DSH Sınavı Nedir?

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
DSH, Almanya, Dil Sınavı, Yeterlilik
SINAVLAR

29/01/2024

1771 Görüntülenme


DSH Sınavı Nedir?

DSH, diğer bir deyişle “Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang”, Türkçeye “Yükseköğrenime Geçiş/Üniversiteye Giriş için Almanca Dil Sınavı” olarak çevrilebilir, Almanya’da ya da İsviçre, Avusturya, Belçika, Lüksemburg ve Lihtenştayn gibi ana dil ve eğitim dili olarak Almancanın kullanıldığı ülkelerde üniversite eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilerin Almanca dil yeterliliklerini kanıtlayabilmek için girebileceği, standartlaştırılmış Almanca dil yeterlilik sınavlarından biridir.

DSH Sınavı Ne İşe Yarar?

Uluslararası öğrencilerin, Almancanın eğitim dili olduğu bir yükseköğretim kurumuna başvuruda bulunabilmeleri için Almanca dil yeterlilik düzeylerini kanıtlamaları gerekir. DSH, bu amaç için kullanılabilen ve üniversiteler tarafından tanınan Almanca yeterlilik sınavlarından biridir. Almanya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sitemizin tüm özelliklerinden ücretsiz faydalanmak için hemen üye olabilirsiniz. DSH sınavı, uluslararası öğrencilerin dilbilimsel olarak Almanca dilinde eğitim almaya hazır olup olmadıklarını test etmek için tasarlanır ve başvuruda bulunacakları yükseköğretim kurumlarına, Almanca dilinde öğretilen dersleri anlayıp anlayamadıklarını, önemli içerikleri derslerden çıkarıp çıkaramadıklarını, bilimsel ve akademik konulardaki soruları yazılı veya sözlü olarak sorunsuz bir şekilde cevaplayıp cevaplayamadıklarını gösterir.

DSH mi TestDaF mı?

Her ne kadar TestDaF da DSH de üniversite başvurularında kullanılabiliyor olsa da bu iki yeterlilik sınavı arasında bazı farklılıklar bulunuyor. TestDaF, genel itibarıyla merkezi bir kuruluş tarafından hazırlandığı ve uygulandığı için standart bir sınav formatına sahip. Öte yandan DSH, eğitim dilinin Almanca olduğu üniversiteler tarafından ayrı ayrı uygulandığından, sınav formatı bir kurumdan diğerine göre farklılık gösterebiliyor. Bu doğrultuda sınav hazırlığının da alanında uzman ve bireysel olarak üniversitelerin DSH stratejilerini bilen eğitimcilerin desteği ile gerçekleştirilmesi gerekiyor. DSH sınavına doğru bir şekilde hazırlanmak için DSH sınav kurslarımızı tercih edebilir, konu hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

DSH Sınavının Yapısı ve İçeriği

DSH sınavı, yazılı sınav ve sözlü sınav olmak üzere iki bölümden meydana gelir. Yazılı sınav sözlü sınavdan önce gerçekleştirilir. Sınav genel olarak; bir dinleme parçasının dinlenmesi, anlaşılması ve işlenmesi (Hörverstehen - Dinlediğini Anlama), bir okuma pasajının anlaşılması ve işlenmesi (Leseverstehen - Okuduğunu Anlama), görev odaklı metin üretimi (Vorgabenorientierte Textproduktion - Kompozisyon Yazma), bilimsel ve akademik dil yapılarının anlaşılması ve işlenmesi (Verstehen und Bearbeiten wissenschaftssprachlicher Strukturen) gibi bölümler içerir.

Dinlediğini anlama veya işitsel bir metni anlama ve işleme bölümünde, sınav katılımcılarının bilimsel bir alandaki ders ve anlatımları anlayarak takip edebildiklerini ve not alma teknikleri kullanarak, anlamlı ve faydalı notlar alabildiklerini göstermeleri gerekir. Dinleme için adaylara okunacak metin genellikle 50 ila 100 satır uzunluğunda bir metinden oluşur. Metin yüksek sesle okunmadan önce, sınav katılımcılarına konunun bağlamı hakkında kısa bir bilgi verilir. Metin bir ya da en fazla iki kez yüksek sesle okunur, sınav katılımcılarına bu esnada not almaları tavsiye edilir. Metin yüksek sesle sınav katılımcılarına okunduktan sonra, sınav katılımcılarından ya bazı soruları cevaplandırmaları ya da kendilerine okunan metni yorumlamaları veya özetini çıkarmaları istenir.

Puanlama ve Seviyelendirme

DSH sınavı genellikle DSH-1, DSH-2 ve DSH-3 ölçeğine göre seviyelendirilir. DSH-1, katılımcının belirli bir yeterlilik seviyesine sahip olduğunu göstermekle birlikte, üniversite kabulü için yeterli değildir. DSH-1 seviyesinde olan bir sınav katılımcısına Almanca dil kursuna katılması ve akabinde yeniden sınava girmesi tavsiye edilir. DSH-1, başka koşulların mevcut olmadığı durumda, eğitimin Almanca-İngilizce karma olarak gerçekleştirildiği eğitim programları için yeterli olabilir. DSH-2, orta seviye bir yeterliliği ifade eder ve eğitim dilinin Almanca olduğu üniversitelerdeki çoğu eğitim programına kabul için gereken minimum seviyedir. DSH-3 en yüksek seviyedir ve ana dile yakın bir yeterlilik düzeyini gösterir. Öte yandan tıp, dişçilik ve hukuk gibi eğitim programları DSH-3 yeterlilik seviyesi gerektirebilir. CEFR’da; DSH-1 B2 seviyesine, DSH-2 C1 seviyesine ve DSH-3 ise C2 seviyesine karşılık gelir.

Burada altı çizilmesi gereken bir husus, DSH sınavını geçebilmek için hem yazılı sınavdan hem de sözlü sınavdan geçmek gerektiğidir. DSH’de genel sınav sonucunun ortalaması alınmaz. Genellikle hedeflenen DSH-2 seviyesine ulaşmak için, sınavın her iki bölümünün de en az DSH-2 ile geçilmesi gerekir. Sınavın yazılı bölümünde DSH-3'e ulaşan, ancak sözlü bölümü DSH-1 ile tamamlayan sınav adayları da genel sonuçta yalnızca DSH-1 seviyesinde kalırlar. 

DSH Sınav Sertifikası Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

Tıpkı TestDaF sertifikası gibi DSH sınav sertifikasının da süresi dolmaz ve testi geçtikten sonra, sertifika süresiz olarak geçerlidir. Bununla birlikte, bazı üniversiteler, kendi uygulama ve yönetmelikleri doğrultusunda, testin uygulandığı tarih ile mevcut tarih arasında büyük bir zaman farkı olması durumunda, sınava yeniden girmenizi talep edebilirler.

DSH Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Sınav hazırlığı, Almancayı hiç bilmeyen ve Almanca dil yeterlilik düzeyi CEFR’a göre B2’nin de altında olan kişiler için zorlu bir süreç olabilir. Sınava doğru bir şekilde hazırlanmak, kaliteli ve resmi hazırlık materyallerinin kullanımını, Almanca kurslarına katılmayı, deneme sınavlarına girmeyi ve konvansiyonel olmayan bir sınav formatına alışmayı gerektirir. Ek olarak DSH, üniversiteden üniversiteye, kurumdan kuruma değişebilen bir formata sahip olduğundan, başvurulacak üniversiteye yönelik hazırlık yapmak ve ilgili üniversitenin DSH stratejilerini bilen eğitimcilerden destek almak gerekir. DSH sınavına doğru bir şekilde hazırlanmak için Almanca kurslarımıza katılabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için tıklayın.DSH Sınavı Nedir? Hakkında Sıkça Sorulan SorularDünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

California Institute of Technology

32 beğeni Kalite Puanı: 96

Amerika

Şehir: Pasadena
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 33
Lisans Ücreti: 86.886 USD

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 7

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Oxford

42 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Oxford
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 48
Lisans Ücreti: 38.550 GBP

Master Programı: 117
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

44 beğeni Kalite Puanı: 99

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 31
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Lomonosov Moscow State University

3 beğeni

Rusya Federasyonu

Şehir: Moskova
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR

Master Programı: 19
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Imperial College London

15 beğeni Kalite Puanı: 97

İngiltere

Şehir: Londra
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 55
Lisans Ücreti: 37.900 GBP

Master Programı: 127
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 6

POPÜLER
Burs İmkanı

Harbin Institute of Technology

0 beğeni

Çin Halk Cumhuriyeti

Şehir: Harbin
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 2
Lisans Ücreti: 26.000 CNY

Master Programı: 6
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 5

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp