Studienkolleg Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Uzman Danışmanlarımızdan Bilgi Alın!
Studienkolleg, Studienkolleg Nedir, Almanya Üniversiteleri, Almanya'da Okumak, Almanya'da Üniversite, Yurtdışı Eğitim
EĞİTİM YAZILARI

16/02/2024

721 Görüntülenme


Studienkolleg Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Studienkolleg, Almanya üniversitelerinde eğitim almak isteyen ancak okul bitirme belgeleri Almanya’da üniversiteye giriş için gerekli olan Abitur yeterliliğine eşdeğer olarak tanınmayan öğrenciler için Almanya’da sunulan 1 yıllık bir tür hazırlık kursudur. Studienkolleg'in amacı, tıpkı diğer pek çok ülkede bulunabilen üniversite hazırlık programları gibi öğrencilerin kendi ülkelerinde aldıkları eğitim ile Alman üniversite eğitim sistemi arasındaki akademik ve kültürel boşluğu doldurmaktır. Diğer ülkelerde bulabileceğiniz üniversite hazırlık programları gibi Studienkolleg’in de pek çok faydası bulunmaktadır.

Akademik ve Dil Yeterliliklerinin Geliştirilmesi

Studienkolleg, bir öğrencinin eğitimini almayı hedeflediği çalışma alanı ile ilgili konularda yoğun eğitim sağlayan bir programdır. Bu sayede uluslararası statüde bulunan öğrenciler, Almanya’da alacakları üniversite eğitimlerinde başarılı olabilmek için ihtiyaç duyacakları temel bilgileri edinebilirler. Studienkolleg, konuya özgü öğrenimin yanı sıra Almanca dil becerilerini geliştirmeye de odanlanmaktadır. Almanya’da bulunan üniversitelerde eğitim dili ülke genelinde Almanca olduğundan, uluslararası statüdeki öğrencilerin Almanca hakimiyetinin geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir.

Kültürel Uyum ve Sosyal Ağ Kurma Olanakları

Studienkolleg programı, Almanya’nın öğrencilerin alışkın olduklarından oldukça farklı olabilen akademik ve kültürel ortamına uyum sağlamalarına yardımcı olmakta ve bu sayede öğrencilerin üniversite yaşamına geçişini daha kolay hâle getirmektedir. Studienkolleg ayrıca, uluslararası öğrencilerin kendileri gibi diğer uluslararası öğrenciler ile hem sosyal hem de akademik amaçlar için faydalı olabilecek bağlantılar kurmalarını ve çevrelerini genişletmelerini sağlamaktadır.

Üniversite Kabulü, Uygun Maliyetli Eğitim ve Kariyer Fırsatları

Her ne kadar üniversitelerin başka akademik talepleri olabilse de Studienkolleg programını başarıyla tamamlamak ve nihayetinde Feststellungsprüfung’u (bitirme sınavı) uluslararası öğrenciler için Almanya’da üniversiteye giriş yeterliliğini yerine getirmektedir. Bu doğrultuda Studienkolleg, Almanya’da bir üniversiteye kabul edilmek açısından oldukça önemli bir adım olarak düşünülebilir. Studienkolleg’in birtakım maliyetleri olsa da Almanya’da bulunan üniversitelerde uluslararası öğrenciler için dahi eğitim ücretleri diğer ülkelere kıyasla oldukça makul düzeydedir. Bu nedenle Studienkolleg, Almanya’da yükseköğrenime giden uygun maliyetli bir yoldur. Ek olarak, Almanya’da bulunan bir üniversitede eğitim almak, hem Almanya’da hem de uluslararası alanda kariyer fırsatlarını önemli ölçüde artırma potansiyeline sahiptir ve Studienkolleg, pek çok öğrenci için, bu hedefe ulaşmanın ilk adımıdır.

Kimler Studienkolleg’e Başvurmalıdır?

Studienkolleg programına başvurması gereken öğrenciler, uluslararası statüde bulunan ve Abitur’a eşdeğer olarak tanınmayan bir yükseköğrenim yeterliliğine sahip olan öğrencilerdir. Farklı eğitim sistemlerine sahip ülkelerden gelen öğrencilerin yanı sıra mesleki eğitim ya da konvansiyonel olmayan diğer eğitim programlarını tamamlamış öğrenciler de buna dahil olabilir.

Studienkolleg’e Nasıl Başvurulur?

Studienkolleg için başvuru süreci ilgili kuruma göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu noktada altı çizilmesi gereken bir husus Studienkolleg’e başvurabilmek için belirli düzeyde Almanca yeterliliğine sahip olunması gerektiğidir, bununla birlikte Studienkolleg için aranan Almanca yeterlilik düzeyi, üniversiteye doğrudan giriş için aranan yeterlilik düzeyinden çok daha düşüktür. Çoğu Studienkolleg  programı başvuru sahiplerinin aşağıdaki belgeleri sunmasını gerektirir:

Öğrencilerin bir giriş sınavına katılmaları da gerekebilir.

Almanya’da eğitim almak istiyor ancak nasıl bir yol izleyeceğinizden emin olamıyorsanız, danışmanlığımızla iletişime geçerek ücretsiz ön bilgilendirme alabilirsiniz.Studienkolleg Nedir ve Faydaları Nelerdir? Hakkında Sıkça Sorulan Sorularİletişim Formu

Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almak ister misiniz? Bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Adınız Soyadınız
Eposta Adresiniz
Telefon Numaranız
Mesajınız

Tüm bloglarda arama yapın.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Cambridge

47 beğeni Kalite Puanı: 96

İngiltere

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 30
Lisans Ücreti: 25.734 GBP

Master Programı: 116
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Sydney

15 beğeni Kalite Puanı: 87

Avustralya

Şehir: Sidney
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 87
Lisans Ücreti: 43.500 AUD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER
Burs İmkanı

University of Toronto

53 beğeni Kalite Puanı: 84

Kanada

Şehir: Toronto
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 141
Lisans Ücreti: 61.720 CAD

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Popüler Üniversiteler

POPÜLER
Burs İmkanı

Georgia Institute of Technology

13 beğeni

Amerika

Şehir: Atlanta
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 39
Lisans Ücreti: 49.696 USD

Master Programı: 51
Statüsü: DEVLET
TIMES UNIVERSITIES SIRALAMASI: 38

POPÜLER

University of Oslo

1 beğeni

Norveç

Şehir: Oslo
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR

Master Programı: 56
Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 3

POPÜLER
Burs İmkanı

Hanyang University

6 beğeni

Güney Kore

Şehir: Seul
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 48

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 1

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Ülkeler

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp