Amerika ÜNİVERSİTELERİ

Yurt dışında eğitim alabileceğiniz ülkeler

Amerika Üniversiteleri Hakkında Bilgi Alın
Amerika üniversiteleri geniş bir program yelpazesi sunmaktadır. Amerika üniversiteleri; genel eğitimden alana özel branşlaşmaya kadar sundukları eğitim programlarının çeşitliliği, akademik mükemmelliği ve gerçekleştirdikleri araştırmalar ile bilinmekte olup, dünya standartlarında bir eğitim sağlamakta ve geleceğin profesyonellerini yetiştirmektedir. Aynı zamanda endüstri ile güçlü bağları bulunan Amerika üniversiteleri, öğrencilere; staj olanakları, dünya klasmanında lider pozisyonda olan öğretim üyeleri ile araştırma projelerinde çalışma imkânı, üniversite öğrenimi sonrası profesyonel eğitim programları ve kariyer rehberliği sağlamaktadır. Ülkedeki en iyi üniversiteler aşağıda listelenmiştir. Amerika ve Amerika üniversiteleri hakkında ücretsiz ön bilgilendirme almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Amerika Üniversiteleri

Amerika Birleşik Devletleri, yükseköğrenim için dünyanın başka hiçbir yerinde bulamayacağınız olanaklara sahiptir. Yüzlerce farklı akademik program, dünya standartlarında eğitim alabileceğiniz kurumlar ve eğitimde başka hiçbir ülkede bulunmayan esneklik, kültürel değişim gibi imkânlar, ABD’deki üniversite ve üniversite kolejlerini her yıl yaklaşık 1 milyon uluslararası öğrencinin tercihi hâline getirmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 4,000’den fazla yükseköğretim kurumu bulunmaktadır. Bu eğitim kurumları; iki yılda tamamlanabilen ön lisans programlarından dört yılda tamamlanabilen lisans programlarına, yüksek lisans ve profesyonel programlara kadar çok çeşitli akademik eğitim imkânları sağlamaktadır. 

Amerika üniversitelerinin çoğunluğu özeldir, ancak çok sayıda kamu kurumu da vardır. Kamu kurumları eyalet ve belediye yönetimleri tarafından desteklenirken, özel kurumlar harçlar, bağışlar ve diğer gelir türleriyle finanse edilmektedir.

En iyi Amerika üniversiteleri hakkında bilgi almak için tıklayın!

Lisans dereceleri dört yıllık okullarda ve üniversitelerde alınabilir. Yüksek lisans dereceleri, doktora dereceleri ve diğer çeşitli ileri dereceler, lisansüstü ve profesyonel kurumlar aracılığıyla elde edilebilir. Öğrenciler, bir teknik okulda ilgili programa kaydolarak kaynakçılık, hemşirelik ve kozmetoloji dahil olmak üzere çeşitli alanlarda eğitim alabilirler. 

Amerika Birleşik Devletleri’nin yükseköğretim sisteminde öğrencilere sunulan çok çeşitli olanaklar bulunmaktadır. Her biri kendi boyutuna, amacına ve yapısına sahip çok çeşitli kurumlar mevcuttur. Öğrenciler, bu çeşitlilik sayesinde kendi gereksinimlerine ve isteklerine en uygun okulu seçebilmektedir.

Amerika'da Üniversite Okumak

Amerika'da üniversite okumak farklı bir kültürü tanımanıza olanak sağlayarak kendinizi geliştirmenizde yardımcı olur. Amerika üniversitelerinde okumak için okulların başvuru ve kabul şartlarını tamamlamanız gerekmektedir.

Amerika'da üniversite okumak ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika'da üniversite okumanın en temel şartı SAT Sınavı, IELTS Sınavı ve TOEFL sınavı gibi sınavlarda eğitim kurumunun yeterli gördüğü puana sahip olmaktır. Aynı zamanda lise diploma notunuzun (GPA) yeterli olduğundan emin olmalısınız. Tüm başvuru ve kabul şartları için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz. Amerika'da üniversite okumak için gereken sınavları aşağıdaki bağlantılardan inceleyebilirsiniz.

Amerika'nın En İyi 30 Üniversitesi (Ranking)

Amerika'nın en iyi üniversiteleri sıralamalarıyla (ranking) birlikte aşağıda listelenmiştir. Okumak istediğiniz üniversiteyi listede göremiyorsanız danışmanlarımızla iletişime geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Amerika'nın en iyi üniversiteleri hakkında bilgi edinmek için tıklayın!

ABD'deki En İyi Üniversiteler - Bölüm Sıralaması

Economics (İktisat)

 1. Massachusetts Institute of Technology
 2. Stanford University
 3. Harvard University
 4. University of Chicago
 5. University of California, Berkeley (UCB)
 6. Yale University
 7. Columbia University
 8. University of Pennsylvania
 9. Northwestern University
 10. Duke University

Business & Management (İşletme & Yönetim Bilimleri)

 1. Massachusetts Institute of Technology
 2. Stanford University
 3. Harvard University
 4. University of Chicago
 5. University of California, Berkeley (UCB)
 6. Yale University
 7. Columbia University
 8. University of Pennsylvania
 9. Northwestern University
 10. Duke University

Medicine & Health Sciences (Tıp & Sağlık Bilimleri)

 1. Harvard University
 2. Stanford University
 3. Yale University
 4. Johns Hopkins University
 5. Columbia University
 6. University of Pennsylvania
 7. University of California, Los Angeles
 8. University of Washington
 9. University of California, Berkeley (UCB)
 10. University of Michigan, Ann Arbor

Computer Science (Bilgisayar Bilimi)

 1. Massachusetts Institute of Technology
 2. Stanford University
 3. Carnegie Mellon University
 4. University of California, Berkeley (UCB)
 5. Harvard University
 6. Princeton University
 7. University of Washington
 8. Cornell University
 9. Georgia Institute of Technology
 10. University of Illinois at Urbana-Champaign

Engineering & Technology (Mühendislik & Teknoloji)

 1. Harvard University
 2. Stanford University
 3. University of California, Berkeley (UCB)
 4. Massachusetts Institute of Technology
 5. California Institute of Technology
 6. Princeton University
 7. Georgia Institute of Technology
 8. University of California, Los Angeles
 9. Yale University
 10. University of Michigan, Ann Arbor

Amerika'da Üniversite Eğitimi için Gerekenler

Amerika’da üniversite başvurusu yapabilmek için lise mezunu ya da son sınıf öğrencisi olmanız gerekmektedir. İngilizce yeterliliğinizi IELTS, TOEFL, PTE gibi dil sınavlarından alacağınız puanlarla gösterebilirsiniz. Üniversitelerin taleplerine göre SAT ve ACT sınavlarına da girmeniz ve üniversitenin talep ettiği puanları almanız gerekebilir.

Amerika’nın en iyi üniversitelerine başvurabilmek için AP (Advanced Placement) sınavlarınız, lise diploma notunuz ve SAT/ACT sınav sonuçlarınızın yanı sıra ders dışı etkinliklerinizin (extracurriculars) de zengin ve  birbiri ile uyumlu olması beklenir. Öğrenciliğiniz süresince dahil olduğunuz sosyal sorumluluk projeleri, katıldığınız yarışmalar, yaz okullarınız ve üyesi bulunduğunuz klüpler gibi kriterler Amerika üniversite başvurularında önem taşımaktadır. Advanced Placement (AP) hakkında detaylı bilgi için aşağıda yer alan blog yazılarımıza bakabilirsiniz.

Üniversitelere direkt giriş için ingilizce yeterliliği ya da diploma notu uygun olmayan öğrenciler için “pathways” ya da “accelerator” denilen geçiş programları bulunmaktadır. Öğrenciler bu programlar sayesinde yıl kaybetmeden üniversite eğitimlerini alabilirler. 

Pathways eğitim programları hakkında bilgi edinmek için tıklayın!

Amerika’nın eğitim sistemine adaptasyonunuzda sizlere yardımcı olan, uluslararası öğrencilere yönelik bu programlar pek çok yabancı öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Bu programlarda öğrenci ilk yılki derslerini üniversite kampüsü içerisinde ve kendi İngilizce seviyesindeki öğrenciler ile birlikte alır. Dil seviyesi yeterli düzeye geldiğinde yıl kaybı yaşamadan  Amerikalı öğrenciler ile birlikte eğitimlerine devam edebilirler.

Amerika'da Üniversite Eğitimi Fiyatları

Üniversitelerin sıralamalarına ve öğrencilerin okumak istedikleri bölümlere göre ödenmesi gereken harç ve zorunlu ücretlerin miktarları değişiklik göstermektedir.

2023 - 2024 Amerika'da üniversite fiyatları aşağıda listelenmştir.

Detaylı fiyat bilgisi için Okulumu Bul özelliğimizden faydalanabilirsiniz.

2023 - 2024 akademik yılı için üniversiteler tarafından belirlenen yıllık tahmini ücretler aşağıda belirtildiği gibidir.

Amerika'da Üniversite Okumak için Popüler Bölümler

Amerika'da üniversite okumak için seçebileceğiniz popüler bölümler aşağıda listelenmiştir. Daha fazla bilgi için içeriklerimizi okumaya devam edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Amerika'da Eğitim için Yaşam Maliyetleri

Amerika’da yaşam maliyetleri elbette öğrencilerin yaşam tarzına ve yaşayacakları şehre göre değişiklik gösterir ancak yıllık olarak 11.000 ile 20.000 USD arası bir rakam yaşam maliyetlerini karşılamak için yeterli olacaktır. California, New York bölgeleri konaklama masrafları açısından bir nebze daha maliyetli olabilmektedir.

Maliyetler

 • Ivy League: $59,076 - $68,230
 • Özel Üniversiteler: $45,733 - $68,230
 • Devlet - Eyalet Üniversiteleri: $32,833 - $58,950
 • Liberal Bilimler Kolejleri: $31,154 - $69,330

Yaşam Masrafları

 • Konaklama: $1,500 - $2,500
 • Yemek: $450 - $800
 • Ulaşım: $100 - $300
 • Diğer: $680 - $1,700

Amerika'da Konaklama

Amerika’da lisans  eğitimi ya da master eğitimi alan öğrenciler ilk senelerinde genellikle üniversite yurtları ya da özel yurtlarda kalmaktadırlar. Üniversitelerin pek çoğu öğrencilere ilk yıllarında yurt konaklaması başvuruları için yerleşme garantisi vermektedir.

Üniversite Yurtları

Amerika'da üniversite yurtları tek, çift ya da 3-4 kişilik odalar olarak tercih edilebilmektedir. Yurtların pek çoğunda çamaşırhane, televizyon odası, kafeterya, yemek salonları gibi olanaklar bulunur. Bazı yurtlarda öğrencilerin kendi yemeklerini yapabilmeleri için mutfak alanları da mevcuttur. Amerika'da yurtlar okulların kampüslerinde ya da okul kampüsüne yakın lokasyonlarda bulunabilirler. Güvenlik ve temizlik yurtlarda en çok titizlik gösterilen konular olarak göze çarpar.

Aile Yanı Konaklama

Amerika'da aile yanı konaklamalar genellikle dil eğitimine giden öğrenciler tarafından tercih edilir. Öğrencilerin isteğine göre tek kişilik ya da çift kişilik oda seçenekleri mevcuttur. Öğrenciler yanlarında kalacakları aile ile eşleştirilirken özel diyetleri, evcil hayvan durumu, sigara kullanımı ve benzeri pek çok konu göz önünde bulundurulur. Öğrencinin isteklerine ve şartlarına uyan aileler ile eşleştirilmesi en önemli kriterdir.

Özel Yurtlar

Amerika üniversitelerinde özel yurtlar genellikle daha fazla konfor isteyen ya da üniversite yurtlarında yer bulamayan öğrencilerin tercihleridir. Özel yurtların fiyatları okul yurtlarına göre biraz daha yüksek olabilir.

Özel yurtlar çoğu zaman şehir merkezlerinde ya da okul kampüslerine 15-20 dk mesafelerde konuşlanmışlardır.

Amerika'da Kiralık Daireler

Amerika'da öğrenciler genellikle 1. senelerini yurtta geçirdikten ve çevrelerini daha iyi tanıdıktan sonra kiralık daireleri tercih ederler. 2, 3 ya da 4 kişilik dairelerde bireysel olarak oda kiralayabilir ya da üniversiteden arkadaşlarıyla birlikte bir daire tutabilirler. Ev kiraları bulunduğu bölgeye ve evin durumuna göre değişiklik gösterir.

Amerika'da Üniversite Eğitim Bursları

Amerika’daki üniversitelerin pek çoğu burs konusunda uluslararası öğrencilere yardımcı olmaktadır. Amerika'da üniversite eğitim bursları, özellikle “need-blind” denilen okullar için, öğrencileri kabul ettikleri takdirde maddi durumlarına göre %100’e kadar varmaktadır.

“Merit-scholarship”  başarı bursları da pek çok okulda öğrencilerin profillerine göre sunulmaktadır. Not ortalaması, istenilen sınav sonuçları ve öğrencilerin başvurdukları bölüme/üniversiteye uygun bulunan profilleri burs konusunda çok önem taşır. Hem lisans hem yüksek lisans başvurularında burs almak mümkündür. 

Amerika'da Eğitim Sistemi ve Süresi

 • Lise: 4 Yıl
 • Lisans: 4 Yıl
 • Yüksek Lisans: 1 - 2 Yıl

Amerika’da Üniversitelerin YÖK Denkliği

Amerikan üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. Amerikan üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin diplomalarının Türkiye’de denkliği vardır.

Amerika Üniversiteleri Kabul Şartları

Amerika üniversitelerinin kabul şartları üniversiteden üniversiteye göre değişiklik göstermektedir.

Amerika’da üniversiteye başvurabilmek için sahip olunması gereken belli sınav sonuçları vardır. Özellikle rekabetçi okullara yerleşebilmek için SAT, ACT gibi sınavlardan istenilen puanları alabilmek, lise diploma notunun yüksek olması, AP sınavlarından gerekli notları almış olmak, IELTS ya da TOEFL dil yeterlilik sınavlarından en az 6.5 ve üzeri skor elde etmek gereklidir. Amerikan üniversiteleri öğrencilerin notlarının yanı sıra sosyal faaliyetlerine ve özgeçmişlerine de yüksek önem vermektedir. Bu yeterliliklerin birine ya da daha fazlasına sahip olmayan öğrenciler “Accelerator, pathway” ya da “foundation” denilen hazırlık programlarıyla da üniversitelere giriş yapabilirler.

Amerika’daki master programları için genel not ortalaması (GPA) şartı, başvuru yapılacak üniversiteye, alana ve bölüme göre, 4.0 üzerinden 2.0 ile 3.8 arasında değişiklik göstermektedir. Bölüm ve okulun gerekliliklerine göre GRE, GMAT notları da başvuru için önem taşıyabilir. Başvuran öğrencilerin iş tecrübeleri, referans mektupları ve başvurdukları alan ile alakalı yaptıkları bütün faaliyetler başvurularının değerlendirilmesinde göz önünde bulundurulur.

Amerika'da Üniversite Okumak İçin Ne Yapmalı?

Amerika'da üniversite okumak için gerekli olan başvuru ve kabul şartları aşağıda listelenmiştir. Başvuru yapmadan önce okul başvuru ve evraklarına sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

OKUL BAŞVURU EVRAKLARI

Amerika üniversitelerine başvurmak için gerekli evraklar:

 • 12 Yıllık Temel Eğitimi Tamamlamış Olmak
 • 4 Yıllık Lise Diploması
 • Yüksek Not Ortalaması
 • Öğrencinin Lise Öğrenimi Boyunca Aldığı Dersleri ve Notlarını Gösteren Resmi Transkript Belgeleri
 • SAT veya ACT Sınav Puanları
 • İngilizce Yeterlilik Belgesi ve Puanları (IELTS Academic, TOEFL iBT, PTE Academic, Duolingo English Test gibi Uluslararası Alanda Geçerliliği Olan Yeterlilik Sınavları Aracılığıyla Alınan İngilizce Yeterlilik Sertifikası.)
 • Personal Statement/Essay
 • Referans Mektupları
 • Müfredat Dışı Faaliyetler

Öğrencilerin katılım gösterdiği müfredat dışı faaliyetler (extracurriculars) ABD üniversite başvuru sürecinde büyük önem arz ediyor. Bu konu hakkında detaylı bilgi için aşağıda yer alan blog yazılarımıza bakabilirsiniz.

Amerika'da Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır?

Amerika’da üniversite başvuruları CommonApp sistemi üzerinden gerçekleştirilir. Öğrenciler tercih etmek istedikleri üniversiteleri sistemlerine eklerler ve gerekli belgelerle birlikte CommonApp profillerini oluştururlar.

Common App hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Seçilen üniversiteler öğrencilerin cevaplaması için 1-2 paragraflık sorular sorarlar. Her üniversitenin farklı bir son başvuru tarihi olmakla beraber başvurular genellikle Eylül- Ocak ayları arasında yapılmaktadır.

Bazı okullar başvuru kabullerinin ardından sözlü mülakat da gerçekleştirebilmektedir.

Üniversite tercihleri öğrencilerin sahip oldukları not ortalamalarına, SAT/ACT sınav sonuçlarına, AP, IELTS gibi sınav sonuçlarına ve elbette istedikleri bölümlere göre düzenlenir. Öğrencilerin referansları, özgeçmişleri ve kendilerini ifade ettikleri motivasyon mektupları başvurularında önemli rol oynamaktadır.

Başvuru Dönemleri

Birleşik Devletler’deki üniversitelere başvurularda zamanlama oldukça önemli bir yere sahip. Bir üniversite başvurusunun tüm gerekli bilgi ve belgelerle tamamlanması aylar sürebilir, bu nedenle hazırlanmaya erken başlamak büyük önem arz eder. Başvuru dönemleri üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir ve üniversiteler yıl içinde birden fazla başvuru kabul dönemi açabilir. Bununla birlikte, başvuru dönemleri genel olarak;

 • Erken Başvuru (Early Action): Kasım Başı
 • Normal Başvuru (Regular Decision): Ocak Başı
 • Sürekli Başvuru (Rolling Decision): Yıl Boyu

Başvuru Süreci

Uluslararası bir öğrenci olarak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kurumlara başvuru yapmak, dikkatli bir planlama ve organizasyon gerektiren çok adımlı bir prosedürdür. Common Application, Coalition Application ve Universal College Application gibi ortak başvuru sistemleri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok kolej ve üniversite tarafından kullanılmaktadır. Bu sistemler, başvuru sahiplerinin birden fazla okula tek bir başvuru yapmasını sağlar. Diğer kolejlerin farklı bir başvuru yöntemi olması ve üniversitelerin kendi özel başvuru portallarının bulunması mümkündür.

Başvuru için;

Üniversitenin çalıştığı ilgili başvuru portallarından (Common App, Coalition App vb.) biri üzerinde hesap oluşturulur. İlgili başvuru portalının talimatları izlenerek;

 • Lise diploması (orjinali ve onaylı çevirisi)
 • Lise ders transkriptleri (okuldan alınan orijinalleri ve onaylı çevirileri)
 • Öğrencinin öğretmenlerinden alacağı referans mektupları
 • Öğrencinin öz geçmişi
 • Öğrencinin SAT veya ACT sınav puanları
 • Öğrencinin Advanced Placement (AP) sınav sertifikaları
 • Öğrencinin IELTS, TOEFL gibi sınavlar aracılığıyla aldığı İngilizce yeterlilik sınavı puanları ve belgeleri
 • Öğrencinin niyet mektubu (Personal Statement/Essay)
 • Öğrencinin katılım gösterdiği müfredat dışı faaliyetler ve bunlara ilişkin sertifikalar, belgeler 

sisteme yüklenir.

Öğrencinin ilgili üniversitenin hangi kolejine ve hangi eğitim programına(-larına) başvuracağı seçilir. Başvuru ücreti ödenir ve başvuru işlemleri tamamlanır. Başvuru esnasında, üniversitelerin ve üniversite kolejlerinin kendi gereklilikleri doğrultusunda, farklı talepler bulunabilir. Başvuru platformuna bağlı olarak işlemlerin sırası değişebilir.

Amerika'da Üniversite Danışmanlık

 • Öğrenci profiline ve isteklerine uygun üniversitelerin listelenmesi
 • Başvurular için gerekli olan sınav ve belgeler hakkında bilgilendirme ve doküman listelerinin verilmesi
 • Başvurular için gerekli sınav kayıtlarının yapılması
 • Yaz okulu, staj, sosyal sorumluluk projeleri gibi destekleyici aktivitelere ait belgelerin oluşturulması
 • Yazılacak Niyet Mektuplarının (Personal Statement) ve Referans Mektuplarının nasıl yazılması gerektiği ile ilgili bilgilendirmelerin yapılması, revize edilmesi ve yazıların doğru formatta hazırlanıp hazırlanmadığının kontrolünün sağlanması
 • Başvuru formlarının profesyonel ekipçe doldurulması ve ilgili okullara başvuruların yapılması
 • Burs başvurularının gerçekleştirilmesi
 • Üniversitelerden gelen kabullerin değerlendirilmesi ve en doğru seçeneklerin belirlenerek okul kayıtlarının yapılması
 • Program kabullerinin gerçekleştirilmesi, gerekli konaklama başvurularının yapılması ve vize işlemleri için gereken belge listesinin iletilmesi
 • İlgili ülke ile alakalı vize sürecinin başlatılması ve randevu alınması
 • Varış öncesi ve sonrası gerekli oryantasyonlar

Amerika'da Eğitim Alan Ünlüler

Conan O’Brien, James Franco, John Legend, Natalie Portman gibi dünyaca ünlü isimler öğrenimlerini Amerika’nın en başarılı okullarında tamamlamışlardır.

Pek çok siyasi isim, bilim insanı ve akademisyen araştırmaları ve kariyerleri için Amerikan üniversitelerini tercih ederler.

Amerika’da Ulaşım

Amerika’da şehirler arası ulaşımın en rahat yolu havayoludur. Ancak elbette otobüsler de yaygın kullanılan ulaşım araçlarındandır. Kampüs dışında yaşayan öğrenciler genellikle ortak kullanıma yönelik arabalarla ya da üniversitelerin servisleri ile okullarına ulaşım sağlamaktadır. Bisiklet ve metro da yaygın kullanılan ulaşım araçları arasında yer alır.

Amerika Eğitim Vizesi

 • Eğitiminiz süresince geçerli olacak pasaportunuz
 • Mali durum belgesi
 • Evli iseniz aile belgeniz
 • Eğitim sertifika & belgeleri
 • Diploma & öğrenci belgesi
 • Vize başvuru ücreti
 • Arka fonu beyaz biyometrik vesikalık
 • Öğrenci kabul belgesi
 • Bankadan edineceğiniz hesap cüzdanı ile son 3 aylık hareketi gösteren hesap dökümü
 • Vize Başvuru Formu
 • Minimum 1 yıl süresince geçerli pasaport. Talep ettiğiniz vizenin bitiş tarihinden itibaren, 6 ay geçerli pasaport. Eğer uzun dönem için başvuru yapıyorsanız; pasaportunuz vizenizin bitiş tarihinden sonraki 12 ay için geçerli olmalıdır. (En az 2 boş sayfa gereklidir.)
 • Varsa eski pasaportlarınız
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 5*5 cm boyutlarında biyometrik ve beyaz fonda çekilmiş bir adet fotoğraf
 • SEVIS belgesi
 • Öğrenci ve mezunlar için; diploma fotokopisi veya Öğrenci Belgesi yeni tarihli resmi transkriptler.
 • Eğitim alacağınız okuldan/üniversiteden I-20 belgesi orijinali

Siz veya sponsorunuz şirket sahibi veya ortağı ise;

 • Şirket evrakları (Şirkete ait vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi, Oda Sicil Kaydı gibi evraklar)
 • Son 3 veya 6 aylık banka hesap dökümleri ve banka mektubu
 • Şirkete ait tapu ve ruhsat fotokopileri, varsa kira kontratları kopyaları
 • Sponsorluk belgesi

Siz veya sponsorunuz maaşlı çalışan ise;

 • Çalışılan şirkete ait evraklar
 • Son 6 aylık Maaş Bordroları
 • SSK işe giriş bildirgesi ve Hizmet Dökümü
 • Görev yazısı
 • Kişiye ait son 6 aylık banka hesap dökümleri
 • Sponsorluk belgesi
 • Tapu senedi, araç ruhsatı gibi belgeler varsa kopyalar

Siz veya sponsorunuz emekli ise;

 • Emekli maaş hesabınının son 6 aylık hareketlerini gösteren belge
 • Bağlı olunan kurumdan alınacak olan emeklilik belgesi
 • Tapu senedi, araç ruhsatı gibi belgeler varsa bunların kopyaları
 • Sponsorluk belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve evli iseniz evlilik cüzdanı kopyası
 • Erkek adaylar için askerlik durum belgesi
 • 18 yaşının altında anne-baba/vasi ile seyahat etmeyen tüm çocuklar için yanlarında anne - noter onaylı muvafakatname

Amerika'da Çalışma İzni

Amerika’da uzun dönem eğitim alırken öğrencilere haftada 20 saat kampüs içi çalışma izni verilmektedir. Kafeteryalarda, kütüphanelerde ve üniversitelerin diğer alanlarında çalışan öğrenciler cep harçlıklarını çıkarabilmektedir. 

Amerika’da Mezun Olduktan Sonra Çalışma ve Oturma İzni

Mezuniyet Sonrası Çalışma Hakkı (OPT)

Amerikan hükümeti yabancı öğrencilere belirli eğitim programlarını bitirdiklerinde OPT (Optinal Practical Training) denilen 1 yıllık çalışma hakkı tanımaktadır. STEM bölümlerinde okuyan öğrenciler için bu süre 3 yıla kadar çıkabilmektedir. Öğrencilerin OPT’den yararlanabilmesi için çalışacakları işin okudukları alan ile alakalı olması gerekmektedir.

Çalışacağınız işi bulduktan sonra bu işin alanınızla alakalı olduğunu yazılı olarak bildirmeniz gerekir.

Eğitim programınızın bitimine yakın OPT başvurunuzu yapmanız gereklidir çünkü çalışma izninin çıkması 90 güne kadar sürebilir. İşlemlerinizi okulunuzun uluslararası öğrenci ofisinden gerçekleştirebilirsiniz.

Amerika'da Vize Ücretleri

Vize ücreti: 160 USD - 265 USD randevu alma aşamasında konsolosluğun sayfasından online olarak ödenir.

SEVIS ücreti: 350 USD (bu ücreti sadece öğrenci vizesine başvuran öğrenciler öder)

Amerika Üniversitelerine Yatay Geçiş

Çeşitli nedenlerle Amerikan okullarına yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin not ortalamaları ve İngilizce yeterlilikleri değerlendirilir. Yeterlilikleri sağlayan öğrenciler yatay geçiş hakkı kazanabilirler.

Geçiş yapmak için başvurulan okullar öğrencilerin geçmiş yıllardaki transkriptlerini değerlendirerek ders uyuşmasına bakmaktadırlar.

Amerika Üniversitelerine Dikey Geçiş

Türkiye’de iki yıllık üniversitelerde okuyan öğrenciler öğrenimlerini 4 yıla tamamlamak için Amerikan üniversitelerine başvuru yapabilirler. Bu başvurular yatay geçiş başvurusunda olduğu gibi değerlendirilir.

Öğrencilerden başvurdukları üniversitenin istediği yeterlilikleri sağlamaları, transkriptlerinin okul ve bölüm ile uyumlu olması ve başarılı olmaları beklenir.

Amerikan Üniversitelerinde Hazırlık (Foundation, Pre-Masters)

Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen ancak lise veya lisans not ortalaması ya da dil skoru yeterli bulunmayan öğrencilerin katılabileceği hazırlık programlarına Foundation (pathway/accelerator) ve Pre-Masters adı verilir.

Bu programlar uluslararası öğrenciler için tasarlanmış olup öğrencileri Amerikan sistemine adapte etmek ve zayıf yanlarını güçlendirmek için oluşturulmuştur.

Hazırlık programlarının içeriği, öğrencilerin ihtiyaçlarına ve devam edecekleri programlara göre farklılık gösterir.

Öğrenciler bu programlarda hem İngilizce dersleri hem de seçtikleri bölüme onları hazırlayacak akademik dersler alırlar. Bu programlar öğrencilerin yeterliliklerine göre 3 aylık, bir dönemlik ve iki dönemlik olabilir. Foundation programlarına katılan öğrenciler, ilgili üniversitenin resmi öğrencisi olarak kabul edilir ve üniversitenin tüm sosyal ve akademik imkanlarından faydalanabilirler.

Programlar Eylül ve Ocak aylarında başlamaktadır ve genellikle lise not ortalaması %60 ve IELTS 5.0-5.5 skoru istenmektedir. Tüm dersler üniversitenin kendi kampüsünde verilir ve öğrenciler okul yurtlarında konaklama imkanına sahip olurlar.

Amerika'da En Çok Tercih Edilen Şehirler

New York, Boston, California ve Florida Amerika’nın en çok öğrenci barındıran bölgeleridir. Her bölgenin kendine has cezbedici özellikleri bulunurken başarılı okulların yerleşik olduğu bölgeler elbette daha fazla öğrenci çekmektedir.

Özellikle Boston bölgesi çok fazla üniversiteye ev sahipliği yapması sebebiyle öğrenci nüfusu en yüksek olan bölgelerdendir.

Eyalet ve şehir rehberlerimize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

POPÜLER
Burs İmkanı

Stanford University

46 beğeni Kalite Puanı: 98

Amerika

Şehir: Stanford, California
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 97
Lisans Ücreti: 87.833 USD

Master Programı: 45
Statüsü: DEVLET
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

Massachusetts Institute of Technology, MIT

50 beğeni Kalite Puanı: 100

Amerika

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 50
Lisans Ücreti: 82.730 USD

Statüsü: ÖZEL
QS NEWS SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Harvard University

65 beğeni Kalite Puanı: 98

Amerika

Şehir: Cambridge, Massachusetts
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 56
Lisans Ücreti: 82.950 USD

Statüsü: ÖZEL
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

Princeton University

27 beğeni Kalite Puanı: 96

Amerika

Şehir: Princeton, New Jersey
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 36
Lisans Ücreti: 86.700 USD

Master Programı: 44
Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 1

POPÜLER
Burs İmkanı

California Institute of Technology

31 beğeni Kalite Puanı: 96

Amerika

Şehir: Pasadena
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 33
Lisans Ücreti: 86.886 USD

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 7

POPÜLER
Burs İmkanı

Yale University

33 beğeni Kalite Puanı: 96

Amerika

Şehir: New Haven, Connecticut
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 82
Lisans Ücreti: 83.880 USD

Master Programı: 63
Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 5

POPÜLER
Burs İmkanı

Columbia University

27 beğeni Kalite Puanı: 91

Amerika

Şehir: New York
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 89
Lisans Ücreti: 89.587 USD

Master Programı: 92
Statüsü: ÖZEL
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 8

POPÜLER
Burs İmkanı

University of California, Los Angeles (UCLA)

33 beğeni Kalite Puanı: 90

Amerika

Şehir: Los Angeles
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 136
Lisans Ücreti: 71.091 USD

Master Programı: 89
Statüsü: DEVLET
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 13

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

Duke University

14 beğeni Kalite Puanı: 84

Amerika

Şehir: Durham, North Carolina
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 53
Lisans Ücreti: 31.725 USD

Master Programı: 28
Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 7

Popüler Üniversiteler

POPÜLER ANLAŞMALI
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

University of the Pacific

12 beğeni

Amerika

Şehir: Stockton
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 55
Lisans Ücreti: 72.028 USD

Statüsü: ÖZEL

POPÜLER
Burs İmkanı

Stanford University

46 beğeni Kalite Puanı: 98

Amerika

Şehir: Stanford, California
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 97
Lisans Ücreti: 87.833 USD

Master Programı: 45
Statüsü: DEVLET
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 2

POPÜLER
Burs İmkanı

Massachusetts Institute of Technology, MIT

50 beğeni Kalite Puanı: 100

Amerika

Şehir: Cambridge
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 50
Lisans Ücreti: 82.730 USD

Statüsü: ÖZEL
QS NEWS SIRALAMASI: 1

Amerika Üniversiteleri Hakkında Blog Yazıları

SINAVLAR Amerika’da Üniversite Okumak İçin Gereken Sınavlar, amerika üniversiteleri için hangi sınav, amerika için sınav, amerikada eğitim için sınavlar

24/05/2024

43 Görüntülenme

Amerika Birleşik Devletleri, dünya çapında saygın üniversiteleri ve sunduğu çeşitli eğitim olanaklarıyla uluslararası öğrenciler için cazip bir eğitim ...

ÜLKE amerikada nasıl doktor olunur, amerikada doktor olmak, amerikada doktor olma yolları, amerikada doktor eğitimi

24/05/2024

18 Görüntülenme

Doktor olmak, pek çok kişinin hayalini kurduğu saygın ve ödüllendirici bir meslektir. Amerika Birleşik Devletleri'nde doktor olma süreci, zorlu ve uzun ...

ÜLKE REHBERİ amerikada öğrenciyken çalışmak, amerika öğrenci işleri, amerika öğrenci maaşları, amerikada öğrenciyken çalışabilir miyim

23/04/2024

122 Görüntülenme

Amerika, dünya genelinde yüksek kaliteli eğitim imkanları ve kültürel çeşitliliğiyle tanınan bir ülkedir. Ancak,

Amerika'da Eğitim Alabileceğiniz Popüler Bölgeler

Amerika'nın En İyi Devlet Üniversiteleri

POPÜLER
Burs İmkanı

Stanford University

46 beğeni Kalite Puanı: 98

Amerika

Şehir: Stanford, California
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 97

Master Programı: 45
Statüsü: DEVLET
SHANGAI LIST SIRALAMASI: 2

POPÜLER ANLAŞMALI
Burs İmkanı

University of Arizona

9 beğeni

Amerika

Şehir: Tucson
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 165

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 6

Burs İmkanı

Virginia Tech (VT)

8 beğeni

Amerika

Şehir: Blacksburg
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 125

Statüsü: DEVLET
ÜLKE SIRALAMASI: 62

Amerika'nın En İyi Özel Üniversiteleri

POPÜLER ANLAŞMALI
Ücretsiz Başvuru Burs İmkanı

Adelphi University

10 beğeni

Amerika

Şehir: New York
Dil Hazırlık Eğitimi: VAR
Lisans Programı: 57

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 170

POPÜLER
Burs İmkanı

Dartmouth College

4 beğeni

Amerika

Şehir: Hanover, New Hampshire
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 42

Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 13

Burs İmkanı

Boston University

21 beğeni

Amerika

Şehir: Boston
Dil Hazırlık Eğitimi: YOK
Lisans Programı: 151

Master Programı: 171
Statüsü: ÖZEL
ÜLKE SIRALAMASI: 42

Onlar başardı, sıra sende!

Dünyanın en prestijli okullarından kabul ve burs almış öğrencilerimizin başarı hikayalerini onlardan dinle.

Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN MALTA
TED Ankara Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big bölüm seçimimden, proje desteğine, essay mentörlüğünden, ders seçimlerime, mülakat hazırlığımdan, vizeme kadar tüm başvuru süreçlerimde eksiksiz olarak yardımcı oldu. Üniversitelerin beklediği karakter ve bilinç seviyesine ulaşmama çok yardım etti. Danışmanlarım, Essay mentörlerim, AP hocalarım, ve koçlarıma çok teşekkür ederim. Dream Big sayesinde hayallerimdeki üniversitelerden kabul ve mülakatlar kazandım."

26/12/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
TUĞÇE SAĞDIÇ
TOBB İşletme Mezunu
5.0

"Dream Big’ten Pelin Hanım ile tanıştığımda, diğer firmaların aksine bana en az 10 üniversiteye başvurabileceğimizi söyleyerek içimi rahatlattı. Ayrıca en son noktaya kadar devlet üniversitelerinden kabul almaya çalışacağına yönelik garanti verdi. Her süreçte yanımdaydı. Belge ve niyet mektubu için sürekli iletişimdeydik. Hizmet almaya başladığımda ise Ankara’da değildim ve online görüşme sağlamamıza rağmen hiçbir desteğini esirgemedi."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
KAAN BARIŞ
Arı Koleji Mezunu
5.0

"Dream Big’in diğer firmalara kıyasla daha iyimser ve donanımlı olduğunu fark ettim. Alanında uzman danışmanlar, AP ve SAT gibi sınavların yanı sıra aktiviteler keşfetmeme bile yardımcı oldular. Dream Big ailesi, gece saatlerinde bile size zaman ayırabiliyor. Başvuru sürecinde iletişime geçmem gereken konularda her dakika ve her saat bizimle iletişimde kalıyorlar. Bence Dream Big, bu özelliğinden dolayı firmasını Türkiye’nin en iyisi yapıyor."

07/11/2023
Yurtdışında Üniversite Okumak, yurt dışında üniversite danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
UTKU POLAT
Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu
5.0

"Dream Big ile çalışmak verdiğim en doğru karardı. Dream Big’e gelmeden önce 3 farklı firma ile görüştüm. Bu firmalar, finansal çıkarlarını düşünüyorlardı ve istediğim ülkelerden kabul alamayacağımı söylüyorlardı. Dream Big ise her aşamada yanımdaydı. Her türlü konuda destek sağladılar ve alanında uzman insanlar ile çalışma fırsatı elde ettim. Pelin Hanım'ın desteği sayesinde de hayalimdeki üniversiteden kabul almayı başardım."

07/11/2023Amerika Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Başvurular Collegeboard, Coalition ya da okulların kendi başvuru portalları üzerinden yapılır. Amerika başvuru süreci diğer ülkelerden farklı gerekliliklere sahiptir. Bunun sebebi Amerika üniversitelerinin başvuruları bütünsel olarak değerlendirmesidir. Bu sebeple başvurular yapılırken öğrencinin profilinin doğru şekilde yansıtılması önemlidir.


Amerika’da beş binden fazla yüksek öğretim kurumu/üniversite bulunmaktadır. Bu sebeple her bütçeden öğrenciye yönelik başvuru yapılabilmektedir. Öğrenim ücretleri minimum 25.000 Dolardan başlamaktadır. Fakat Amerika’da üniversite eğitimi değerlendirilirken, burs olanakları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Amerika başvuruları yalnızca bir sınav puanına tabi değildir. Öğrenci profili bütünsel olarak değerlendirilir. Fakat tabii ki uluslararası öğrencilerden,ana dili İngilizce olmayan ülkeler için, dil yetkinliğini kanıtlayan sınav skorları talep edilmektedir(Örn. IELTS,TOEFL,Duolingo) Tek bir sınav gerekliliği yoktur. Bunun yerine kabul ve burs imkanlarımızı arttırmak için öğrenciye önereceğimiz SAT,AP gibi sınavlar olabilir.

AS SEEN ON
Trust ReefTrust Reef
Bilgi Alın Arayın Whatsapp