Avustralya'da Yaşam

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Avustralya Yaşam
ÜLKE REHBERİ

26/10/2022

346 Görüntülenme


Avustralya'da Yaşam

Avustralya, iklimi, canlı çeşitliliği, doğa harikası plajları, muhteşem körfezleri ile dünyanın en korunaklı topraklarına ev sahipliği yapmaktadır. Büyük kentleri bile %52 yeşillik oranına sahiptir. Avustralya'ya adım attığınız andan itibaren yaşadığınız coğrafyadan çok farklı bir yerde olduğunuzu hissedeceksiniz. 

Avustralya'da yaşama uyum sağlamanıza yardımcı olmak için, Avustralya'da yaşamın nasıl olduğunu ayrıntılarıyla anlatan kaynak derledik:

Harita ve İklim

İngiltere merkez alındığında, dünyanın en güney doğusunda kalan kıta ülkesi Avustralya'nın iklim takvimi, kuzey yarım kürede bulunan ülkelerin tam tersidir. Kış; haziran ayında başlarken, Yaz; Aralık ayında başlamaktadır. 

Kapladığı geniş yüzölçümü nedeni ile, dört mevsimi bir arada yaşamak mümkündür.Avustralya için, ada ülkesi olması, geç keşfedilmesi, ve dikkatle uyguladığı doğal yaşam kuralları ile adeta el deymemiş bir cennet diyebiliriz. 

Darwin bölgesi yıl boyu yüksek hava sıcaklığına sahiptir. Queensland bölgesi ise Miami benzeri bir iklime sahiptir ve Turizm en önemli gelir kaynağıdır. . Yoğun nüfusun olduğu Melbourne ve Sydney şehirlerinde ise dört mevsim yaşanmakta. Sydney şehri muhteşem plajları ve iklimi ile daha uzun yazlar yaşarken, Melbourne şehri Sydnen biraz daha fazla yağmur alır ve baharları daha uzundur. Yeni büyüyen şehirlerden Perth ise, Avustralyalılara göre en ideal iklim ortalamasına sahip şehirdir. 

İnsanlar ve Kültür

Avustralya kültürü ve kıtanın ev sahipleri dediğimizde birçoğumuzun aklına hemen aborjinler gelir. Beyaz halklar Aborjinlerden binlerce yıl sonra adaya gelmiştir. 

Avustralya halkı genel kültürleri ve yaşayış biçimi bakımından kökleri olan İngilizlerle çok benzerlik gösterir. Konuştukları İngilizce şivesi ve iklime/coğrafyaya bağlı kültürel değişikliler gibi ufak farklılıklar vardır.

Erken biten çalışma saatleri, Avustralyalıların yaşam biçimlerini de etkilemiştir. Nüfusun büyük çoğunluğu güne erken başlamakdır. Sabah 6'da spor salonunda yer bulamazsanız buna şaşırmayın. Şehir merkezlerine yakın muhteşem plajlar ve su sporları da Avustralya kültürünün ayrılmaz parçasıdır. 

Dünyanın en yaşanılabilir ülkelerinden biri olmasının en büyük nedeni, sosyokültürel çeşitlilik ve yasalar ile sunduğu bireysel haklardır. 

Konaklama

Avustralya’da konaklama tercihleriniz bütçenize göre çok çeşitlidir. Özel daireler, paylaşımlı öğrenci evleri, özel yurtlar, okul yurtları, hostel, aile yanı konaklama. Tüm bu konaklama tipleri şehir merkezine yakınlığına göre farklı fiyatlandırılır.

Unutmayın: Zevkiniz, seçeceğiniz konaklama türünü ve maliyetini etkiler.

Avustralya'da Konaklama bölümümüzden detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Yemek

Avustralya restaurantları, çeşitliliği ve usta şefleri ile muhteşem deneyimler sunmaktadır. Her damak zevkine göre bir seçenek mutlaka bulunur. İtalyan, Türk, Çin, Yunan, Kore, Fransız, Vietnam, Akdeniz mutfakları yoğunluktadır. Bütçenize ve damak zevkinize göre her zaman bir seçeceğiniz vardır. 

Mutfak alışverişiniz için süpermarketler taze ve çeşitli ürünler sunmaktadır. Genel alışveriş ihtiyaçlarınızın bir çoğunu buradan bulabilirsiniz. Fiyatlar ve ürünler ile ilgili Woolworths, Coles ve Aldi gibi marketlerin websitelerini inceleyebilirsiniz.

Yaşam Masrafları

Avustralya’da uluslararası öğrenciler haftalık ortalama 250 dolar yaşam gideri harcamaktadır.

Yaşam masrafları dünyada hemen hemen herkesin okul ve bölge seçiminde etken koşullardan biridir. Avustralya’nın avantajı, eğitim süresi boyunca çalışma izni sunmasıdır.

Avustralya'da Yaşam Masrafları sayfamızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Vize Gereksinimleri

Avustralya vizesi için ilk yapılması gereken seyehat planlarınıza uygun doğru vize tipini belirlemektir. Vize tipine göre vize ücretlendirmeleri ve başvuru evrak gereklilikleri değişkenlik göstermektedir. 

Turist vizeleri kısa süreli turistik seyehatlariniz içindir. Eğitim almak için eğitim dereceniz ve sürenize göre değişen Öğrenci vizelerine başvurabilirsiniz. Yeni Mezun çalışma izinli vizeler ise sadece denklik şartlarına uygun üniversiteden mezun öğrenciler için geçerlidir.

Size uygun vize tipleri, başvuru evrakları ve fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Avustralya Vizesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Avustralya'da Yaşam Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

California Institute of Technology

30 beğeni Kalite Puanı: 96

Amerika

Şehir: Pasadena
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 33
Lisans Ücreti: 86.886 USD

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 7

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

39 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 31
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Burs İmkanı

ETH ZURICH – Swiss Federal Institute of Technology

32 beğeni Kalite Puanı: 93

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 730 CHF

Master Programı: 49
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Connecticut

9 beğeni

Amerika

Şehir: Storrs
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 121
Lisans Ücreti: 60.546 USD

Statüsü: DEVLET

POPÜLER
Burs İmkanı

Massey University

0 beğeni

Yeni Zelanda

Şehir: Palmerston North
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 32
Lisans Ücreti: 29.000 NZD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 4

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Jyväskylä

0 beğeni

Finlandiya

Şehir: Jyväskylä
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 6

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023Bilgi Alın Arayın Whatsapp