TestDaF Sınavı Nedir ve Nasıl Başvuru Yapılır?

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
TestDaF Sınavı
SINAVLAR

29/01/2024

844 Görüntülenme


TestDaF Sınavı Nedir ve Nasıl Başvuru Yapılır?

TestDaF veya “Test Deutsch als Fremdsprache”, ana dilin ve dolayısıyla eğitim dillerinden birinin de Almanca olduğu ülkelerde eğitim almak isteyen ve Almanca dilindeki yeterliliklerini kanıtlamaları gereken kişilere yönelik standartlaştırılmış bir yeterlilik sınavıdır. 

TestDaF Sınavı Ne İşe Yarar?

TestDaF, üniversite kabullerinde Almanca dil yeterliliğini kanıtlamak, Almancanın ana dil olduğu ülkelerde mesleki yeterliliğe yönelik dil becerilerini kanıtlamak ve elbette genel olarak Almanca dil becerilerini ölçmek gibi amaçlar için kullanılır. 

Eğitim dilinin Almanca olduğu ülkelerde bulunan üniversiteler, meslek yüksekokulları gibi yükseköğretim kurumları özellikle yabancı öğrencilerden belirli bir seviyede Almanca dil yeterliliğine sahip olmalarını bekler. Bu beklentinin özünde öğrencilerin hem eğitim hem de sosyal yaşamlarında gerekli iletişimi kurabilecek ölçüde dil yeterliliğine sahip olup olmadıklarının resmi mercilere kanıtlanması yer alır. Almanya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sitemizin tüm özelliklerinden ücretsiz faydalanmak için hemen üye olabilirsiniz.

Müşteri hizmetleri temsilciliği, tur rehberliği, mütercim-tercümanlık, kabin memurluğu, pilotluk gibi yazılı ve/veya sözlü iletişimin elzem olduğu meslekler, bu meslekleri icra edecek olan bireylerin belirli bir seviyede Almanca dil yeterliliğine sahip olmalarını gerektirebilir. TestDaF, bu amaç için de sıklıkla kullanılan ve en yaygın olarak tanınan yeterlilik sınavlarından biridir.

TestDaF Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

Sınav başvurusu daha önce hiç başvuruda bulunmamış kişiler için karmaşık bir süreç olabilir. Başvuru süreci genel itibarıyla; sınavın gerçekleştirileceği tarih ve yerlerin tespit edilmesi amacıyla sınav takviminin takip edilmesi, bulunduğunuz şehirde uygun bir TestDaF sınav merkezinin belirlenmesi, gerekli başvuru formunun doğru bir şekilde doldurulması, başvuru ücretinin ödenmesi, başvurunun ve ödeme makbuzunun sınav merkezine iletilmesi ve sınav bilgilerinin alınması gibi adımlardan oluşur. 

Bu adımların doğru bir sırayla izlenmesi ve bilgilerin uygun kanallar aracılığıyla eksiksiz olarak sınav merkezlerine iletilmesi, sağlık bir başvuru süreci için büyük önem taşır. Başvuru süreci ve gereksinimler sınav merkezine bağlı olarak farklılık gösterebilir, bu nedenle başvurmadan önce güncel bilgilere ulaşmanız gerekir. Başvuru süreci hakkında detaylı bilgi almak ve sınav başvurusunda bulunmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

TestDaF Sınavının Yapısı ve İçeriği

TestDaF sınavı, hemen her dil yeterlilik sınavı gibi Leseverstehen (Okuduğunu Anlama), Hörverstehen (Dinlediğini Anlama), Schriftlicher Ausdruck (Yazı ile İfade Becerileri/Yazılı Anlatım Becerileri) ve Mündlicher Ausdruck (Sözlü Anlatım/İfade Becerileri) olmak üzere 4 temel dil becerisini değerlendirir.

  1. Leseverstehen (Okuduğunu Anlama) bölümü; yazılı metinleri anlama, yazılı metinlerden bilgi edinme, çıkarımlarda bulunma ve anlam çıkarma becerilerinin değerlendirilmesini, 
  2. Hörverstehen (Dinlediğini Anlama) bölümü; günlük konuşmalar, röportajlar, akademik tartışmalar gibi içeriklere sahip olan ses kayıtlarının dinlenmesi ve bu ses kayıtlarına ilişkin soruların cevaplandırılmasını, 
  3. Schriftlicher Ausdruck (Yazı ile İfade Becerileri/Yazılı Anlatım Becerileri); kompozisyonlar ya da denemeler gibi belirli konularda metinlerin yazılmasını ve 
  4. Mündlicher Ausdruck (Sözlü Anlatım/İfade Becerileri) ise akademik konularda gerçek hayattaki konuşmaların benzetiminin yapıldığı, bir bilgisayara karşı birtakım sorulara yanıt verilmesini ve görevlerin yerine getirilmesini kapsar.

Puanlama ve Seviyelendirme

TestDaF sınav puanları, Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) dil seviye skalasına göre; TDN 3, TDN 4 ve TDN 5 olmak üzere 3 seviyede değerlendirilir. TDN 3, sınavın en düşük geçer seviyesidir. Genellikle Almancanın baskın olmadığı, İngilizce/Almanca karma eğitim yapılan yükseköğretim kurumları tarafından kabul edilir. TDN 4, sınav katılımcılarının Almanca dil becerilerinin orta düzeyde olduğunu gösterir. Genellikle lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim veren ve eğitim dili olarak tamamen Almancanın kullanıldığı üniversiteler tarafından kabul edilir. TDN 5, sınav katılımcılarının erişebileceği en yüksek seviye olup, katılımcıların Almancayı neredeyse ana dilleri gibi bildiklerini ifade eder. TDN 3 CEFR’da B2 seviyesine ve TDN 4 ise CEFR’da C1 seviyesine karşılık gelir.

TestDaF Sınav Sertifikası Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

TestDaF sertifikasının süresi dolmaz ve testi geçtikten sonra, sertifika süresiz olarak geçerlidir. Bununla birlikte, bazı kurumlar veya işverenler, özellikle testin uygulandığı tarih ile mevcut tarih arasında büyük bir zaman farkı olması durumunda, sınava yeniden girmenizi talep edebilirler.

TestDaF Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Sınav hazırlığı, Almancayı hiç bilmeyen ve Almanca dil yeterlilik düzeyi CEFR’a göre B2’nin de altında olan kişiler için zor bir süreç olabilir. Sınava doğru bir şekilde hazırlanmak, kaliteli ve resmi hazırlık materyallerinin kullanımını, Almanca kurslarına katılmayı, deneme sınavlarına girmeyi ve konvansiyonel olmayan bir sınav formatına alışmayı gerektirir. TestDaF sınavına doğru bir şekilde hazırlanmak için Almanca kurslarımıza katılabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için tıklayın.

TestDaF Size Ne Katar?

TestDaF sınavı, tıpkı İngilizcenin IELTS ve TOEFL sınavları gibi uluslararası alanda geçerliliğe sahip olan bir sınavdır. Bu nedenle, Almanya’nın yanı sıra Belçika, İsviçre, Avusturya gibi ülkeler de Almanca dil seviyenizi değerlendirmek için TestDaF sınav sonuçlarını kabul eder. Almanya'da veya Almanca konuşulan diğer ülkelerde çalışma veya kariyer yapma niyetiniz varsa, TestDaF sınavından iyi bir puan almak size avantaj sağlayacaktır.

TestDaF sınavına hazırlanmak, dil öğrenme sürecinizi ve dil becerilerinizi geliştirmenizi sağlar ve Sınava yönelik çalışma yapmak; dilbilgisi, kelime dağarcığı, okuma ve yazma becerileri gibi farklı alanlarda da kendinizi geliştirmenize yardımcı olur. İyi düzeyde Almanca bilmek, Alman kültürüne ve toplumuna daha iyi bir şekilde adapte olmanızı sağlarken, dilinizi geliştirmek, Almanca konuşan insanlarla daha iyi iletişim kurmanıza ve farklı kültürler arasında daha derin bir etkileşim sağlamanıza imkân tanır.TestDaF Sınavı Nedir ve Nasıl Başvuru Yapılır? Hakkında Sıkça Sorulan Sorularİletişim Formu

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak ister misiniz? Bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Adınız Soyadınız
Eposta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

Tüm bloglarda arama yapın.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Sydney

15 beğeni Kalite Puanı: 87

Avustralya

Şehir: Sidney
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 87
Lisans Ücreti: 43.500 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER
Burs İmkanı

California Institute of Technology

35 beğeni Kalite Puanı: 91

Amerika

Şehir: Pasadena
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 33
Lisans Ücreti: 63.402 USD

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 7

Burs İmkanı

ETH ZURICH – Swiss Federal Institute of Technology

43 beğeni Kalite Puanı: 94

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 730 CHF

Master Programı: 49
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

The University of Edinburgh

28 beğeni Kalite Puanı: 86

İskoçya

Şehir: Edinburgh
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 199
Lisans Ücreti: 24.500 GBP

Master Programı: 193
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 15

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

RWTH Aachen University

44 beğeni

Almanya

Şehir: Aachen
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 38
Lisans Ücreti: 318 EUR

Master Programı: 75
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 8

POPÜLER

University of California, Berkeley

17 beğeni

Amerika

Şehir: Berkeley, California
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 115
Lisans Ücreti: 46.168 USD

Statüsü: DEVLET
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 5

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp