Goethe-Zertifikat Nedir?

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Goethe-Zertifikat, Almanca, Yeterlilik, Yabancı Dil, Üniversite
SINAVLAR

29/01/2024

939 Görüntülenme


Goethe-Zertifikat Nedir?

Goethe-Zertifikat, Goethe-Institut tarafından hazırlanan ve uygulanan bir Almanca dil yeterlilik testi dizisidir. Goethe-Institut, dünya çapında yaklaşık 160 enstitü ile faaliyet gösteren, Alman dili öğrenimini, uluslararası kültürel değişim ve etkileşimi teşvik eden, 1951 yılında kurulmuş bir Alman kültür derneğidir. Goethe-Zertifikat, dünya çapında pek çok ülkede tanınmakta olup, işverenler ve eğitim kurumları tarafından Almanca dil yeterliliğini değerlendirmek amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır.

Goethe-Zertifikat Ne İşe Yarar?

Goethe-Zertifikat; tur rehberliği, müşteri hizmetleri temsilciliği, mütercim-tercümanlık, pilotluk ve kabin memurluğu gibi sözlü ve/veya yazılı iletişimin büyük yer tuttuğu mesleklerde Almanca dil yeterliliğinin değerlendirilmesi ve belgelendirilmesi, üniversiteler, teknik üniversiteler, üniversite kolejleri, meslek yüksekokulları gibi yükseköğretim kurumlarına başvurularda Almanca dil yeterliliğinin kanıtlanması ve genel itibarıyla bir bireyin Almanca dil yeterliliğinin hangi seviyede olduğunun belirlenmesi amacıyla kullanılır. Almanya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sitemizin tüm özelliklerinden ücretsiz faydalanmak için hemen üye olabilirsiniz. Her ne kadar yükseköğretim kurumlarının, kendi tercihleri dahilinde, DSH ya da TestDaF gibi yeterlilik sınavlarına yönelik talepleri bulunsa da Goethe-Zertifikat da dünya genelinde pek çok eğitim kurumu tarafından tanınmaktadır.

Goethe-Zertifikat Dil Yeterlilik Seviyeleri Nelerdir?

Goethe-Zertifikat dil yeterlilik seviyeleri, Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi’ni (CEFR) esas alır. CEFR, Avrupa genelinde konuşulan diller için belirlenmiş bir değerlendirme ve referans sistemidir. 

 

Seviye Grubu

Seviye

Tanım

A

Temel

Kullanıcı

A1

Başlangıç

Bildik günlük ifadeleri ve somut türdeki ihtiyaçların karşılanmasına yönelik çok temel cümleleri anlayabilir ve kullanabilir.

Kendilerini ve başkalarını tanıtabilir ve nerede yaşadıkları, tanıdıkları insanlar ve sahip oldukları şeyler gibi kişisel detaylar hakkında sorular sorabilir ve cevaplayabilir.

Diğer kişinin yavaş ve net konuşması ve yardım etmeye hazır olması koşuluyla basit bir şekilde etkileşime girebilir.

A2

Temel Kullanıcı

En yakın ilgi alanlarıyla ilgili cümleleri ve sık kullanılan ifadeleri anlayabilir (örn. çok temel kişisel ve aile bilgileri, alışveriş, yerel coğrafya, istihdam).

Bildik ve rutin konularda basit ve doğrudan bilgi alışverişini gerektiren basit ve rutin görevlerde iletişim kurabilir.

Geçmişlerini, yakın çevrelerini ve acil ihtiyaç alanlarındaki konuları basit terimlerle tanımlayabilir.

B

Bağımsız

Kullanıcı

B1

Orta Seviye

İş, okul, eğlence vb. ortamlarda düzenli olarak karşılaşılan bilindik konulardaki açık standart girdilerin ana noktalarını anlayabilir.

Dilin konuşulduğu bir bölgede seyahat ederken ortaya çıkabilecek çoğu durumla başa çıkabilir.

Tanıdık veya kişisel ilgi alanına giren konularda basit bağlantılı metinler üretebilir.

Deneyimleri ve olayları, hayalleri, umutları ve hırsları tanımlayabilir ve fikirler ve planlar için kısaca nedenler ve açıklamalar verebilir.

B2

Bağımsız Kullanıcı

Uzmanlık alanlarındaki teknik tartışmalar da dahil olmak üzere hem somut hem de soyut konulardaki karmaşık metinlerin ana fikirlerini anlayabilir.

Her iki tarafı da zorlamadan ana dili İngilizce olan kişilerle düzenli etkileşimi mümkün kılacak derecede akıcılık ve spontanlıkla etkileşim kurabilir.

Çok çeşitli konularda net, ayrıntılı metinler üretebilir ve çeşitli seçeneklerin avantaj ve dezavantajlarını vererek güncel bir konuda bir bakış açısını açıklayabilir.

C

Usta

Kullanıcı

C1

İleri Seviye

Çok çeşitli zorlu, uzun tümceleri anlayabilir ve örtük anlamı tanıyabilir.

İfadeler için çok belirgin bir arayışa girmeden fikirleri akıcı ve spontane bir şekilde ifade edebilir.

Dili sosyal, akademik ve mesleki amaçlar için esnek ve etkili bir şekilde kullanabilir.

Karmaşık konularda açık, iyi yapılandırılmış, ayrıntılı metinler üretebilir, organizasyon kalıplarını, bağlayıcıları ve bağdaştırıcı araçları kontrollü bir şekilde kullanabilir.

C2

Usta

Kullanıcı

Duyduğu veya okuduğu hemen her şeyi kolaylıkla anlayabilir.

Farklı sözlü ve yazılı kaynaklardan gelen bilgileri özetleyebilir, argümanları ve anlatıları tutarlı bir sunumda yeniden yapılandırabilir.

Kendilerini spontane, çok akıcı ve kesin bir şekilde ifade edebilir, en karmaşık durumlarda bile anlamın ince tonlarını ayırt edebilir.

 

Goethe-Zertifikat Sınavının Yapısı ve İçeriği

Tıpkı pek çok dil yeterlilik sınavı gibi Goethe-Zertifikat da sınav katılımcılarının okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini ölçer.

Okuma

Okuma bölümünde sınav katılımcılarının, referans olarak alınan kitaplardan, röportajlardan, inceleme ve/veya raporlardan alıntılar okuması ve bu metinler üzerinde çeşitli egzersizleri (örn. Metinlerin bazı bölümlerinin özetinin çıkarılması) tamamlamaları istenir. Okuma testi bu şekilde, sınav katılımcılarının gerçek hayatta karşılaşabileceği daha uzun ve daha kapsamlı metinler ile başa çıkıp çıkamayacaklarını değerlendirir. Sınav katılımcılarını bu bölümü tamamlamaları için 70 dakika süre tanınır.

Yazma

Yazma bölümünde sınav katılımcılarına bir konu hakkında şema hâlinde çeşitli bilgiler verilir ve iyi yapılandırılmış, ayrıntılı bir metin yazmaları istenir. Sınavın bu bölümü için sınav katılımcılarına 80 dakika süre verilir.

Dinleme

Sınavın dinleme bölümünde, sınav katılımcılarından tartışmaları, telefon konuşmalarını, röportajları veya radyo haberlerini dinlemeleri, duyduklarını not almaları ve duydukları ifadeleri kategorize etmeleri istenir. Sınavın dinleme bölümünü tamamlamaları için sınav katılımcılarına yaklaşık 40 dakika süre verilir.

Konuşma

Konuşma bölümünün ilk kısmında, sınav katılımcılarından kısa bir metin hakkında görüşlerini ifade etmeleri istenir. Akabinde, sınav katılımcılarının kendilerine atanan konuşma partnerleriyle belirli bir konuda ortak bir karara varacağı veya bir soruna çözüm bulacağı bir tartışmaya girmeleri istenir. Sınavın bu bölümü 10 ila 15 dakika sürer.

Goethe-Zertifikat Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

Tıpkı TestDaF ve DSH gibi Goethe-Zertifikat’ın da süresi dolmaz ve testi geçtikten sonra, sertifika süresiz olarak geçerlidir. Bununla birlikte, bazı üniversiteler, kendi uygulama ve yönetmelikleri doğrultusunda, testin uygulandığı tarih ile mevcut tarih arasında büyük bir zaman farkı olması durumunda, sınava yeniden girmenizi talep edebilirler.

Goethe-Zertifikat’a Nasıl Hazırlanılır?

Sınav hazırlığı, Almancayı hiç bilmeyen ve Almanca dil yeterlilik düzeyi CEFR’a göre B2’nin de altında olan kişiler için zor bir süreç olabilir. Sınava doğru bir şekilde hazırlanmak, kaliteli ve resmi hazırlık materyallerinin kullanımını, Almanca kurslarına katılmayı, deneme sınavlarına girmeyi ve konvansiyonel olmayan bir sınav formatına alışmayı gerektirir. Goethe-Zertifikat sınavına doğru bir şekilde hazırlanmak için Almanca kurslarımıza katılabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için tıklayın.Goethe-Zertifikat Nedir? Hakkında Sıkça Sorulan Sorularİletişim Formu

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak ister misiniz? Bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Adınız Soyadınız
Eposta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

Tüm bloglarda arama yapın.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Sydney

15 beğeni Kalite Puanı: 87

Avustralya

Şehir: Sidney
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 87
Lisans Ücreti: 43.500 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER
Burs İmkanı

Harvard University

73 beğeni Kalite Puanı: 97

Amerika

Şehir: Cambridge, Massachusetts
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 56
Lisans Ücreti: 56.550 USD

Statüsü: ÖZEL
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 1

Burs İmkanı

ETH ZURICH – Swiss Federal Institute of Technology

43 beğeni Kalite Puanı: 94

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 730 CHF

Master Programı: 49
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Yonsei University

15 beğeni

Güney Kore

Şehir: Seul
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 13
Lisans Ücreti: 7.678.000 KRW

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Bath

8 beğeni

İngiltere

Şehir: Bath, Somerset
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 54
Lisans Ücreti: 22.800 GBP

Master Programı: 93
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 34

POPÜLER
Ücretsiz Başvuru

Technische Universität Berlin (Technical University Berlin)

39 beğeni Kalite Puanı: 63

Almanya

Şehir: Berlin
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 41
Lisans Ücreti: 306 EUR

Master Programı: 77
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 8

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp