Oxbridge Başvuru Süreci

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi, Oxbridge, Birleşik Krallık, İngiltere'de Üniversite, Yükseköğrenim, Akademik, Yurtdışı Eğitim
EĞİTİM YAZILARI

16/03/2023

763 Görüntülenme


Oxbridge Başvuru Süreci

Bir yanda 900 yılı aşkın süredir varlığını sürdüren, John Locke, Thomas Hobbes, William of Ockham, Oscar Wilde, J.R.R. Tolkien, Stephen Hawking, Imran Khan, Bill Clinton, Indira Gandhi, Margaret Thatcher, Tony Blair ve daha nice ünlü ismi yetiştirmiş, mezunlarının ve fakülte üyelerinin 80'den fazla Nobel Ödülü'ne layık görüldüğü, akademik tarihin köşe taşlarından biri ve dünya üzerindeki en eski ikinci üniversite olan Oxford Üniversitesi, diğer yanda 800 yıldan uzun bir süredir yükseköğrenim alanında faaliyet gösteren, adı Sir Isaac Newton, Oliver Cromwell, John Milton, Charles Darwin, Paul Dirac, Alan Turing, Ludwig Wittgenstein, Sylvia Plath, Muhammad Iqbal ve Kral III. Charles gibi isimlerle anılan, 1904 yılından bu yana 120'den fazla mezun ve akademi üyesinin Nobel Ödülü'ne layık görüldüğü Cambridge Üniversitesi.

Oxbridge Nedir?

"Oxbridge", Birleşik Krallık'ta bulunan en eski, en başarılı ve en ünlü iki üniversite olan Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi için kullanılan bir kaynaşık sözcüktür. "Oxbridge" sözcüğü, Birleşik Krallık'ta yer alan diğer üniversitelerin aksine, bu iki üniversiteyi topluca ifade etmek ve daha geniş anlamda, bu iki üniversiteyi anımsatan özellikleri tanımlamak için kullanılmaktadır.

Oxbridge'e Nasıl Girilir?

Her iki üniversitenin de bilim, edebiyat, siyaset, iktisat gibi alanlarda insanlığa öncü olmuş bireyler yetiştirdiği ve kuruldukları günden bu yana, insanlığın bilgi birikimine sayılamayacak kadar çok katkı yapmış oldukları tartışılmaz, tıpkı bu iki üniversitenin, eğitimini yurt dışında sürdürmek isteyen yüzlerce insanın hayallerini süslediğinin tartışılamayacağı gibi. Her ne kadar bu üniversitelerde eğitim görmek pek çok kişi için kulağa hayal gibi gelse de ve harekete geçmediğiniz sürece hayal olmaya devam edecek olsa da imkânsız değil, ama harekete geçebilmek önce ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gerek. Bu yazımızda, Oxford ve Cambridge Üniversiteleri’ne girebilmek için neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Üniversitede hangi bölümü okuyacağınızı seçmek elbette oldukça heyecan verici ancak aynı zamanda üzerinde dikkatlice düşünmenizi gerektiren bir karar. Her iki üniversitenin sunduğu pek çok program, başvurunuz esnasında hangi alanda eğitim almak istediğiniz konusunda bir seçim yapmanızı gerektiriyor ve bu seçimi yaparken, çalışacağınız alanda uzmanlaşabilmek için bu alanı 3 yıl boyunca derinlemesine inceleyecek olduğunuzu ve seçiminizi yaptıktan sonra alan değiştirmenin kolay olmadığını unutmamalısınız. Program tercihinizi yaparken, en başarılı olduğunuz dersleri, üzerinde çalışmaktan ve hakkında bilgi almaktan keyif duyduğunuz alanları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

UCAS Nedir?

Oxford Üniversitesi’ne de Cambridge Üniversitesi’ne de başvurmak için hem genel itibarıyla Birleşik Krallık’taki üniversitelerin başvuru sürecini hem de başvuru sürecinin bu iki üniversiteye özgü olan yönleri bilmek ve anlamak gerekiyor. Birleşik Krallık’ta üniversite başvuru süreci, her ne kadar doğrudan başvuruda bulunabileceğiniz üniversiteler olsa da yükseköğrenim kurumlarının büyük bir çoğunluğu için, başlıca görevi Birleşik Krallık’taki üniversitelerin başvuru sürecini yürütmek olan “The Universities and Colleges Admissions Service” – UCAS kuruluşunun sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor.

Başvuru süreci, Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi de dahil olmak üzere çoğu kolej ve üniversitede tüm öğrenciler için aynı şekilde işlemekte ve tıp ve tıp ile ilgili olan bölümler hariç hiçbir bölüm için uluslararası öğrencilere kontenjan uygulanmamaktadır. Aday uluslararası öğrencilerin Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’nden her ikisine de başvurması mümkün olmayıp, öğrencilerin bu iki üniversiteden birini tercih etmeleri ve başvurularını bu doğrultuda yapmaları gerekmektedir. Aday öğrencilerin iki üniversiteye de aynı anda başvuru yapma imkânı olmasa da bu iki üniversitenin sunduğu lisans programları arasında birden fazla programa başvuruda bulunmaları mümkündür.

Oxford Üniversitesi Başvuru Süreci

Başvuru sürecinizi başlatmadan önce, hangi bölüme başvuru yapacağınıza karar vermeniz ve akabinde, başvuruda bulunacak olduğunuz her bir program başına £75.00 başvuru ücreti ödemeniz gerekmektedir. Oxford Üniversitesi’nin sunduğu lisans programlarının uluslararası öğrencilere yönelik yıllık ücretleri £28,950 ve £44,240 aralığında değişmektedir. Bununla birlikte, tıp fakültesinin yıllık ücretleri, bu aralığın dışında bulunmakta olup, daha yüksektir. Devamını oku...

Cambridge Üniversitesi Başvuru Süreci

Cambridge Üniversitesi’nin başvuru süreci, Oxford Üniversitesi’nin başvuru sürecinden çok fazla farklılaşmamaktadır. Tıpkı Oxford Üniversitesi’nin başvuru sürecinde olduğu gibi Cambridge Üniversitesi’nin başvuru süreci de UCAS üzerinden işlemektedir. Aday uluslararası öğrencilerin önce başvurmak istediği programlara karar vermeleri ve ardından, başvuracak olduğu her bir program için £60 başvuru ücretini ödemeleri gerekmektedir. Cambridge Üniversitesi’nin uluslararası öğrencilere yönelik yıllık eğitim ücretleri £24,507 ila £63,990 aralığında değişmektedir. Devamını oku...Oxbridge Başvuru Süreci Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

42 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 31
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Toronto

46 beğeni Kalite Puanı: 89

Kanada

Şehir: Toronto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 141
Lisans Ücreti: 61.720 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Harvard University

65 beğeni Kalite Puanı: 98

Amerika

Şehir: Cambridge, Massachusetts
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 56
Lisans Ücreti: 82.950 USD

Statüsü: ÖZEL
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Leeds

7 beğeni

İngiltere

Şehir: Leeds
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 179
Lisans Ücreti: 22.250 GBP

Master Programı: 183
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 20

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Reading

1 beğeni

İngiltere

Şehir: Reading
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 131
Lisans Ücreti: 20.300 GBP

Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 201

POPÜLER
Burs İmkanı

Amherst College

1 beğeni

Amerika

Şehir: Amherst
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 35
Lisans Ücreti: 89.050 USD

Statüsü: ÖZEL

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp