İngiltere'nin En Başarılı 5 Üniversitesi

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
İngiltere'nin en iyi üniversiteleri
EĞİTİM YAZILARI

26/10/2022

2243 Görüntülenme


İngiltere'nin En Başarılı 5 Üniversitesi

İngiliz Üniversiteleri dünya çapındaki tanınırlıkları, yüksek araştırma bütçeleri, akademisyenlerinin kalitesi, ve mezuniyet sonrası sunduğu imkanlar ile dünyanın en iyilerindendir. 

İngiltere'de üniversite sıralamaları bölümlere göre değişiklik gösterebilir. Aşağıdaki tablo genel üniversite puanına göre belirlenmiştir. 

1. Oxford (World Ranking 1)

Dünyanın en eski ve en prestijli üniversitelerinden biri olan Oxford Üniversitesi, en iyi akademisyenleri ve öğrencileri 44 kolej ve salonuna çekmektedir. Giriş standartları yüksektir ve giriş rekabetçidir; ortalama olarak, mevcut her kontenjan için beş başvuru alır.

Oxford'da 30'dan fazla dünya lideri, 27 İngiliz başbakanı, 50 Nobel ödüllü ve 120 Olimpiyat madalyası sahibi eğitim gördü. Stephen Hawking, Hugh Grant ve Indira Gandhi ünlü mezunlarından bazılarıdır.

2. Cambridge (World Ranking 6)

Oxford gibi, Cambridge Üniversitesi de temelde kolejdir ve aynı zamanda dünyanın en eski ve en prestijli üniversitelerinden biridir. Kasaba, Londra'dan sadece bir saat uzaklıktadır.

Cambridge özellikle matematikte mükemmelliği ile ünlüdür ve en ünlü İngiliz bilim adamlarından bazılarını eğitmiştir. Toplamda 117 Nobel ödülü Cambridge’e bağlı insanların oldu ve Cambridge'e bağlı matematikçiler 11 Fields madalyası kazandı.

Üniversitede lisans derecesi almak son derece rekabetçidir; Kabul oranı yüzde 25'in altındadır ve reddedilen adayların yarısından fazlası okul sonu sınavlarının tamamından A notu almıştır.

Önemli mezunlar arasında biyolog Charles Darwin, çevre yayıncısı David Attenborough, çevreci Jane Goodall ve aktris Olivia Colman da dahil olmak üzere aktörler, politikacılar, kraliyet mensupları, sporcular ve kültürel figürler yer alıyor.

3. Imperial (World Ranking 11)

Imperial College London, bilim, teknoloji, mühendislik, tıp ve ticaret alanlarında sürekli olarak dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir.

Imperial, en iyi bilim adamları, Fields madalyası sahipleri ve Nobel ödüllülere ek olarak, etkili hükümet danışmanları ve politika yapıcılar da üretir. Birçok mezun endüstri ve iş dünyasında çığır açan yenilikler elde etmeye devam ediyor ve pek çok start-up kurulumuna öncülük ediyor.

Kraliçe'nin başhekimi olan yazar H. G. Wells ve Sir Liam Donaldson, Imperial'ın ünlü mezunları arasındadır.

4. UCL (World Ranking 16)

UCL, İngiltere'deki sınıf, ırk veya din ne olursa olsun öğrenci kabul eden ve üniversitenin "ruhani kurucusu" Jeremy Bentham'ın eğitim felsefesini izleyerek kadınları erkeklerle eşit şartlarda kabul eden ilk üniversiteydi.

Lisans kabulü için, adaylar genellikle A düzeyinde tüm A notlarına veya Uluslararası Bakalorya'da daha yüksek düzeyde eğitim gören konularda 6, 6, 6 notuna eşdeğer bir nota sahiptir. En rekabetçi alanlar; her kontenjan için 30 başvuru alan felsefe, siyaset ve ekonomi lisanslarıdır.

Tüm UCL öğrencilerinin yaklaşık yarısı İngiltere dışından gelmektedir.Ünlü mezunlar arasında Mahatma Gandhi; Telefonun mucidi Alexander Graham Bell; ve üniversitede grubunun diğer üyeleriyle tanışan Coldplay’den Chris Martin.

5. LSE (World Ranking 27)

İngiltere'deki tüm üniversiteler arasında, London School of Economics and Political Science (LSE) yüzde 70 ile en yüksek uluslararası öğrenci oranına sahiptir.

İngiltere'deki diğer en iyi üniversiteler gibi, LSE de genellikle A veya daha yüksek notların giriş standartlarını gerektirir.

Ekonomi, yönetim ve hukuk gibi birçok lisansüstü dersin kabul oranı yüzde 7'nin altındadır.

Nelson Mandela ve George Soros gibi önde gelen kültürel, politik ve akademik figürler, üniversitenin prestijli konferans dizisinin bir parçası olarak LSE'de halka açık konuşmalar yaptı.

Hindistan anayasasının ana mimarı B.R. Ambedkar, Londra'daki Gray’s Inn'de Bar kursuna kaydolurken LSE'de doktora tezi üzerinde çalıştı.İngiltere'nin En Başarılı 5 Üniversitesi Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

44 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 31
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

California Institute of Technology

32 beğeni Kalite Puanı: 96

Amerika

Şehir: Pasadena
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 33
Lisans Ücreti: 86.886 USD

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 7

POPÜLER
Burs İmkanı

Massachusetts Institute of Technology, MIT

51 beğeni Kalite Puanı: 100

Amerika

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 50
Lisans Ücreti: 82.730 USD

Statüsü: ÖZEL
QS NEWS SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Universiti Sains Malaysia (USM)

0 beğeni

Malezya

Şehir: Penang
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 55
Lisans Ücreti: 14.764 MYR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

Université de Montréal

8 beğeni

Kanada

Şehir: Montreal, Quebec
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 96
Lisans Ücreti: 14.126 CAD

Master Programı: 108
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 6

POPÜLER

Eindhoven University of Technology

10 beğeni Kalite Puanı: 58

Hollanda

Şehir: Eindhoven
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 15
Lisans Ücreti: 13.000 EUR

Master Programı: 45
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 4

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp