İstihdam Edilebilme Şansınızı Artıracak Doğru Üniversiteyi Nasıl Seçebilirsiniz?

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
istihdam, doğru üniversite, üniversitede staj, zorunlu staj, istihdam edilebilirlik
EĞİTİM YAZILARI

10/01/2024

494 Görüntülenme


İstihdam Edilebilme Şansınızı Artıracak Doğru Üniversiteyi Nasıl Seçebilirsiniz?

Üniversite tercihinizi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken pek çok faktör vardır. Üniversite yaşamının, üniversite tercihi yaparken çoğu zaman göz ardı edilen önemli yönlerinden biri, seçeceğiniz üniversitenin öğrencilerine ve mezunlarına sağladığı kariyer hizmetleridir. 

Öz geçmişinizi hazırlarken ve iş için gireceğiniz mülakatlara hazırlanırken alabileceğiniz destekten üniversitenizin sektördeki yerleşmiş bağlantılarına kadar, başarılı kariyer planlama hizmetlerine sahip olan bir üniversite, iş yaşamınıza ilk adımınızı atarken büyük bir etki yaratabilir.

Üniversitelerin sunduğu kariyer hizmetlerine ek olarak, örneğin üniversitenin iş tecrübesine yönelik olarak sunduğu çeşitli imkânlara yakınlığı gibi mezun olduktan sonra istihdam edilebilme şansınıza etki edebilecek diğer faktörleri de göz önünde bulundurmak yanlış olmayacaktır.

Üniversite tercihinizi yaparken, ister tercihiniz eğitiminizi yurt dışında ister yurt içinde sürdürmek olsun, tercihleriniz arasında bulunan üniversitelerin ilgili sektörler ile kurduğu bağlantıları ve mezun öğrencilerini mevcut iş piyasasında başarılı olabilmeleri için nasıl hazırladıklarını da değerlendirmeyi unutmayın. 

Dünya üzerinde, öğrencilerini özellikle staja hazır bir şekilde yetiştiren üniversiteler bulunmaktadır. Bunun anlamı, bu üniversitelerin öğrencilerinin bir iş yerinin beklentilerini karşılayabilmeleri için ihtiyaç duyabileceği beceri ve nitelikler ile donatılmış olmalarını sağlamak üzere çeşitli çalıştay ve atölye çalışmaları gerçekleştirdiğidir. 

Bunun gibi üniversitelere verilebilecek en iyi örnekler arasında, Stanford University, Purdue University, University of Oxford, ETH Zurich, Ludwig-Maximilians-University Munich, Imperial College London ve Technische Universität München gibi yükseköğrenim kurumları yer almaktadır. Eğitimini bu üniversitelerde sürdüren öğrenciler, aldıkları eğitimin bir parçası olarak, işletmelerin mezunlarda aradığı nitelikleri oluşturacak çeşitli çalıştay ve atölye çalışmalarına katılabilmektedir. Bu üniversitelerin öğrencilerinin kariyer gelişimlerine yönelik olarak gerçekleştirdiği faaliyetler genel itibarıyla; iletişim, yaratıcılık, iş birliği ve eleştirel düşünme gibi konular üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Mezunlarının üniversite yaşamı sonrası istihdam edilebilme şansını artırabilmek için üniversitelerin yaptığı çalışmalar genel hatları ile bu şekilde özetlenebilirken, sizlerin de üniversite tercihinizi yaparken ve üniversite yaşamına başladıktan sonra istihdam edilebilme şansınızı artırabilmek için atabileceğiniz birkaç adım bulunmaktadır.

Üniversitelerin Kariyer Hizmetlerini Araştırın

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bir üniversitenin öğrenci ve mezunlarına sunduğu kariyer hizmetleri, kariyeriniz için atacağınız adımlarda sizlere yardımcı olabilir ve işinize yarayabilecek tavsiyelerde bulunabilir. 

Tercihinizi yapmadan önce, gitmek istediğiniz üniversitelerin size nasıl kariyer hizmetleri sunduğu, beceri ve niteliklerinizi geliştirmeniz ve kariyeriniz için atacağınız adımlar için size nasıl yardımcı olabilecekleri gibi konularda kısa bir araştırma yapmanız, tercihinizi yaparken işinizi daha kolay hâle getirebilir. 

Kampüste Bulabileceğiniz Yarı Zamanlı İşler Hakkında Bilgi Edinin

Edineceğiniz yarı zamanlı iş deneyimleri, kariyerinizde yükselebileceğiniz üst düzey görevlerde ihtiyaç duyabileceğiniz ve iş yerinde pratiğe dökebileceğiniz becerileri geliştirmenizde size yardımcı olabilir. 

Pek çok üniversite, kampüs bünyesinde uygulanan çeşitli öğrenci istihdam programları aracılığıyla, okurken iş deneyimi de kazanmak isteyen öğrencilere kampüs içerisinde ücretli ve yarı zamanlı istihdam olanakları sağlamaktadır. 

Bu yarı zamanlı işler, ders programınıza da uyan esnek bir görevde, aktarılabilir beceriler geliştirmenize imkân sağlayabilir. Örneğin, üniversite kütüphanelerinde, yaşam ve sağlık merkezlerinde ya da uluslararası öğrenci ofislerinde bulabileceğiniz yarı zamanlı işler, liderlik, zaman yönetimi ve bireylerarası temel iletişim gibi yönlerinizi güçlendirmenizde size yardımcı olabilir. Alternatif olarak, yine üniversite bünyesinde faaliyet gösteren öğrenci kulüp ve topluluklarında görevler üstlenebilirsiniz.

Çevre Edinmenizi Sağlayacak Fırsatları Keşfedin

Tercihinizi aktif bir mezun ağına sahip olan bir üniversiteden yana yapmak, özel iş fırsatlarına ve staj imkânlarına erişmenizi sağlayabilir. Ek olarak, mezun ağı aktif olan bir üniversitenin öğrencisi olmak ileride işinize yarayabilecek iş bağlantıları kurmanızı olanaklı hâle getirebilir.

Aktif bir mezun ağına sahip olan üniversiteler, kariyer konusunda tavsiylerde bulunmaları ve kendi seçtikleri kariyer yolu hakkında tartışmaları için mezunlarını düzenli olarak üniversiteye davet ederek, görüşme ve çalıştaylar düzenlerler. Mezunların kendi deneyimleri ve profesyonel yaşamları hakkında paylaşacakları bilgiler, önünüzdeki seçenekleri daha iyi anlayabilmenizi sağlayacaktır.

Günümüzde pek çok üniversite, öğrenciler, işletmeler ve endüstri uzmanları arasında profesyonel bağlantılar oluşturulmasına büyük önem vermekte ve üniversitelerin mezunlar dernekleri ve mezun ağları sık sık iş imkânları ve açık pozisyonlar hakkında paylaşımlarda bulunmaktadır.

İstihdam Edilebilirliğe Odaklanan Lisans ve Yüksek Lisans Programlarına Dair Bilgi Alın

Endüstrinin ihtiyaç ve taleplerine yanıt verebilmek ve öğrencilerinin sahip olduğu veya geliştireceği temel becerileri güncel kalmasını sağlamak üzere, lisans ve yüksek lisans program müfredatlarını düzenli olarak güncelleyen ve yenileyen üniversitelere dair bilgi edinin.

Endüstri ve iş piyasası ile sıkı bağlantıları bulunan üniversitelerin birçoğu, modern eğitim standartlarını yakından takip etmekte ve öğrencilerini mezuniyet sonrası mevcut iş piyasasında rekabet edebilir hâle getirmek için lisans ve yüksek lisans programlarının müfredatlerını sık sık güncellemektedir.İstihdam Edilebilme Şansınızı Artıracak Doğru Üniversiteyi Nasıl Seçebilirsiniz? Hakkında Sıkça Sorulan Sorularİletişim Formu

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak ister misiniz? Bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Adınız Soyadınız
Eposta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

Tüm bloglarda arama yapın.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

California Institute of Technology

35 beğeni Kalite Puanı: 91

Amerika

Şehir: Pasadena
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 33
Lisans Ücreti: 63.402 USD

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 7

Burs İmkanı

ETH ZURICH – Swiss Federal Institute of Technology

43 beğeni Kalite Puanı: 94

İsviçre

Şehir: Zürih
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 23
Lisans Ücreti: 730 CHF

Master Programı: 49
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Toronto

51 beğeni Kalite Puanı: 84

Kanada

Şehir: Toronto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 141
Lisans Ücreti: 61.720 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Toronto

51 beğeni Kalite Puanı: 84

Kanada

Şehir: Toronto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 141
Lisans Ücreti: 61.720 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

Pompeu Fabra University

4 beğeni

İspanya

Şehir: Barselona
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 8

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

Case Western Reserve University

8 beğeni

Amerika

Şehir: Cleveland, OH
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 73
Lisans Ücreti: 86.103 USD

Master Programı: 54
Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 42

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp