Nedir Bu A-Level?

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
A-Level, Advanced Level, AS-Level, Advanced Subsidiary, A2 Level, A-Level Nedir, AS-Level Nedir, A2 Level Nedir, Yeterlilik, Üniversite, Mezuniyet
EĞİTİM YAZILARI

29/01/2024

2299 Görüntülenme


Nedir Bu A-Level?

Çoğumuz, özellikle de yurt dışında eğitim ile ilgilenenler, "A-Level" sözcüğünü mutlaka bir yerden duymuşuzdur. Ancak A-Level'ın tam olarak neyi ifade ettiğini ve kapsamının ne olduğunu pek az kişi bilir. Bu yazımızda; A-Level'ın ve A-Level ile birlikte sıkça duyduğumuz AS-Level ve A2-Level'ın ne olduğundan, bunların neleri kapsadığından ve uluslararası 'A-Level' hakkında bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

Advanced Level ya da yaygın olarak adlandırıldığı hâliyle A-Level, öğrencilerin Birleşik Krallık’ta verilen genel eğitim sertifikasının bir parçası olarak aldığı, ders esasına dayalı bir yeterlilik programıdır ve Birleşik Krallık’ta bulunan eğitim kurumları ile birlikte Britanya’ya bağlı olarak faaliyet gösteren eğitim kurum, kuruluş ve uygulayıcıları tarafından orta veya üniversite öncesi eğitimlerini tamamlayan öğrencilere verilen bir tür yeterliliktir. 

Öğrenciler, üniversite öğrenimlerine başlamadan önceki iki yıl içerisinde üç ya da daha fazla A-Level yeterliliği için ders alabilirler. Öğrencilerin A-Level yeterlilik sertifikalarını alabilmeleri için bir dizi sınava girmeleri gerekir ve A-Level, her ne kadar Birleşik Krallık merkezli bir yeterlilik programı olsa da dünya genelinde en yaygın olarak kabul gören yeterliliktir.

Hangi Dersleri Alabilirsiniz?

A-Level yeterlilik programı kapsamında, öğrencileri yükseköğrenim yaşamına hazırlamak amacıyla 50'den fazla ders sunulmakla birlikte, dersler genel olarak;

 • İngilizce
 • Matematik
 • Fen Bilimleri
 • Yabancı Diller
 • Beşeri Bilimler
 • Teknoloji
 • Sosyal Bilimler
 • Sanatsal Dersler
 • Genel Çalışmalar

olarak gruplandırılmakta ve programın öğrencileri arasında en popüler dersler ise

 • İngiliz Edebiyatı
 • İngiliz Dili
 • Tarih
 • Matematik
 • İleri Matematik
 • Fizik
 • Kimya
 • Biyoloji
 • Ekonomi
 • İşletme
 • Hukuk
 • Psikoloji

şeklinde sıralanmaktadır.

A-Level derslerinizi tamamen online alabileceğinizi biliyor muydunuz? Dream BIG aynı zamanda, öğrencilerimizin fiziki eğitimin kısıtlamaları olmadan, birinci sınıf eğitim alabildiği global ve online bir eğitim merkezidir. Öğrencilerimizin yurt dışı üniversite başvuruları, üniversitede alacakları dersler ve gelecekteki kariyerleri için belirli koşulları karşılamaları gerekeceğinden, A-Level derslerinde doğru seçimi yapmak büyük önem arz eder. Bu nedenle uzman danışman ve eğitmenlerimiz, öğrencilerimizin A-Level derslerini seçmelerine yardımcı olur, gelişimlerini yakından takip eder ve öğrencilerimizi yönlendirirler.

A-Level Dersleri Nasıl Değerlendirilir?

A-Level yeterlilikleri ve dersleri, Birleşik Krallık'ta bulunan bir sınav kurulu tarafından düzenlenen bir dizi sınav vasıtasıyla değerlendirilir. Dream BIG olarak, öğrencilerimizi bu sınavlara hazırlamak amacıyla, kendi değerlendirmelerimizi ve deneme sınavlarımızı uygularız. Bu değerlendirme ve deneme sınavları, eğitmenlerimizin, öğrencilerimizin gelişimlerini takip etmelerini ve A-Level sınavlarında en yüksek puanları alabilmeleri için öğrencilerimize mümkün olan en iyi desteği sağlamalarını mümkün hâle getirir.

A-Level Nasıl Notlandırılır?

Bir öğrencinin A-Level yeterlilik programı kapsamında aldığı her bir derste verilen A-Level yeterlilik sertifikası ve öğrencilerin program süresince gerçekleştirdikleri akademik çalışmalar, en yüksek A* ve en düşük E (ya da 'Başarısız' notuna karşılık gelen U) olmak üzere harf esasına dayalı bir not baremi üzerinden değerlendirilir. Dünya üniversite başarı sıralamalarında ilk 50'de bulunan üniversiteleri hedefleyen öğrencilerin A-Level notlarını A* ve A bandında tutmaları gerekir.

A-Level Not Baremi
 

A-Level Notu Yüzdelik Puan Karşılığı
A* 90-100
A 80-89
B 70-79
C 60-69
D 50-59
E 40-49
U 0-40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AS-Level ve A2-Level Nedir?

A-Level yeterliliği, AS-Level ve A2-Level olmak üzere iki bileşenden meydana gelir. Diğer bir deyişle A-Level yeterlilik programı, iki bölüme ayrılır. Bu bölümlerden her biri, bir akademik yıla yayılır ve bu akademik yıl içerisinde tamamlanır. 

Programın birinci bölümü, 'Advanced Subsidiary Level', yani AS-Level ve programın ikinci bölümü ise A2-Level olarak adlandırılır. AS-Level kendi içinde bir yeterliliktir ve AS-Level ile A2-Level bir araya gelerek A-Level yeterliliğinin bütününü meydana getirir. Programa dahil olan öğrencilerin genel A-Level notu belirlenirken, AS-Level ve A2-Level not ortalamaları kullanılır.

Ortaöğrenimin 12. yılında, diğer bir deyişle AS-Level yılında, öğrenciler tipik olarak 3 ya da 4 ders seçerler. Oxford Üniversitesi veya Cambridge Üniversitesi (örn. Tıp veya Hukuk) gibi kabul bakımından rekabetin yüksek olduğu üniversiteleri hedefleyen öğrenciler daha fazla ders alabilirler. Bununla birlikte, çoğu üniversitenin A-Level giriş koşulları genellikle üç A-Level notundan ibarettir. 

13. yılda ya da A2-Level yılında ise öğrenciler, bir önceki yıl aldıkları derslerin ileri seviyeleri ile devam edebilir ya da yeni dersler alabilirler. Öğrencilerin 13. yılın sonunda gireceği sınavlardan alacakları puanlar, nihai A-Level notlarını belirlemek için kullanılır ve öğrenciler bu sınavlarda her iki yılda aldıkları derslerin içeriğinden sorumludur.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi AS-Level ve A2-Level birer akademik yıla yayılacak şekilde yapılandırılır. Öğrenciler, her bir yıl içinde iki kez sınava girebilir ve birinci sınav genellikle Mayıs veya Haziran aylarında yapılırken, ikinci sınav ise Ekim ya da Kasım aylarında uygulanır. Burada unutulmaması gereken bir husus, öğrencilerin AS-Level sınavlarına girmesini takip eden 12 ay içerisinde A2-Level sınavlarına da girmeleri gerektiğidir. Aksi hâlde, AS-Level notları geçersiz sayılmakta ve A-Level yeterliliği alabilmek için A2-Level ile birleştirilememektedir.

AS-Level ve A2-Level Farkı

Her ikisinin de tamamlanması birer yıl sürüyor, her ikisi de programın öğrencilerinin bir yıllık yoğun bir çalışma yapmasını ve nihayetinde sınavlara girmesini gerektiriyor, her ikisi de öğrencinin nihai A-Level notuna %50 etki ediyor... Peki AS-Level ve A2-Level arasında nasıl farklar var?

AS-Level ve A2-Level kapsamında uygulanan sınavların yapılarında küçük farklılıklar mevcut. AS-Level fen derslerinin sınavları çoktan seçmeli bölümlere sahipken, A2-Level fen dersi sınavlarında böyle bir bölüm bulunmuyor. A2-Level ders ve sınavları, AS-Level ders ve sınavlarından daha zor olabiliyor, zira AS-Level dersleri, A2-Level dersleri için temel teşkil ediyor.

A2-Level sınavlarının büyük bir çoğunluğu, öğrencilerin AS-Level derslerinde edindiği bilgileri de kapsıyor. Örneğin AS-Level Fizik dersi alan bir öğrencinin, A2-Level sınavlarında başarılı olabilmesi için AS-Level Fizik dersinde edindiği bilgileri unutmaması ve bu bilgilerden faydalanması gerekiyor.

Uzman danışmanlarımızla iletişime geçmek ve daha detaylı bilgi almak için hemen tıklayın! Ayrıca tüm duyurulardan öncelikli olarak haberdar olmak ve site içi ücretsiz ayrıcalıklarımızdan yararlanmak için kayıt olabilirsiniz. Sunduğumuz deneyim ve uzmanlıkla, yurt dışı eğitimi ve kariyer konularında tam profesyonel bir destek sağlamaktayız.Nedir Bu A-Level? Hakkında Sıkça Sorulan Sorularİletişim Formu

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak ister misiniz? Bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Adınız Soyadınız
Eposta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

Tüm bloglarda arama yapın.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

Harvard University

73 beğeni Kalite Puanı: 97

Amerika

Şehir: Cambridge, Massachusetts
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 56
Lisans Ücreti: 56.550 USD

Statüsü: ÖZEL
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Massachusetts Institute of Technology, MIT

55 beğeni Kalite Puanı: 100

Amerika

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 51
Lisans Ücreti: 61.990 USD

Statüsü: ÖZEL
QS NEWS SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Stanford University

56 beğeni Kalite Puanı: 96

Amerika

Şehir: Stanford, California
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 97
Lisans Ücreti: 65.127 USD

Master Programı: 45
Statüsü: DEVLET
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 2

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Münster

9 beğeni

Almanya

Şehir: Münster
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 49
Lisans Ücreti: 320 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 9

POPÜLER
Burs İmkanı

Gadjah Mada University

1 beğeni

Endonezya

Şehir: Sleman
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 12
Lisans Ücreti: 23.000.000 IDR

Statüsü: DEVLET

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru

University of Bergen

0 beğeni

Norveç

Şehir: Bergen
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 63

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp