Eczacılık Mezunlarının Çalışabileceği Alanlar

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
eczacilik, eczacilar
EĞİTİM YAZILARI

16/03/2023

679 Görüntülenme


Eczacılık Mezunlarının Çalışabileceği Alanlar

Eczacılık; bilim, sağlık hizmetleri, doğrudan hasta teması, teknoloji, etik ve ticaretin bir karışımıdır. Eczacı, oldukça yetenekli ve güvenilir bir ilaç uzmanıdır. İlaçlar hakkında bilinmesi gereken her şeyi bilen ve anlayan kişilerdir. Eczacılar, ilaçların farklı durumlarda oynadığı rolü anlamak için kapsamlı bir eğitimden geçerler. İlaçların biyokimyasal yapısına ve bunun kullanımlarını, yan etkilerini, etkileşimlerini ve kimi nasıl etkilediğine aşinadırlar. Görevleri, hastalara reçete dağıtmak, sağlık taramaları yapmak, aşı yapmak ve ilaçların güvenli kullanımı konusunda tavsiyelerde bulunmak etrafında döner. 

Uygulama Alanları

Eczacılar doktorlar, hemşireler ve eczane teknisyenleri ile çalışır. Ortak görevler ve görevler şunları içerir:

 • Reçeteye veya doktor talimatlarına göre ilaç dağıtımı,
 • Reçeteli ilaç kullanımı konusunda hastalara danışmanlık yapmak,
 • İlaçları doğru bir şekilde dağıtmak için doktorlarla iletişim kurmak,
 • Hastaları, hastalıklarını tedavi etmeleri için reçeteli satılan ilaçlara yönlendirmek.

Uzmanlıklar

Eczacılar birden fazla çalışma alanında uzmanlaşabilir ve çok farklı çalışma ortamlarında çalışma imkanı bulabilirler. Eczacıların uzman olabilmelerinin bir yolu kendi uygulama alanlarındadır. Eczacılar çeşitli endüstrilerde ve diğer ortamlarda uygulama yapabilirler. Bu uzmanlık alanları rollerini, sorumluluklarını ve kariyer yollarını değiştirebilir.

Lokasyona göre uzmanlaşma:

 • Akademi eczacısı
 • Serbest eczacı
 • Devlet eczacısı
 • Hastane eczacısı
 • Sanayi eczacısı
 • Askeri eczacı
 • Araştırma eczacısı
 • Toptancı eczacı

Uzmanlık alanına göre uzmanlaşma:

Lisanslı eczacılar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, eczanenin uzmanlık alanında kurul sertifikası alabilirler.

 • Ayakta tedavi
 • Yoğun bakım eczanesi
 • Nükleer eczane
 • Beslenme destek eczanesi
 • Onkoloji eczanesi
 • Pediatrik eczane
 • Farmakoterapi
 • Psikiyatri eczanesi

Eczacıların Çalışma Alanları

Eczacılar, her hasta için doğru ilaçların ve dozajların reçete edildiğini belirlemek için hastalar ve doktorlarla yakın bir şekilde çalışan, son derece erişilebilir sağlık hizmeti uzmanlarıdır. 

Eczacıların işverenleri arasında genellikle hastaneler, perakende satış mağazaları, bakım evleri, destekli yaşam tesisleri, üniversiteler, devlet kurumları, posta hizmetleri ve çeşitli şirketler yer alır. Ayrıca eczacılar kendi eczanelerini açabilirler. Çalışma günlerinin çoğunu ayakta, hastalara ve doktorlara danışarak geçirirler. Geceler, hafta sonları ve tatiller dahil olmak üzere çeşitli vardiyalarda çalışmaları gerekebilir.

Eczacılar Tıp ve Sağlık Uzmanlarıdır

Tıp uzmanları olarak eczacılar, sağlık ekibinin temel üyeleridir. Reçeteleri değerlendirmek ve en iyi ilaç kombinasyonunu önermek için diğer sağlık uzmanları onlara güvenir. Eczacılar ayrıca hastalarla doğrudan çalışarak onların ilaçlarını anlamalarına ve ilaçlarını en etkili şekilde kullanmalarına yardımcı olur.

Eczacılar genellikle kendi eczanelerinde çalışır, ayrıca hastane eczanelerinde ve tıbbi kliniklerde çalışmaları da mümkündür. Bu nedenlerle eczacılar en sık gördüğünüz sağlık profesyonelleridir. Onlar, sağlıklı toplulukların kalbinde yer alırlar. Eczacılar ayrıca yeni ilaçlar geliştirmek için farmasötik bilimcilerle veya hükümet ve araştırma kuruluşlarıyla birlikte çalışabilirler.

Hasta Eczacı İlişkisi

Bir eczacı olarak, hastalarınızın yaşamlarında özgün bir fark yaratabilirsiniz. Bazı hastaların kronik veya devam eden sağlık sorunları vardır ve mevcut durumlarını yönetmelerine yardımcı olması için serbest eczacılarla düzenli temas sağlarlar. Diğer hastaların ilaçla tedavi edilebilen akut (kısa süreli) bir durumu olabilir. Bu tedavi süreci, serbest eczane veya hastane eczacıları tarafından sağlanabilir. Yerel eczanelere erişimi olmayan hastalar, tehlikeli veya yanlış ilaç kullanımından veya tedavi almada gereksiz gecikmelerden muzdarip olabilir.

Eczacılar Hastaların İyileşmesine Yardımcı Olur

Eczacılar, hastaların kendilerini daha iyi hissetmelerine ve olabildiğince çabuk iyileşmelerine yardımcı olmada kilit bir rol oynamaktadır. Eczacılar ilaç uzmanları olduğu için, sağlık ekiplerinin bir parçası olduğunda hastalar için en iyisini yaparlar. Eczacılar ilaç uyumunu artırır. Bir hastanın ilaç alma yeteneğini etkileyen birçok faktörü değerlendirmek için etkili bir şekilde iletişim kuran, kültürel olarak yetkin sağlık hizmeti sağlayıcılarıdır. 

Şunu kabul etmekte fayda var; dünyanın eczacılara ihtiyacı vardır. Eczacılık alanında yapacağınız bir kariyer, her gününüzü hastalara ve topluluklara yardım ederek ve diğer sağlık uzmanlarıyla iş birliği yaparak geçirmenizi sağlar. Eczacılar, hastaları aktif olarak tedavi etmeyi ve ilaç reçete etmeyi içeren klinik eczacılık da dahil olmak üzere birçok farklı alanda uzmanlaşma fırsatına sahiptir. Ayrıca, bir serbest eczane mağazasının sahibi olarak veya daha büyük bir eczane ağında bir ortak olarak kendi işini yapma fırsatına sahip olurlar.Eczacılık Mezunlarının Çalışabileceği Alanlar Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

Massachusetts Institute of Technology, MIT

44 beğeni Kalite Puanı: 100

Amerika

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 50
Lisans Ücreti: 82.730 USD

Statüsü: ÖZEL
QS NEWS SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Sydney

14 beğeni

Avustralya

Şehir: Sidney
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 87
Lisans Ücreti: 43.500 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

Stanford University

43 beğeni Kalite Puanı: 98

Amerika

Şehir: Stanford, California
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 97
Lisans Ücreti: 87.833 USD

Master Programı: 45
Statüsü: DEVLET
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 2

Popüler Üniversiteler

POPÜLER

University of Chicago

13 beğeni

Amerika

Şehir: Chicago, Illinois
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 53
Lisans Ücreti: 89.040 USD

Master Programı: 32
Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 6

POPÜLER
Burs İmkanı

Bowdoin College

1 beğeni

Amerika

Şehir: Brunswick
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 38
Lisans Ücreti: 85.703 USD

Statüsü: ÖZEL

POPÜLER
Burs İmkanı

Universitas Indonesia

0 beğeni

Endonezya

Şehir: Jakarta
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 15
Lisans Ücreti: 30.000.000 IDR

Statüsü: DEVLET

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023Bilgi Alın Arayın Whatsapp