SAT Sınavına Ne Zaman Girmelisiniz?

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
SAT, International SAT, SAT Registration, Application Deadlines, University, College, Higher Education
SINAVLAR

29/01/2024

876 Görüntülenme


SAT Sınavına Ne Zaman Girmelisiniz?

Amerika Birleşik Devletleri'nde yükseköğrenime geçiş için uygulanan ölçme-değerlendirme sınavlarından biri olan SAT sınavı, Amerika Birleşik Devletleri'nde Mart, Mayıs, Haziran, Ağustos, Ekim, Kasım ve Aralık ayında olmak üzere yılda 7 kez ve uluslararası öğrenciler için Ağustos, Ekim, Aralık, Mart, Mayıs ve Haziran ayında olmak üzere yılda 6 kez gerçekleştirilmektedir. Sınavı hazırlayan ve uygulayan College Board, öğrencilere sınava ilk kez 11. sınıfın, diğer bir deyişle lise öğreniminin 3. yılının bahar döneminde girmelerini ve üniversite başvuruları kapanmadan güz döneminde bir kez daha sınava katılmalarını önermektedir. SAT sınavına yeniden giren pek çok öğrencinin SAT puanını yükselttiği ve hatta bazı öğrencilerin sınava ikiden fazla kez girdiği görülmektedir.

Kendiniz İçin Doğru SAT Sınav Tarihini Nasıl Seçebilirsiniz?

Eğitim ile ilgili pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da izleyebileceğiniz en iyi strateji elbette planlamadır. İlk sınav tarihinizi Mart, Mayıs veya Haziran ayında olacak şekilde belirleyebilirsiniz. Sınav tarihinizi belirlerken;

 - Bulunduğunuz yere yakın bir yerde bir sınav merkezinin olup olmadığına;
 - Kendi özel programınıza;
 - Sınava hazırlanmak için ihtiyaç duyacağınız süreye;
 - Yeniden sınava girmeyi isteyip istemediğinize ve
 - Üniversite başvuru tarihlerine 

dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sınav Merkezleri

SAT sınavı dünya üzerinde binlerce farklı sınav merkezinde ve çoğunlukla lise ve üniversitelerde uygulanmaktadır. Bununla birlikte, her sınav merkezinin her sınav tarihi için açık olmadığını ve bu sınav merkezlerinin sınav alabildikleri öğrenci kontenjanlarının aynı olmadığının göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Sınav merkezinizi seçerken, kendinize en yakın sınav merkezini seçmeniz doğru bir tercih olacaktır. Türkiye'de SAT sınavına girebileceğiniz 20'nin üzerinde sınav merkezi bulunuyor.

Kişisel Programınız

Lise öğrenimizin son iki yılında, diğer bir deyişle 11 ve 12. sınıfta oldukça yoğun bir programınız olacak. Bu nedenle kendi programınıza en uygun sınav tarihini tercih etmenizde fayda olacaktır. 

Sınav Hazırlığı

Sınavda mümkün olan en yüksek puanı alabilmek için elbette alıştırma yapmanız ve bunun için de alıştırma ve pratik yapmaya zaman ayırmanız gerekli olacak. Sınava ne kadar iyi hazırlanırsanız, sınavda kendinize güveniniz de o denli yüksek olacaktır. Bu nedenle sınava mümkün olduğunca erken çalışmaya başlamanız gerektiğini unutmayın. Dream BIG Akademi ve uzman danışmanlarımız sınava hazırlanmanızda size yardımcı olabilir. Bunun için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek. 

Sınava Yeniden Girmek

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi SAT sınavına giren pek çok öğrenci sınava 11. sınıfın bahar döneminde girmektedir. Bu noktada lise öğreniminizin ilk üç yılında aldığınız derslerin ve bu derslerde öğrendiklerinizin elbette size çok büyük faydası olacaktır. 

Bununla birlikte, Dream BIG'in özellikle bu alanda uzman danışman ve stratejistleri, size özel hazırlanmış bir program eşliğinde, sınava nasıl hazırlanmanız ve nasıl çalışmanız gerektiğine, hangi konularda eksiklerinizin olduğu ve bu eksikleri nasıl kapatacağınıza, sınavda nasıl stratejiler izlemeniz gerektiğine dair önemli bilgiler verebilir ve sınava çok daha iyi hazırlanmanızı sağlayabilir.

Ek olarak, SAT sınavına ikinci kez girmeniz, üzerinde en çok durmanız gereken alanlara odaklanabilmenizi, sınav hazırlık programınızı daha spesifik konulara yoğunlaşmak üzere güncellemenizi olanaklı kılacak ve size avantaj sağlayacaktır. Sınava ikinci kez girmeye karar veren öğrenciler genellikle ikinci sınav tarihleri için Ağustos ve Ekim aylarını tercih etmektedir.

Üniversite Son Başvuru Tarihleri

Sınav sonucunuzu muhakkak başvuru yapacağınız okullara göndereceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken hususlar başvuru yapmak istediğiniz üniversitelerin son başvuru tarihlerinin ne olduğu, son başvuru tarihlerinden önce sınava girmek ve sonucunuzu aldıktan sonra bu üniversitelere gönderebilmek için elinizde yeterli vaktin kalıp kalmayacağıdır. 

SAT sınav sonuçları genellikle sınavın gerçekleştirildiği tarihten birkaç hafta sonra açıklanır ve bu sonuçların üniversitelere gönderilebilmesi ve sonuçlarınızın üniversitelere ulaşabilmesi için zaman gereklidir. Sınav tarihinizi seçerken bu hususları göz önünde bulundurmanız büyük önem arz etmektedir. Başvuru yapmak istediğiniz üniversitelerin güncel son başvuru tarihlerini Dream BIG yurtdışı eğitim ve üniversite bilgi portalında bulabilir, güncel SAT sınav ve son kayıt tarihlerini ve kayıt ücretlerini 2022-2023 Uluslararası SAT: Son Kayıt Tarihleri, Sınav Tarihleri ve Ücretler başlıklı yazımızda görebilirsiniz.

 SAT Sınavına Ne Zaman Girmelisiniz? Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

39 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 31
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Toronto

43 beğeni Kalite Puanı: 89

Kanada

Şehir: Toronto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 141
Lisans Ücreti: 61.720 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Harvard University

61 beğeni Kalite Puanı: 98

Amerika

Şehir: Cambridge, Massachusetts
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 56
Lisans Ücreti: 82.950 USD

Statüsü: ÖZEL
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

University of South Florida

14 beğeni

Amerika

Şehir: Miami
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 98
Lisans Ücreti: 39.683 USD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 103

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Zurich

23 beğeni

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 50
Lisans Ücreti: 1.279 CHF

Master Programı: 67
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of California, Los Angeles (UCLA)

30 beğeni

Amerika

Şehir: Los Angeles
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 136
Lisans Ücreti: 71.091 USD

Master Programı: 89
Statüsü: DEVLET
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 14

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023Bilgi Alın Arayın Whatsapp