İsviçre ÜNİVERSİTELERİ

Yurt dışında eğitim alabileceğiniz ülkeler

İsviçre Üniversiteleri Hakkında Bilgi Alın
İsviçre üniversiteleri geniş bir program yelpazesi sunmaktadır. İsviçre üniversiteleri; genel eğitimden alana özel branşlaşmaya kadar sundukları eğitim programlarının çeşitliliği, akademik mükemmelliği ve gerçekleştirdikleri araştırmalar ile bilinmekte olup, dünya standartlarında bir eğitim sağlamakta ve geleceğin profesyonellerini yetiştirmektedir. Aynı zamanda endüstri ile güçlü bağları bulunan İsviçre üniversiteleri, öğrencilere; staj olanakları, dünya klasmanında lider pozisyonda olan öğretim üyeleri ile araştırma projelerinde çalışma imkânı, üniversite öğrenimi sonrası profesyonel eğitim programları ve kariyer rehberliği sağlamaktadır. Ülkedeki en iyi üniversiteler aşağıda listelenmiştir. İsviçre ve İsviçre üniversiteleri hakkında ücretsiz ön bilgilendirme almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


İsviçre'de Üniversite

Kıta Avrupası'nın kalbinde yer alan İsviçre, ülkenin en eski üniversitesi olan Basel Üniversitesi'nin kurulduğu 1460 yılından beri yüksek öğrenim konusunda uzun bir geçmişe sahip küçük bir ülkedir. İsviçre, yüksek eğitim kalitesi ve yaşam standartları nedeniyle en çok tercih edilen Avrupa ülkelerinden biridir.  İtalya, Almanya, Fransa, Avusturya ve Liechtenstein ile çevrili İsviçre,  aynı zamanda yaşamak için en güvenli ülkelerden biri olduğu için de sıkça tercih sebebi olmaktadır.  Ancak İsviçre’de eğitim almak sanıldığı kadar kolay değildir.

İsviçre'de Üniversite Okumak

İsviçre'de üniversite okumak farklı bir kültürle tanışmanızı sağlar ve daha iyi bir kariyer sahibi olma potansiyelinizi arttırır. Yeni yerler keşfederken vizyonunuzu genişleterek kendinize harika bir yatırım yapabilirsiniz. İsviçre'de üniversite okumak için okulların başvuru ve kabul şartlarını eksiksiz olarak tamamlamanız gerekmektedir. Yurtdışında üniversite başvuru danışmanlığımızla iletişime geçerek başvuru ve kabul şartlarını okullara göre öğrenebilirsiniz. 

İsviçre Eğitim Sistemi

İsviçre eğitim sistemi dünya çapında tanınır, standartları ve çığır açan araştırmalarıyla da yine dünya çapında takdir edilmektedir. Üniversiteler bünyesinde lisans, yüksek lisans ve doktora programları bulunmaktadır. Temel bilimler çoğunlukla araştırma üniversiteleri bünyesinde sunulurken, uygulamalı ve teknik bilimler çoğunlukla Haute École denilen uygulamalı bilimler yüksek okullarında sunulur. 

İsviçre’de eğitim dili Lisans düzeyinde büyük oranda Fransızca, Almanca ve İtalyancadır. Çok sınırlı sayıda İngilizce program bulunur. Yüksek Lisans seviyesinde ise İngilizce programlar daha çoktur. Lisans eğitimin 3 yıl sürdüğü İsviçre’de, yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir.

En yüksek yeterlilik düzeyi olan doktora ise 3 ila 5 yıl arasında tamamlanır. Üniversitelerde akademik yıl 2 döneme ayrılmıştır. Güz dönemi Eylül ayından Ocak ayına, bahar dönemi ise Ocak ayından Mayıs ayına kadar devam eder. İsviçre, AB dışından gelen öğrencileri Tıp programlarına kabul etmemektedir.

İsviçre'de Lisans Eğitimi ve Başvuru Koşulları

İsviçre, kendi lise eğitimi ile Türk lise eğitimini denk görmemektedir. Bu nedenle Türk lise diplomasına sahip öğrenciler İsviçre üniversitelerine direkt başvuru yapamamaktadır. İsviçre’de okumak istenilen bölümün aynısını Türkiye’de kazanılmış ve en az 2 sene (toplamda 120 kredi) Türkiye’de tamamlanmış olmalıdır. Ancak bu seviyeye gelen öğrenciler İsviçre üniversitelerine 1.sınıftan başvuru yapabilirler. Bu koşul sadece İsviçre’nin en iyi teknik okulları olan ETHZ ve EPFL için geçerli değildir. Bu 2 üniversite kendi akademik sınavlarını yaparak, sınavda başarılı olan öğrencileri bünyelerine kabul edebilmektedir. 

Lisans eğitimi için diğer önemli koşul, dil yeterliliğinin sağlanmasıdır. Programların büyük çoğunluğu Fransızca veya Almanca dilinde verilmektedir. Fransızca programlar için minimum B2, Almanca programlar için minimum C1 seviyesi gerekmektedir. İsviçre üniversiteleri bünyesinde dil hazırlık yılı da sunulmamaktadır. IB, A-Level, Abitur, Matura gibi uluslararası diplomalara sahip öğrenciler İsviçre üniversitelerine direkt başvuru yapma hakkına sahiptir. Bu diploma sahipleri için 2 sene Türkiye’de okuma zorunluluğu yoktur. Bazı Fransız liselerinden mezun olan/olacak öğrenciler de aldığı dersler denk olduğu takdirde Türkiye’de aynı bölüme yerleşmiş olması koşulu ile İsviçre üniversitelerine doğrudan başvuru yapabilir.

İsviçre'de Lisans Başvuruları için Gereken Belgeler

 • Başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Pasaport kopyası 
 • Lise diploması ve transkript 
 • Gerekliyse Üniversite transkriptleri 
 • Dil yeterlilik belgesi (Almanca / Fransızca / İngilizce)
 • Özgeçmiş
 • Başvuru ücretini ödemiş olduğuzu niteleyen bir belge
 • Motivasyon mektubu
 • Referans mektubu

İsviçre'de Yüksek Lisans Eğitimi ve Başvuru Koşulları

İsviçre’de yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir ve hemen hemen her alanda yüksek lisans programları mevcuttur. Almanca, Fransızca ve İtalyanca dışında İngilizce dilinde de program bulmak mümkündür. İsviçre’deki yüksek lisans programlarına başvuru yapmak isteyen öğrencilerin not ortalamasının yüksek olması gerekmektedir. 3.00 altında not ortalaması çoğunlukla kabul görmemektedir. Öğrencilerin yabancı dil skorlarının da yüksek olması beklenir. Bazı okul ve bölümler ek olarak GRE sonucu da talep etmektedirler.

İsviçre'de Yüksek Lisans Başvuruları için Gereken Belgeler

 • Başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Pasaport kopyası 
 • Üniversite Diploması ve Transkript
 • Dil yeterlilik belgesi (Almanca / Fransızca / İngilizce)
 • Özgeçmiş
 • Başvuru ücretini ödemiş olduğuzu niteleyen bir belge
 • Motivasyon mektubu
 • Referans mektupları
 • Bazı bölümler için GRE sonucu 

İsviçre Üniversiteleri Dil Gereksinimleri

İsviçre’nin üç resmi dili (Almanca, Fransızca ve İtalyanca) vardır ve eğitim dili üniversiteye ve seçeceğiniz programa göre değişiklik göstermektedir. Yüksek Lisans programları için ise İngilizce dilinde eğitim alma şansınız vardır. 

 • Almanca: DSH, TestDaF, OSD, TELC veya Goethe-Zertifikat
 • Fransızca: DELF veya DALF
 • İngilizce: IELTS veya TOEFL 
 • İtalyanca: CILS veya CELI

İsviçre'deki En İyi Üniversiteler

İsviçre’nin en iyi üniversitesi 2022 “QS World University Ranking” sıralamasına göre ETH Zürih Üniversitesi’dir. ETHZ dünyanın en iyi 9. üniversitesi iken EPFL dünyada 16. sıradadır. İsviçre’nin en iyi ilk 10 üniversitesi şöyledir:

 1. ETH Zurich - Zürich, Switzerland
 2. EPFL - Lausanne, Switzerland
 3. University of Zurich - Zürich, Switzerland
 4. University of Bern - Bern, Switzerland
 5. University of Geneva - Geneva, Switzerland
 6. University of Basel - Basel, Switzerland
 7. University of Lausanne - Lausanne, Switzerland
 8. USI - Università della Svizzera italiana - Lugano, Switzerland
 9. University of St.Gallen (HSG) - St. Gallen, Switzerland
 10. Université de Fribourg - Fribourg, Switzerland

İsviçre Üniversite Fiyatları

İsviçre’de devlet üniversiteleri ücretsizdir. Sadece 500-1000 CHF arası değişen dönemlik harç alınmaktadır. Özel üniversitelerde ise ücret yıllık 15.000 CHF’den başlar. İsviçre'de üniversite fiyatlarını okul bazlı olarak danışmanlarımızdan edinebilirsiniz.

İsviçre Üniversiteleri Burs Olanakları

İsviçre’de öğrenim ücretleri düşük olduğu için sunulan çok fazla burs yoktur. Çoğunlukla araştırma konusu olan yüksek lisans öğrencileri için burs seçenekleri mevcuttur.

İsviçre Vizesi & İsviçre Vize Başvurusu

İsviçre üniversite başvurusu sonuçlandıktan sonra yapılması gereken şey vize başvurusu yapmaktır. İsviçre vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir. 

 • İsviçre vize başvuru formu
 • Güncel biyometrik fotoğraf
 • Pasaportunuz ve varsa eski pasaportlarınız
 • İsviçre’deki üniversiteden gelen resmi kabul yazısı 
 • İsviçre’de kalacağınız süre boyunca yaşam masraflarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlar nitelikle size veya ailenize ait banka dökümleri 
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Seyahat rezervasyonları
 • İsviçre vize ücreti

İsviçre'de Üniversite Okurken Çalışmak

İsviçre’de eğitim alan öğrenciler, eğitimlerinin 6. ayından itibaren haftada 15 saat çalışma iznine sahiptir. Tatillerde ise tam zamanlı çalışabilirler.  

İsviçre'de Konaklama

İsviçre’deki üniversitelerde çok fazla yurt imkanı bulunmamaktadır. Üniversite eğitimi alan uluslararası öğrencilerin %8’i öğrenci yurtlarında yaşayabilmektedir. Geriye kalan öğrenciler özel yurtlarda kalır veya kendi özel evlerini kiralarlar. İsviçre’de yaşam giderlerinin yüksek olduğu unutulmamalıdır. Konaklama, yemek, ulaşım, sosyal aktiviteler dahil aylık yaşam gideri için minimum 2,000 CHF ayırmak gerekmektedir. 

İsviçre'de Üniversite Sonrası

İsviçre’de eğitimini tamamlayan öğrencilere iş aramak için 6 ay izin verilmektedir.   

ANLAŞMALI
Ücretsiz Başvuru

Geneva Business School

2 beğeni

İsviçre

Şehir: Cenevre
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 7
Lisans Ücreti: 12.700 CHF

Statüsü: ÖZEL

Burs İmkanı

ETH ZURICH – Swiss Federal Institute of Technology

43 beğeni Kalite Puanı: 94

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 730 CHF

Master Programı: 49
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Burs İmkanı

EPFL - École Polytechnique Fédérale de Lausanne

12 beğeni Kalite Puanı: 83

İsviçre

Şehir: Lozan
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 13
Lisans Ücreti: 780 CHF

Master Programı: 29
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Zurich

33 beğeni Kalite Puanı: 70

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 50
Lisans Ücreti: 1.279 CHF

Master Programı: 67
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER

University of Bern

15 beğeni

İsviçre

Şehir: Bern
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 39
Lisans Ücreti: 950 CHF

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 6

POPÜLER

University of Basel

15 beğeni

İsviçre

Şehir: Basel
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 39
Lisans Ücreti: 850 CHF

Master Programı: 76
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 4

Université de Lausanne (University of Lausanne)

3 beğeni

İsviçre

Şehir: Lausanne
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 15
Lisans Ücreti: 580 CHF

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 7

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Geneva

15 beğeni

İsviçre

Şehir: Geneva
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 56
Lisans Ücreti: 500 CHF

Master Programı: 90
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Zurich

33 beğeni Kalite Puanı: 70

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 50
Lisans Ücreti: 1.279 CHF

Master Programı: 67
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER

University of Bern

15 beğeni

İsviçre

Şehir: Bern
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 39
Lisans Ücreti: 950 CHF

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 6

POPÜLER

University of Basel

15 beğeni

İsviçre

Şehir: Basel
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 39
Lisans Ücreti: 850 CHF

Master Programı: 76
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 4

İsviçre'de Eğitim Alabileceğiniz Popüler Bölgeler

İsviçre'de Eğitim Alabileceğiniz Popüler Şehirler

İsviçre'nin En İyi Devlet Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Geneva

15 beğeni

İsviçre

Şehir: Geneva
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 56

Master Programı: 90
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

Université de Lausanne (University of Lausanne)

3 beğeni

İsviçre

Şehir: Lausanne
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 15

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 7

POPÜLER

University of Basel

15 beğeni

İsviçre

Şehir: Basel
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 39

Master Programı: 76
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 4

İsviçre'nin En İyi Özel Üniversiteleri

ANLAŞMALI
Ücretsiz Başvuru

Geneva Business School

2 beğeni

İsviçre

Şehir: Cenevre
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 7

Statüsü: ÖZEL

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023İsviçre Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İsviçre üniversitelerinin birçoğu Türk Lise Diplomasını kendisine denk görmemektedir. Kabul koşulları okuldan okula değişmekle beraber, ilk koşul üniversitelere başvuru için geçerli bir diplomaya sahip olmaktır. Bu diplomalar IB ya da A Level olabildiği gibi, Türkiye’de liseyi bitirdikten sonra aynı bölümde 2 senelik üniversite eğitimini tamamlayan öğrencilerin diplomaları da denk kabul edilmektedir. İsviçre’de üç resmi dil vardır. Fransızca, Almanca ve İtalyanca. Üniversitelerin büyük çoğunluğu Fransız ve Alman bölgelerinde bulunmaktadır. Öğrencilerin bu dillerden birini bilmeleri gerekmektedir.

İsviçre okulları hazırlık sunmazlar ve lisans programları Fransızca ya da Almanca olarak sunulmaktadır. Öğrencilerin Fransızca için B2 ya da Almanca için C1 sertifikalarına sahip olmaları gerekmektedir.

Devlet üniversitelerinde eğitim ücretleri dönemlik 500-1000 CHF arasındadır. Özel üniversitelerde ücretler yıllık ortalama 25.000CHF’dir. İsviçre, Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden biri olarak geçmektedir ve bir yıl için hükümet tarafından belirlenen yaşam gideri 20.000 CHF’dir.

Birçok üniversite dağınık binalar şeklindedir ve üniversite bünyesinde yurt imkanı çoğunlukla sunulmamaktadır. Öğrenciler, özel yurt konaklaması ya da kiralık ev seçeneklerini değerlendirebilirler.

AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp