencilerin YKS sınavına girerek Türkiye’de 4 yıllık lisans derecesi eğitimi veren üniversitelerden birine yerleşmeleri. Eğer Almanya’da mühendislik bölümü okumak istiyorsanız, Türkiye’de de bir mühendislik bölümüne yerleşmeniz gerekiyor. Bu doğrultuda, YKS puanınız ne kadar yüksek olur ve yerleştiğiniz okul ne kadar iyi olursa, Almanya’daki okullardan kabul alma şansınız da bir o kadar artıyor.
 • Aachen Teknik Üniversitesi’nde okumak için diploma notu kaç olmalı?
  • Almanya’daki üniversitelere başvurularda, tıpkı YKS sınav sonucunda olduğu gibi lise diploma puanında da ne kadar yüksek o kadar iyi olsa da diploma puanının en az 70 - 75 olması gerekiyor. Bununla birlikte, lise diploma notunuzu yüksek tutmanız istediğiniz okullardan kabul alma şansınızı da arttıracaktır.
 • Aachen Teknik Üniversitesi’nde okumak için dil şart mı?
  • Evet. Birkaç istisna hariç, Aachen Teknik Üniversitesi tarafından sunulan tüm programların eğitim dili Almancadır.

Aachen Teknik Üniversitesi'nin kabul koşulları, spor kulüpleri, kampüs yaşamı gibi bilgiler için RWTH Aachen University sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Almanya üniversitelerinin giriş koşullarını karşılayamayan öğrencilerimiz üzülmesin. Ayrı eğitim seviyesindeki Hollanda üniversitelerini tercih edebilirsiniz. Hollanda, yüksek kaliteli eğitim kurumları, çok dilli toplumu ve sıcak karşılamasıyla öne çıkan bir eğitim destinasyonudur. Üstelik, uluslararası öğrencilere sunduğu geniş burs imkanları ve çeşitli lisans ve lisansüstü program seçenekleriyle de dikkat çekmektedir. Ülkemizdeki öğrencilerin Hollanda üniversitelerindeki eğitim fırsatlarını değerlendirmelerini teşvik etmek amacıyla, Dream Big olarak Hollanda üniversitelerini de tavsiye ediyoruz.

Her öğrenci benzersizdir. Almanya ve Hollanda üniversitelerine başvuruda bulunmayı düşünen öğrencilerimize, onların ilgi alanları, akademik geçmişleri ve hedefleri doğrultusunda kişiselleştirilmiş danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Öğrencilerimizin ilgi alanlarına, yeteneklerine ve hedeflerine en uygun programları seçmelerine yardımcı olmak için geniş bir program yelpazesi sunuyoruz. Hem lisans hem de lisansüstü seviyelerde çeşitli seçenekler arasından rehberlik yaparak en iyi tercihi yapmalarını sağlıyoruz. Bizlere ulaşarak ihtiyacınız olan desteği alabilirsiniz.

Almanya ve Hollanda üniversitelerine başvuruların zamanında, eksiksiz ve doğru bir şekilde yapılması kritik öneme sahiptir. Öğrencilerimizin başvuru süreçlerini adım adım yöneterek gereken belgelerin hazırlanmasında destek sağlıyoruz. Sitemize üye olarak tüm duyurulardan öncelikli olarak haberdar olun.Aachen Teknik Üniversitesi’nde Okumak Hakkında Sıkça Sorulan Sorularİletişim Formu

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak ister misiniz? Bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Adınız Soyadınız
Eposta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

Tüm bloglarda arama yapın.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

46 beğeni Kalite Puanı: 96

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 30
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

44 beğeni Kalite Puanı: 97

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 148
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Harvard University

72 beğeni Kalite Puanı: 97

Amerika

Şehir: Cambridge, Massachusetts
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 56
Lisans Ücreti: 56.550 USD

Statüsü: ÖZEL
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER

Eberhard Karls Universität Tübingen

3 beğeni

Almanya

Şehir: Tübingen
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 1
Lisans Ücreti: 1.500 EUR

Master Programı: 36
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 7

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Leicester

5 beğeni

İngiltere

Şehir: Leicester
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 94
Lisans Ücreti: 18.950 GBP

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 7

POPÜLER
Burs İmkanı

Lomonosov Moscow State University

3 beğeni

Rusya Federasyonu

Şehir: Moskova
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR

Master Programı: 19
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp