Türkiye'de Özel Üniversite Fiyatına Avrupa'da Okumak

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Türkiye'deki Özel Üniversite Fiyatına Avrupa'da Üniversite Okumak
EĞİTİM YAZILARI

18/12/2023

1043 Görüntülenme


Türkiye'de Özel Üniversite Fiyatına Avrupa'da Okumak

Son yıllarda Euro kurunun artmasından dolayı bazı öğrenciler için Avrupa’da üniversite eğitimi almak imkânsız gibi gözükebilir. Ancak, Avrupa’daki bazı ülkelerde üniversite eğitimi almak sanıldığı kadar zor ya da masraflı değildir.

Avrupa’da devlet üniversiteleri daha yaygındır ve ülkemizdeki gibi özel üniversiteler revaçta değildir. Pek çok Avrupa ülkesi, Avrupa Birliği üye ülke vatandaşlarına sunduğu ücretsiz eğitim imkanını, diğer ülke vatandaşlarına da sunmaktadır ve bazıları burs imkanları da sağlamaktadır. Avrupa’da burslar hem başarı hem de ailenin maddi durumu gözetilerek verilmektedir. Döviz kurundaki farklılık sayesinde genelde Türk öğrenciler bu burslardan yararlanabilmektedir.

Sizler için Avrupa’da uygun eğitim ücretleri ve yaşam masraflarıyla üniversite eğitimi alabileceğiniz birkaç ülke seçtik.

Yurt dışında ücretsiz okuyabilir miyim? Avrupa’da hangi ülkelerde ücretsiz okuyabilirim? Avrupa’da devlet üniversitesinde okuyabilir miyim?  Avrupa’da üniversite okumak pahalı mı? Sen de bu soruların cevabını merak ediyorsan işte Türkiye’deki özel üniversite fiyatına Avrupa’da üniversite okuyabileceğiniz ülkelerden bazıları!

Almanya'da Ücretsiz Üniversite Okumak

Dünyanın ve Avrupa’nın her açıdan en güçlü ülkelerinde biri olan Almanya, dünyanın dört bir yanından pek çok öğrencinin ilk tercihi olmaktadır. Güçlü sanayisi, günden güne artan iş imkanları ve modern eğitim anlayışıyla Almanya, öğrenciler için her açıdan en avantajlı ülkelerden biridir.

Almanya’da üniversite eğitimi için çoğunlukla devlet üniversiteleri tercih edilmektedir ve devlet üniversitelerinin hiçbirinde yıllık eğitim ücreti yoktur. Yalnızca her dönem başında okula ödemeniz gereken eğitim harcı bulunmaktadır. Bu eğitim harcı okuldan okula ve bölümden bölüme değişiklik gösterse de ortalama 200-1500 € arasındadır. Günümüz döviz kuruyla bile bu ücret neredeyse özel bir Türk üniversitesi ücretinin yarısına, hatta çeyreğine denk gelmektedir. Ücretinin az olmasının yanında, dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip Almanya’da eğitim alma imkânı bularak kariyerinizi çok daha pozitif bir yönde şekillendirebilirsiniz. 

Almanya ile ilgili daha fazla bilgi almak, kabul şartlarını öğrenmek ve kendinize uygun bölümleri bulmak için önce “Almanya'da Üniversite Eğitimi” yazımızı okuyabilir, daha sonrasında Dream Big danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz!

Polonya'da Ucuza Üniversite Okumak

Polonya, son yıllarda üniversite eğitimi konusunda adını en çok duyduğumuz ülkelerden bir tanesi. Ülkenin en büyük avantajlarından biri Avrupa Birliği’nde bulunmasına rağmen yaşam giderlerinin çok uygun olmasıdır. Buna ek olarak üniversite eğitiminin de bir o kadar kaliteli olması, Polonya’yı Türk ve diğer uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biri haline getiriyor.

Polonya’da da pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi devlet üniversiteleri daha çok tercih edilmekte ve bu da üniversite maliyetlerinin daha uygun olmasını sağlamaktadır. Polonya’da alacağınız lisans eğitiminin yıllık ücreti yaklaşık 2.200-4.500 € arasındadır. Günümüz döviz kuruyla düşündüğümüzde bile bu rakam özel üniversite ücretinin altında kalmaktadır.

Polonya’da lisans eğitimi konusunda daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için “Polonya'da Üniversite Eğitimi” yazımızı okuyabilir ve hayallerinize bir adım daha yaklaşmak için Dream Big’in uzman danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz.

İtalya'da Burslu Üniversite Okumak

Mimarisi, Akdeniz kültürü, sıcakkanlı insanları ve müthiş tarihi dokusuyla herkesi kendine hayran bırakan İtalya’da okumayı kim istemez ki? Dünyanın en eski ve en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapan İtalya, özellikle tıp, mimarlık ve mühendislik okumak isteyen öğrencilerin ilk tercihi olmuştur. 

İtalya’da üniversite eğitimi almak, sanıldığı kadar masraflı değildir. Hatta kazanacağınız burslar sayesinde neredeyse üniversite eğitiminizi bedavaya getirebilirsiniz! Okuyacağınız bölüme ve üniversiteye göre değişiklik göstermekle beraber İtalya’da lisans eğitimi için vereceğiniz yıllık ücret 1.500-4.000 € arasında olacaktır. Ancak, İtalya hükümetinin veya okulunuzun sağlayacağı başarı veya maddi gelir bursları sayesinde eğitiminizi neredeyse ücretsiz devam ettirebilirsiniz.

İtalya’daki eğitim imkanları ve burslar hakkında daha fazla bilgi almak için “İtalya'da Üniversite Eğitimi” başlıklı yazımızı okuyabilir ve daha ayrıntılı bilgi almak için Dream Big eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.Türkiye'de Özel Üniversite Fiyatına Avrupa'da Okumak Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

42 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 31
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Massachusetts Institute of Technology, MIT

50 beğeni Kalite Puanı: 100

Amerika

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 50
Lisans Ücreti: 82.730 USD

Statüsü: ÖZEL
QS NEWS SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU)

75 beğeni Kalite Puanı: 79

Almanya

Şehir: Münih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 57
Lisans Ücreti: 162 EUR

Master Programı: 105
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Goethe-University Frankfurt am Main

32 beğeni

Almanya

Şehir: Frankfurt
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 66
Lisans Ücreti: 369 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER
Burs İmkanı

Universitat Politècnica de Catalunya · BarcelonaTech (UPC)

2 beğeni

İspanya

Şehir: Barcelona
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 4
Lisans Ücreti: 2.253 EUR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 7

POPÜLER
Burs İmkanı

Universidade de São Paulo

0 beğeni

Brezilya

Şehir: São Paulo
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp