Bu Yazıyı Okumadan A-Level Sınavlarınıza Girmeyin!

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
A-Level, Sınav, Hazırlık, AS-Level
EĞİTİM YAZILARI

29/01/2024

200 Görüntülenme


Bu Yazıyı Okumadan A-Level Sınavlarınıza Girmeyin!

Geçtiğimiz Nisan ayının son haftası itibarıyla bir A-Level bahar-yaz sınav dönemine daha girmiş bulunuyoruz. Uzun süredir verdiğiniz emekler ve yaptığınız akademik çalışmalar sizi bu noktaya kadar getirdi ve şimdi öğrendiklerinizi kâğıda dökme zamanı. A-Level programı kapsamında ister Pearson, ister Cambridge Assessment, ister Oxford AQA ile çalışıyor olun, sınav stratejileri, A-Level ve AS-Level sınavlarında başarı için büyük önem taşıyor ve hemen her sınavda işinize yarayabilecek bazı sınav stratejileri bulunuyor. Bu yazımızda sınavlarınızda faydalanabileceğiniz temel stratejilere değinelim istedik.

Sınav Talimatlarını Mutlaka Okuyun

Sınavınıza başlamadan önce, size verilen talimatları okumanız, sınavın genel formatını, cevaplamanız gereken soru sayısını ve belirli sorularda size verilen spesifik yönergeleri tam olarak anlamanız büyük önem arz ediyor. Aksi hâlde notlandırma aşamasında sizin için önemli olabilecek puanları kaybedebilirsiniz.

Zamanı İyi Kullanın

Hemen her türden sınavın en önemli unsurlarından biri de zaman. Size sorulan toplam soru sayısını ve bu soruları cevaplayabilmeniz için size verilen toplam süreyi göz önünde bulundurarak, zamanınızı verimli bir şekilde kullanmanız büyük önem taşıyor. Sınav süresini mutlaka takip edin ama kalan süreye takılıp kalarak strese girmeyin ve sakinliğinizi her daim koruyun. Spesifik bir soru üzerinde fazla zaman harcamaktan kaçınmanız gerektiğini unutmayın.

Sınav Kâğıdınızı Gözden Geçirin

Sınava ve soruları yanıtlamaya başlamadan önce, size sorulan sorular hakkında genel bir fikir sahibi olmak ve hangi soruda nasıl bir yaklaşım izleyeceğinize karar vermek için sınav kâğıdınızı hızlıca gözden geçirin. Bu sayede farklı bir strateji izlemenizi gerektiren soruları tespit edebilir ve izleyeceğiniz yaklaşımı önceden belirleyebilirsiniz. 

Önem Sırası Yapın

Sınava her zaman en rahat yanıtlayabileceğinizi düşündüğünüz sorulardan başlayın ve kalan sürenizin diğer sorulara dağılımını buna göre planlayın. Bu sayede sınav sorularını yanıtlarken bir tempo yakalayabilir ve bu sorulardan mümkün olan en yüksek puanı almayı garantileyebilirsiniz.

Mantıklı Cevaplar Verin

Cevaplarınızı yazmadan önce, kâğıda dökeceğiniz düşüncelerinizi sıraya koyun. Düşünce zincirinizi oluşturduktan sonra, yanıtlarınızı anlaşılabilir ve mantıklı bir şekilde yazın ve uygun olan yerlerde paragraflardan ve başlıklardan faydalanın. Bu sayede kâğıdınızı değerlendirecek olan kişi, cevaplarınızı yazarken sunduğunuz argümanlarınızı daha kolay takip edebilecek ve cevaplarınıza vereceği puanı daha kolay belirleyebilecektir.

Nasıl Çalıştığınızı ve Nasıl Akıl Yürüttüğünüzü Gösterin

Özellikle matematik ve fen derslerinizin sınavlarında cevaplarınızı yazarken, ilgili soruya nasıl yaklaştığınızı, soruyu çözmek için nasıl çalıştığınızı ve nasıl akıl yürüttüğünüzü her zaman gösterin. Nihai çözüm ve sonucunuz hatalı olsa bile, izlediğiniz doğru yol ve kullandığınız doğru yöntemler için az da olsa puan alabileceğinizi unutmayın.

Doğru Terimleri Kullanın

Derslerinizde işlenen konuları anladığınızı gösterebilmek ve vereceğiniz yanıtların anlaşılabilirliğini geliştirmek amacıyla, sınav kâğıdında size yöneltilen sorulardaki ders konusuna özgü sözcükleri, yazdığınız cevabın tamamında doğru ve tutarlı bir şekilde kullanmaya dikkat edin.

Son Okuma Yapın

Sınavınızı bitirdikten sonra, verdiğiniz yanıtların gözden geçirmeyi ve eğer varsa, hataları, eksiklikleri, yazım yanlışlıklarını, dilbilgisi ve noktalama işareti hatalarını, anlatım bozukluklarını düzeltmeyi unutmayın. Eğer yeterli zamanınız varsa, cevap yazdığınız soruları tüm yönleriyle ele aldığınızdan emin olun.

Sakin Olun ve Odaklanın

Sınav boyunca sakin kalın ve telaşlanmayın. Yavaş, derin nefesler alın, sınavınız boyunca olumlu bir tutum sergileyin ve elinizdeki göreve odaklanın. Eğer sizi çok zorlayacak bir soru ile karşılaşırsanız, bir sonraki soruya geçin ve zaman izin verirse, zorlandığınız sorulara geri dönmeye çalışın.

Kendi Acil Durum Planınızı Oluşturun

Sınav esnasında size verilen sürenin dolması veya öngöremediğiniz herhangi bir zorlukla karşılaşmanız durumunda izleyeceğiniz stratejiyi hazırlamayı unutmayın. Bu strateji, kalan sorularla ilgili görüşlerinizi hızlı bir şekilde yazmayı veya size sorulan soruların hangi bölümlerini önce cevaplayacağınızı belirlemeyi ya da benzeri eylemleri içerebilir.

Sınavdan Önce Yapmanız Gerekenler…Bu Yazıyı Okumadan A-Level Sınavlarınıza Girmeyin! Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

42 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 31
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Massachusetts Institute of Technology, MIT

50 beğeni Kalite Puanı: 100

Amerika

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 50
Lisans Ücreti: 82.730 USD

Statüsü: ÖZEL
QS NEWS SIRALAMASI: 1

Burs İmkanı

ETH ZURICH – Swiss Federal Institute of Technology

35 beğeni Kalite Puanı: 93

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 730 CHF

Master Programı: 49
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

École Normale Supérieure de Lyon

1 beğeni

Fransa

Şehir: Lyon
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR

Master Programı: 6
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 24

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University College Cork

3 beğeni

İrlanda

Şehir: Cork
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 58
Lisans Ücreti: 16.700 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER
Burs İmkanı

Carleton College

2 beğeni

Amerika

Şehir: Northfield, MN
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 33
Lisans Ücreti: 91.126 USD

Statüsü: ÖZEL

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp